Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Accent SUSPENSIE

SUSPENSIE

Economică

Mesaj necitit 04 Oct 2013, 10:00
ryzy Membru
Membru

Mesaje: 2
Localitate: Galati
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1500
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Am masina de sase ani si am schimbat da mai multe ori amortizoarele fata si spate in doar 60.000 km.. Pe spate le-am schimbat in primavara, am pus "Michelin", cumparate pe net, si unul dintre ele m-a tinut doua saptamani, respectiv 300 km., A mai avut cineva astfel de probleme? Ce amortiyoare folositi?

Mesaj necitit 04 Oct 2013, 13:59
Freelancer Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 238
Localitate: Bucureşti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.5
Combustibil: CRDI
Anul fabricaţiei: 2008
Daca a tinut 300 Km era Michelin "original". ce_oameni
Eu le am pe cele din fabrica, am 5 ani cu ele, 50k de km si nu am avut probleme.
Incearca din cele de Logan cu flansa adaptoare, se pare ca sunt mai rezistente.

Mesaj necitit 04 Oct 2013, 15:32
marius.zadara Membru
Membru

Mesaje: 69
Localitate: IF
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Amortizoare Michelin ?! :-?

Mesaj necitit 04 Oct 2013, 16:03
Survivor Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 183
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent LC
Capacitatea cilindrică: 1341
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2005
Nu stiu cat mai e valabila treaba cu amortizoarele de logan, insa acum la preturi bune si calitate la fel de buna sunt amortizoarele pe gaz. E o sugestie si e de luat in considerare. Iar amortizoare Michelin, cred ca e o gluma, ser sa ma insel. Iar 300 km pe drumuri de macadam. Sigur e ceva in neregula. Uite, ca si sugestie http://www.epiesa.ro/amortizor-hyundai- ... cat-10221/ - a nu se considera reclama.

Bafta.

Mesaj necitit 04 Oct 2013, 16:17
Dannyboy

Amortizor Michelin? Presupun ca ai vrut sa scrii Monroe.

Mesaj necitit 05 Oct 2013, 11:02
ryzy Membru
Membru

Mesaje: 2
Localitate: Galati
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1500
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Scuze! Monroe

Mesaj necitit 05 Oct 2013, 17:56
turbina Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 179
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1500
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
recent am vazut pe un accent.... pe spate... amortizoare de logan...super multumit posesorul de H ... pe fata...nu stiu ce sa recomand...dar voi incerca amortizoarele de logan pe spate....
am inteles ca nu trebuie sa faci cine stie ce modificari.
multumesc
ce_oameni

Mesaj necitit 08 Oct 2013, 13:09
marius.zadara Membru
Membru

Mesaje: 69
Localitate: IF
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Pe spate iti spun ca dupa montajul unor Monroe pentru Logan, a devenit ca o pisica, cade mereu in picioare, nu mai balanseaza la fiecare adiere de vant, iar la curbe isi infige bine gherutele. O transformare uriasa, desi practica puntea a ramas la fel, doar amortizoarele-s altele - apropo, ca-mi veni acum intrebare, oare daca aveam suspensie independenta pe spate, cum ar fi fost ? :D

Cat despre cele de pe fata, nu doar din lipsa de bani eu am ales tot originale. Nu fac reclama, insa fiecare masina are caracteristicile ei in privinta incarcarilor puntilor si a tolerantelor pe care trebuie sa le aiba. Pe spate ca pe spate, nu e punte motrice, derapa mai usor, mai si sareau pasagerii de pe bancheta, dar pe fata eu inca nu sunt convins ca amortizoarele noi care se potrivesc (gen Sachs, KYB, etc) sunt optime. In cel mai bun caz sunt mai bune, dar sa nu uitam ca puntea e motrice pe fata, iar la diesel este mai grea decat la benzina si amortizoarele vor trebui sa fie pe masura.

Mesaj necitit 19 Feb 2016, 09:05

Mesaje: 1
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1397
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2006
incearca kayaba


Înapoi la Accent

cron