Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i20 trancanit si vibratie in volan

trancanit si vibratie in volan

Modernă

Mesaj necitit 23 Mai 2013, 11:24
cojocarule Membru
Membru

Mesaje: 2
Localitate: Bucuresti
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Salut, am un i20 versiunea pre-facelift am cu el 12000 km, cam de la 6000 km se aude un trancanit pe partea stanga in zona volanului nu pot sa imi dau seama exact de unde se aude: in spatele volanului, in bord... cand merg pe un drum prost gen piatra cubica sau cu multe gropi, se aude si pe denivelarile de limitare viteza in special cand trec peste ele cu roata stanga prima. Simt si o usoara trepidatie in volan concomitent cu trancanitul. Pe drumuri bune nu se face simtita problema.
Am fost cu ea la reprezentanta Hyundai din Focsani de unde am si cumparat-o, au ridicat-o pe rampa si au constata ca nu ar fi nimic la caseta sau la coloana de directie si ca trancanitul pe care l-au sesizat si ei ar fi ceva din bord si ca trebuie desfacut acesta si vazut ce si cum. Nu am putut sa o las atunci dar acum se aproprie revizia de un an si ma gandesc mentionez iar problema. Ati mai intalnit acest trancanit cei cu i20?

Dannyboy

Nu am i20. Iti spun dintr-o oarecare experienta. Trancanitul ala nu prea are de unde sa vina din zona bordului. Poate fi o bucsa de bara stabilizatoare care e pozitionata cam la nivelul coloanei de directie si in apropierea casetei de directie. Data fiind pozitia nu poti sa localizezi corect. Daca se aude la denivelari, mai poate fi si bieleta antiruliu. Eu am schimbat una pe la 12.000 km. Cam tot atunci s-au schimbat si bucsile de bara stabilizatoare.

Vad ca esti din Bucuresti. Te sfatuiesc, ca urmatoarea revizie s-o faci aici. Si daca iti faci nitel timp duminica, poate ne intalnim la Polivalenta, arunc si eu un ochi la masina,

haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
De caseta de directie sau alte minuni serioase nu cred sa fie cazul. Chiar daca va bateti joc de masina .. fiind noua..nu cedeaza atat de repede.
Ceea ce cedeaza sunt plasticile, unele imbinari, cate un cablu care sare din locas si se sprijina liber aiurea.
Ce recomand sa verificati prima data: in stanga jos, langa ambreaj, sub bord, plasticul ala se sprijina de sasiu prin intermediu unui burete care nu este lipit bine si cam sare.

cojocarule Membru
Membru

Mesaje: 2
Localitate: Bucuresti
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Bucsele alea de la bara stabilizatoare le-am inspectat vizual ieri se vad chiar bine daca ridic capota si ma uit atent pe langa motor una din ele este intradevar aproape de zona de imbinare caseta-coloana dar nu are semne de uzura arata ok, am mai incercat sa ma las pe maisna pe partea din fata-stanga sa o pendulez sus-jos sa vad daca se aude ceva, nimic, bieleta antiruliu nu stiu cum sa o verific. Cred totusi ca se aude numai la interior vibratia( cei de la reprezentata au zis ca trenul de rulare nu are nimic). Plasticul ala de la pedalier intradevar nu e fixat si se misca desi nu loveste in nimic, am sa incerc sa il prind cumva, sa vad daca mai face.

haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Din păcate aceste sunete vibrații și trancaneli exista la i20 și sunt foarte deranjante.
Partea buna este ca ele țin de îmbinările plasticelor de la interior


Înapoi la i20

cron