Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Elantra zgomote in usi la elantra

zgomote in usi la elantra

Heheheeeee!

Mesaj necitit 11 Iul 2013, 21:40
ulise38 Membru
Membru

Mesaje: 10
Localitate: Bistrita
Tipul: elantra
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2012
salutare,
am o elantra din 2012 si am urmatoarea problema: am greierasi in usi - foarte deranjant - scartaie si parca se plimba ceva prin usi.
cei de la service din Baia Mare vor sa-mi schimbe amortizoarele de la toate patru usile ..., de ce? cica asa au primit de la Bucuresti ...
mai aut un pocnet usor sub volan si in stanga, s-au uitat "meseriasii" peste tot si au zis ca mi se pare ...
vi s-a intampalt si voua asa ceva?

Mesaj necitit 11 Iul 2013, 21:56
Dannyboy

Zgomotele din usi sunt de cand ai luat masina, ori au aparut pe parcurs?
Descrierea zgomotului din zona volanului e prea vaga. Fa urmatoarea chestie. Slabeste volanul si pozitioneaza-l altfel si pe inaltime, si pe adancime, dupa care blocheaza-l ferm.

Mesaj necitit 17 Iul 2013, 15:18
ulise38 Membru
Membru

Mesaje: 10
Localitate: Bistrita
Tipul: elantra
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Zgomotele din usi au aparut pe parcurs. O sa incerc treaba cu volanul, se aude ca un fel de "clink" dar nu intotdeauna.

Mesaj necitit 18 Iul 2013, 18:59
ulise38 Membru
Membru

Mesaje: 10
Localitate: Bistrita
Tipul: elantra
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Am facut treaba cu volanul, dar tot asa se aude acel "clink". Am fost la un service recomandat sa verifice partea mecanica, bucse, bielete, capete de bara, etc. - e totul ok acolo; sa fie ceva pe coloana volanului? Ei au zis ca s-ar transmite ceva de la usi ...

Mesaj necitit 01 Aug 2013, 09:46
ulise38 Membru
Membru

Mesaje: 10
Localitate: Bistrita
Tipul: elantra
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Am fost la alta reprezentanta Hyundai ..., ia ghiciti ce au zis? nici vorba de probleme la usi... cica e de la coloana volan si ca tre schimbata, nu stiu ce sa mai cred.:(

Mesaj necitit 01 Aug 2013, 10:13
Dannyboy

Se schimba pe garantie, asa ca nu e nici o problema. Sfatul meu e sa folosesti garantia de cate ori e nevoie. Bineinteles, nu stiu ce efort presupune din partea ta (drumuri, timp pierdut).
Dupa ce receptionezi masina, verifica pozitia volanului. Daca nu e drept, le spui imediat problema.

Mesaj necitit 01 Aug 2013, 13:30
ulise38 Membru
Membru

Mesaje: 10
Localitate: Bistrita
Tipul: elantra
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Ok, merci. Sunt programat maine la service. Sa vedem ce-o iesi.

Mesaj necitit 05 Aug 2013, 13:35
ulise38 Membru
Membru

Mesaje: 10
Localitate: Bistrita
Tipul: elantra
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Am fost..., mi-au schimbat balamalele de la usi, cica coloana volan nu are nimic si ca zgomotul de sub volan se transmite de undeva...

Mesaj necitit 05 Aug 2013, 14:23
Dannyboy

De undeva... e cam vag. Macar au zis daca se transmite din Romania? Am rugamintea sa spui la ce service ai fost. Informatia e foarte utila, sa stim si noi ce trebuie sa ocolim. Adica se constata o problema la coloana de directie, te programeaza pentru schimbat, dar schimba balamalele. As sti cum sa calific chestia asta, dar mai bine ma abtin.

Mesaj necitit 05 Aug 2013, 15:30
ulise38 Membru
Membru

Mesaje: 10
Localitate: Bistrita
Tipul: elantra
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2012
La Baia Mare ...

Mesaj necitit 05 Aug 2013, 16:17
Dannyboy

Ar fi buna o sesizare la Tiriac Auto. Am auzit de niste miscari de trupe si niste schimbari de personal de te doare mintea. Cine stie... poate iese ceva.

Mesaj necitit 22 Aug 2013, 16:04
ulise38 Membru
Membru

Mesaje: 10
Localitate: Bistrita
Tipul: elantra
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2012
M-am dus si la Cluj, sa mai vad o parere..., mi-au schimbat ceva surube de la coloana dar zgomotul a ramas si au decis in final ca totusi trebuie schimbata coloana volan - m-au programat in 9 septembrie.
O fi un service capabil in tara asta sa spuna ce probleme sunt si sa incerce totusi sa nu te prosteasca sau sa te fure?

Mesaj necitit 22 Aug 2013, 17:56
Dannyboy

Exista. Din nefericire (pentru tine) e in Bucuresti.
Sa te vezi tu cu lucrarea facuta si dupa aia vorbim.

Mesaj necitit 09 Sep 2013, 10:16
ulise38 Membru
Membru

Mesaje: 10
Localitate: Bistrita
Tipul: elantra
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Acum sunt la service pt schimbatul coloanei. Sper sa fie ok...

Mesaj necitit 10 Sep 2013, 19:37
ulise38 Membru
Membru

Mesaje: 10
Localitate: Bistrita
Tipul: elantra
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Au schimbat coloana, nu se mai aude zgomotul sub volan ..., pare ok acum. Volanul e drept si se misca mai usor in treptele mici de viteza decat inainte. Sper sa nu mai am probleme, si asa parca sunt putin dezamagit. La vechea masina (octavia 2), cinci ani nu am facut decat reviziile si alimentare cu combustibil, dar ...


Înapoi la Elantra