Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i20 Proiectoare de ceata cu DRL aftermarket

Proiectoare de ceata cu DRL aftermarket

Modernă

stefan14 Membru
Membru

Mesaje: 2
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1.25
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Salutare si bine v-am gasit, sunt la prima postare pe forum.

Am un i20 cu facelift (2012) echiparea comfort, deci fara proiectoare de ceata.

Intamplator am gasit pe la fratii chinezi asa ceva (sper sa nu fie blocat linkul): http://www.aliexpress.com/item/Car-Dayt ... e58b852733.

Pare sa fie kit DRL care vine cu tot cu proiectorul. Nu stiu cu ce fel de cablaje vine, probabil e pregatit pentru DRL si nimic pe partea de proiector, teoretic fiind pentru inlocuirea unuia deja existent.

Intrebari, cu multumiri anticipate pentru eventualele raspunsuri:
- Are idee cineva daca s-ar putea instala pe masina mea? Exista cablaje deja?

- Ar putea fi conectat la cablul pentru lampa de ceata spate, ca sa nu fie nevoie de un buton nou?

- Daca tehnic ar merge instalate, ar fi nevoie de omologare RAR sau ceva de genul asta?

Dannyboy

Esential e sa afli daca masina e echipata cu DRL. De exempu, a mea (i30 din 2007) nu e echipata. Am bagat o siguranta in tablou la pozitia respectiva si nu s-a intamplat nimic. Mai mult, trebuie sa afli daca exista cablaj pentru proiectoare. Sincer sa fiu, sunt sceptic la ambele.
In mai bine de 8 ani am folosit proiectoarele nu mai mult de 4-5 ori. Nu afirm ca n-ar fi utile, dar ma gandesc daca merita cheltuiala. Daca totusi le montezi, nu cred ca e nevoie de omologare RAR.

stefan14 Membru
Membru

Mesaje: 2
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1.25
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Multumesc, Dannyboy.

Nu e echipata cu DRL, despre cablaje pentru proiectoare de ceata va trebui sa verific.

De acord cu tine la capitolul utilitate a proiectoarelor, nu pot sa spun ca le-am simtit lipsa pana acum, dar daca ar fi posibil si nu exagerat de scump, de ce nu. Plus ca parca arata si mai bine cu proiectoare, mai ales cu DRLuri pe margine :).

Oricum, mai am garantie vreun an si ceva, deci oricum nu fac nimic pana la anul.

Dannyboy

Daca ai timp, vino duminica la intalnire la Polivalenta.


Mesaje: 1
Tipul: I 20
Capacitatea cilindrică: 1250
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2013
Am cumparat si eu chitul de la chinezi si a trebuit sa fac toata instalatia electrica folosind mufe noi pt leduri si becurile de ceata,modul independent pt comanda leduri fuse holder bypass pt sigurante...s a dublat pretul initial si mi a luat cam 3 dupaamieze...De gustibus non discutandum...


Înapoi la i20