Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Placute frana de schimbat la 14700 km?

Placute frana de schimbat la 14700 km?

Spaţioasă


Mesaje: 1
Localitate: Bucuresti
Tipul: noul i30
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
Salut,
Eu sunt mai nou pe aici, insa citind cele de mai sus am fost surprins sa vad ca cei de la Hyundai folosesc aceeasi poezie,
mai exact am fost sunat acum vreo 2 ore de la service si mi-au transmis ca am placutele uzate in proportie de 90% si ca ar trebui schimbate, dupa parerea dumnealui mai mult de 1000- 1500 de km nu mai tin,
Mentionez ca masina are un an si 22000 km. in proportie de 75% prin Bucuresti,
Ma puteti ajuta cu un sfat ?
Eu mai adun ceva informatii in seara asta si fac mare scandal, ii voi ''ruga'' sa imi schimbe placutele gratis cu ''defect de fabricatie"

Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Nu ştiu ce sfat să-ţi dau, eu am 40000 cu ale mele şi nu le-am schimbat. Anul ăsta la revizie mi-au zis că mai pot merge în jur de 5000 km. Văd că ai i30-ul nou şi mă găndesc să nu fie altă compziţie la noile plăcuţe, ceva ECO dar care am înţeles că se uzează şi mai repede. Plăcuţele intră la consumabile şi nu ţi-le vor schimba pe garanţie. Am înţeles că 75% circuli prin Bucueşti şi de aici şi uzura mai rapidă, frânări mult mai dese. Probabil cei 22000 făcuţi de tine dacă erau afară, nu se uzau plăcuţele nici 10%. Baftă în ceea ce doreşti să inteprinzi dar fără să doresc să-ţi tai elanul, nu cred că le vei schimba pe garanţie.

Dannyboy

Sfatul meu e sa vii duminica la intalnire. Demontam si vedem cat de uzate sunt. E bine?

ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Garantat nu vei avea alte placute pe garantie, caci sunt consumabile - alege varianta propusa de Dan si poate vei avea o surpriza.

Prietenii stiu de ce....

:driver

marius.zadara Membru
Membru

Mesaje: 69
Localitate: IF
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Placutele, ca dealtfel chiar si discurile de frana si multe altele, intra la categoria consumabile si NU se schimba pe garantie (decat daca au probleme din fabricatie, nu de uzura prematura). Eu le-am tinut pe ale mele 6 ani si aproximativ 76.000 km, dupa care le-am inlocuit cu unele Bosch.

Diferenta ca de la cer la pamant (in bine), cu toate ca discurile sunt si ele in faza terminala, explicatia tinand de sarea din timpul iernii, ploi si faptul ca nu prea am circulat cu masina. Cu putin curaj si indemanare, operatia de inlocuire a placutelor de frana se poate face si in regie proprie, scutind niste bani.

Anterior

Înapoi la i30