Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Inlocuire Radio CD cu Navigatie aftermarket pt noul I30

Inlocuire Radio CD cu Navigatie aftermarket pt noul I30

Spaţioasă

patzy Membru
Membru

Mesaje: 4
Localitate: Horia
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2013
Sunt posesorul unui I30 din octombrie 2013, motor 1,6 diesel 128 de cai, echiparea exclusive heat+. O echipare de care sunt foarte multumit, mai putin lipsa navigatiei.
As fi foarte interesat daca a inlocuit cineva radio cd ul cu un sistem de navigatie. Am gasit pe piata din romania, anumite site uri cu preturi cam la 2000 de lei, dar nu cred ca sunt de o calitate foarte buna a procesorului, etc... http://www.okazii.ro/sisteme-video-auto ... a140514704

Dannyboy

Mai de mult am avut si eu acelasi impuls de a schimba sistemul audio al masinii cu o navigatie. Dupa niste sapaturi ajunsesem la concluzia ca ar iesi mai ieftin bine de tot daca l-as achizitiona de pe ebay. Pe parcurs insa am abandonat ideea si folosesc un GPS ordinar de prin Altex sau asa ceva. Cu hartile aduse la zi isi face treaba foarte bine, in plus eu fiind multumit de sistemul audio original al masinii.

Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Si eu ma uitasem dupa niste navigatii pt i30. gasisem chiar pe la 1600 ron. intre timp, la fel ca Dannyboy, mi am luat un gps si am abandonat ideea. oricum eu nu as da atatia bani pe navigatie pana cand nu ma joc un pic pe ea sa vad ce si cum. s-ar putea calitatea audio sa nu fie la fel de buna ca la unitatea originala.
daca o vrei strict pt navigatie, ia-ti un gps de firma cu update-uri la harti si nu ai probleme.
daca o vrei pt TV, camera marsalier si alte minunatii...cauta ceva mai de firma, ca asta:
http://www.ebay.de/itm/HYUNDAI-i30-AB-2 ... 0886316720

patzy Membru
Membru

Mesaje: 4
Localitate: Horia
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2013
Eu imi doresc mult ca sa fac schimbarea asta dar nu e asa usor cum ar fii trebuit sa fie de fapt si probabil voi renunta si eu la gandul asta. Dar mai am timp de gandire 2 luni pana mi se termina voiajul si ajung acasa.
Razica, am vazut propunarea ta de pe ebay, dar ce nu mi place e ca vine cu rama adaptoare, dar ramane sa ma gandesc si la varianta asta.
Ce am gasit eu si mi se pare foarte interesant si performant e o navigatie de genul asta (eu zic navigatie dar de fapt pe mine ma intereseaza toata chestia asta multimedia, cu dvd, 3g,BT, poate si camera spate, etc) :

http://www.autocardvdgps.com/i30-dvd-gp ... -i30-.html

au free shipping, dar am niste temeri in a o comanda de aici, am citit in niste forumuri si multi si au luat tepe si nici banii nu i au recuperat. Cred ca o gasesc si pe ebay dar si de acolo am niste neclaritati cu comanda, pentru ca nu am facut niciodata pana acum cumparaturi de pe ebay sau un alt site din afara.

mihailcarp Membru
Membru

Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Tipul: new I30
Capacitatea cilindrică: 1400
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2013

Salut! Incearca sa iei legatura cu cei de la Colina Motors (sper sa nu se considere reclama...). Am inteles ca ei ar putea sa aduca unitati multimedia "originale" dar nu stiu la ce pret. Mentionez ca de acolo mi-am luat masina si i-am intrebat de chestia asta.
Drumuri line!

U123 Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 9
Localitate: Ludwigshafen
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Buna tuturor,

Recent am instalat o navigatie aftermarket cu camera spate si tuner dvb-t. Arata super, merge bine (nah, e chinezeasca, nu e Alpine, dar e chiar ok). Rezolutie buna, raspuns relativ rapid, bluetooth functional, merge si muzica prin BT, conectare Iphone/Ipod, ma rog, toate "prostiile"...... Tin sa spun ca am facut ca. 3000 km pana acum si sunt multumit. Daca vreti mai multe detalii, sau poze cu instalarea, exprimat-va si postez aici.

patzy Membru
Membru

Mesaje: 4
Localitate: Horia
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2013
Sunt foarte interesat de mai multe detalii, poze si niste caracteristici si performante ale navigatiei! Astept postarile!

U123 Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 9
Localitate: Ludwigshafen
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Na bun, sa trecem deci la subiect!

