Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Discuri frana

Discuri frana

Spaţioasă

Mesaj necitit 30 Iul 2014, 12:15
Dannyboy

Si iata cum masina mea, la 70K km. a primit discuri noi pe fata. Natural, pe langa un set nou de placute.
De ce, va veti intreba. Pai pentru ca la franare dadea in bataiala. M-am suparat, am facut rost de un suport cu comparator, si am constatat ca discul stanga avea o bataie de 6-7 sutimi (destul de rezonabil) iar cel din dreapta aproape 2 zecimi (cam nasol). Asa ca am facut comanda ieri (daca vreti, o sa va spun si unde), le-am luat azi, si ca sa nu fac un drum degeaba pana in casa, le-am si montat. Am avut eu asa, o ambitie, sa vad cat timp ia sa faci operatia asta. Pentru ca n-am bagat nici o bere (desi soarele era pe mine cat casa :D ), totul a durat 57 de minute. Aici recunosc, m-am cam hodorogit.
Iata niste poze facute cu telefonul.
Resize of CAM00074.jpg
Resize of CAM00075.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 31 Iul 2014, 08:06
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Sa le stapanesti sanatos Dane!!!

Si sa mearga jucaria ca in prima zi.

Mesaj necitit 31 Iul 2014, 12:55
Dannyboy

Pai sa stii ca merge... Numai ca la primele franari se produceau niste vibratii si niste zgomote... :( , dar asta pana s-au pasuit nitelus, adica dupa cateva franari mai hotarate. Acum e perfect, ca in prima zi :)

Mesaj necitit 01 Aug 2014, 20:58
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
de curiozitate, pentru ce marci de discuri si placute ati optat?

Mesaj necitit 02 Aug 2014, 12:31
Dannyboy

Discuri Jakoparts si placute ABE. N-am optat deloc, au fost cele mai ieftine. Facut comanda azi la Autokarma, si mers maine sa o ridic.

Mesaj necitit 05 Aug 2014, 13:42
Alex_Ntz Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 203
Localitate: Bucuresti/Calarasi
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1.4/109 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Am si eu o intrebare (nevinovata, fara sa imi sara nimeni in cap :D ) : am vazut ca au aparut tot felul de sisteme de rectificat discurile, nu se merita sa faci operatiunea asta?

Mesaj necitit 05 Aug 2014, 14:23
Dannyboy

Merita. Insa e o conditie, si anume ca dupa rectificare, discul sa nu cada sub cota minima de functionare. Luam exemplu discurile schimbate de mine. Cota nominala e 26, iar cea minima este 24,5. Cele uzate aveau undeva la 24,8. Daca tinem seama ca abaterea de planitate a fost de 0,22-0,24 mm , dupa rectificare discurile ar fi avut aproximativ 24, 6 mm. Deci inlocuirea era necesara.

Mesaj necitit 07 Aug 2014, 14:37
Alex_Ntz Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 203
Localitate: Bucuresti/Calarasi
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1.4/109 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Am inteles, deci se merita sa le schimbi ca sa nu fie nici un risc sa ajunga sub cota minima dupa rextificare+ uzura in urmatorii 20-30.000 km

Mesaj necitit 11 Aug 2014, 09:28
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu


Mesaj necitit 15 Sep 2014, 14:44
marius.zadara Membru
Membru

Mesaje: 69
Localitate: IF
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Timpul indicat cuprinde si schimbarea discurilor de pe spat ? :) Ca daca da, atunci nu vad nicio hodorageala ...


Înapoi la i30