- Magazie CD virtuala 20 discuri audio
- Cea mai noua si performanta platforma - S100
- Ecran tactil digital de 7 inch cu rezolutie HD 800x480
- Procesor Dual Core Samsung A8 cu frecventa de 1GMHZ
- Functie PIP(imagine in imagine) - navigatie si dvd in aceeasi fereastra
- Preia agenda telefonica(telefoane de generatie noua)
- Microfon carkit extern pentru o mai buna claritate a convorbirii telefonice
- Navi Prompt Over Audio - avertizarea vocala a navigatiei nu intrerupe total muzica din fundal
- Afiseaza senzorii de parcare originali ai masinii pe display-ul unitatii(masini dupa 2009)
- Afiseaza valorile climei pe display-ul unitatii(masini dupa 2009)
- Functie 3 Zone
- WIFI si internet 3G
- DDR2 512MB
- Disk recording
- Windows 6.0
MONITOR
• Ecran tactil de 7 inch
• Rezolutie de 800x480 HD
• Aspect ecran 16:9
• Iluminare cu LED
• Functie PIP
RADIO TUNER
• Frecventa FM : 87.5 Mhz - 108.0 Mhz
• Frecventa AM : 522 Khz - 1620 Khz
• Numar posturi presetate : 18 FM si 12 AM
• RDS : Da
GPS
• Frecventa: 1575.42 MHZ C/A CODE
• Numar de canale : 66 pentru cautare satelit si 22 pentru urmarire
• Protocol standard: NMEA-0183 V3.01
• Navigatia functioneaza simultan cu alta functie
BLUETOOTH
• Microfon extern inclus
• Apelare direct de pe ecranul unitatii
• Vizualizare numere apeluri primite, apeluri pierdute si apeluri formate
• Redarea melodiilor de pe telefonul mobil prin unitatea dvd
• Functie automute, vocea se reda direct in boxele autoturismului
CONEXIUNI
• Conexiune USB : 1 port
• Conexiune IPOD
• Conexiune SD CARD
• Intrare dispozitiv audio: 1
• Intrare dispozitiv video: 1
• Iesire audio: 4
• Iesire Video pentru monitoare din tetiere:2
• Intrare pentru camera posterioara(marsarier)
• Intrare antena TV(DVB-T)
MULTIMEDIA
• Unitate dvd redare: DVD/VCD/CD/MP3/MPEG4/DIVX/CD-R/WMA/JPEG
• Intrare USB: redare directa mp3/mpeg4/divx/cd-r/wma/jpeg
• Rezolutie 800RGB600 cu interfata grafica 3D
• Tunner tv analogic incorporat
• Posibilitate istalare tv tuner digital dvb-t - receptia posturilor tv digital +400 Lei TVA inclus
• Intrare / iesire video - posibilitate conectare monitor suplimentare (tetiere lcd / plafoniere)
• Intrare / iesire audio - posibilitate conectare statie amplificare / subwoofer
• Posibilitate instalare camera video pentru mers inapoi
• Posibilitate inregistrare dvd/tv/aux pe hdd intern
• Posibilitate adaugare camera externa pentru inregistrare trafic(optional)
• INTERNET 3G(functioneaza la liber cu oricare stick ORANGE, COSMOTE, DIGI)
ALTE DETALII
• Memorie virtuala 20 Discuri audio
• Procesor DUAL CORE SAMSUNG A8 cu frecventa de 1GMHZ
• Memorie DDR2 512MB
• Dual Zone : se asculta muzica in timp ce merge Navigatia
• Functie 3 Zone. Radio/dvd/usb si GPS pe monitorul principal iar in spate TV/DVD pe iesirea de Tetiere sau ecran plafon
• Butoanele sunt luminate de leduri rosii/verzi/violet
• Putere Audio : 4x50 Watts la 4-8 Ohm
• Ceas real
• Calculator
• Calendar
• Eticheta ID3(pentru MP3) : afiseaza Titlu/Artist/Album
• Comenzi pe volan
• Telecomanda tip Card
• Limbi ale meniului : ROMANA, ENGLEZA, FRANCEZA, GERMANA, ITALIANA, SPANIOLA
• Alimentare intre 12-14.4 V C.C.
• Consum curent in stand-by : < 10 MA
• Citeste fisiere PDF, WORD, EXCEL

Cam astea sunt detaliile, de pe pagina furnizorului.

Impresiile sunt bune spre foarte bune, rezolutie buna, raspunde la comenzi rapid, nu agata, camera spate ok (are 4 leduri care merg continuu), imagine instant la cuplarea marsarierului. BT foarte bun, navigatie foarte buna, nici ea nu agata sau sacadeaza, iGO, citeste toate formatele uzuale, USB la fel.

Internetul nu l-am incercat, nici nu am de gand sa-l incerc.

Deosebit de bun este sunetul, mai bun decat la aparatul original, incadrarea in bord si prelucrarea de asemenea. Montajul a fost simplu, demontarea bordului e mai grea. Se pare ca au facut chinezii treaba buna de data asta.

La momentul de fata incerc sa vad cum sa cuplez adaptorul pentru TMC (se cumpara separat, nu e livrat) si sa jonglez un pic cu receptia DVBT care e destul de slaba, iar in functie de turatia motorului se aud pregnant paraziti. Deocamdata e cuplata doar o antena DVBT, pentru cealalta astept o prelungire de la furnizor. Din experimentele cu receiverul, se pare ca pozitia acestuia in masina este importanta (oare de ce??? precum si apropierea lui de unele cabluri cu izolatie insuficienta). Dar pentru asta voi deschide un topic separat.

Deh, acum pana rezolv cu TMC-ul si DVB-T-ul am un hobby serios :)) :)) f:1

Mai stau un pic sa vedem ce consiliere after market ofera furnizorul legat de aceste aspecte. Ah, si mai ramane si problema unui eventual update de soft, atunci cand va fi cazul. Atat al aparatului, cat si al hartilor.

Scurta recapitulare: scula in sine mi-a lasat o impresie foarte buna, camera de asemenea. Cu tunerul DVB-T inca ma mai lupt, va tin la curent cu ce iese pana la urma.

Pozele sunt la topicul cu MASINA MEA.

La alte intrebari raspund cu placere.

patzy Membru
Membru

Mesaje: 4
Localitate: Horia
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2013
numele navigatiei este edotec c156 sau witson c156? se pierde garantia daca nu se inlocuieste la o reprezentanta hyundai?

U123 Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 9
Localitate: Ludwigshafen
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Nu stiu sa spun cu exactitate cine e producatorul, am scris mailuri si in China si tot nu au stiut sa spuna. Cert este ca este modelul C156. Asa ca o presupunere cred ca este witson. Inca functioneaza la fel de ireprosabil ca in prima zi.


Înapoi la i30