Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Lame pentru stergatoare

Lame pentru stergatoare

Spaţioasă

Mesaj necitit 19 Mai 2015, 13:41

Mesaje: 53
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Dupa 7 ani de folosinta lama stergatorului din dreapta (cel din deeptul pasagerului) si-a dat in sfarsit duhul. Am intrebat la kingauto si pretul unui stergtor original este de 80 de lei. Vazui prin parcare pe la intalniri ca isi cumparase cineva o bucata de lama pe care a taiat-o la dimensiune si a montat-o,fara sa schimbe tot stergatorul pentru o bucata de cauciuc. De unde se poate cumpara materialul respectiv? Pentru stergatorul din spate se poate remedia problema lafel?

Mesaj necitit 19 Mai 2015, 13:45
Dannyboy

Problema ta are rezolvare la www.pieseauto365.ro
Acum vreo 3 zile aveau in pravalie setul de stergatoare fata la 100 lei (daca nu ma insel). Stergatorul pe spate e o alta problema. Lamela de cauciuc are o constructie putin mai deosebita care face gasirea unei lamele destul de dificila.
Azi am vazut pe ebay lamela completa pana in 35 lei.

Mesaj necitit 19 Mai 2015, 13:52

Mesaje: 53
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Multumesc. Ti ai schimbat numarul de telefon?

Mesaj necitit 19 Mai 2015, 15:27
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Eu am schimbat doar lamela de cauciuc la Accent cu rezerve de la Carrefour (5 Ron sau pana in 10)....

Lamela din dreapta am taiat-o apoi cat mi-a trebuit...

Mesaj necitit 20 Mai 2015, 10:32
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
daca vrei doar pe ala din dreapta sa il schimbi, atunci cumpara asta http://www.pieseauto365.ro/LAMELA-STERG ... html#focus
Pe ala din spate l-am mesterit eu cu o lama de la valeo (vreo 15 lei din auchan) dar a tinut decat 1 an...am cedat si mi-am luat orginal de ceed (60 ron cu tot cu suportul ala de plastic). daca optezi pt varianta de schimbat lamela, du-te cu guma dupa tine ca are o sectiune mai aparte. gasesti si pe net poze, ca sa iti faci o idee

Mesaj necitit 28 Mai 2015, 13:08

Mesaje: 53
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Am gasit aceste lame de stergatoare sovietice in targul Vitan. Au costat 10 lei ambele. Daca ma tin vara asta consider ca a rentat investitia. Ma bucur ca am apucat sa vad pe la intalniri cum se face operatiunea inainte sa dau o carca de bani pe un stergator cu totul. :-BD
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 06 Iun 2015, 13:28
Dannyboy

Am schimbat si eu lamela pe spate. Facut ieri comanda si venit azi, http://www.pieseauto365.ro
35 lei, Bosch.
Resize of 01.jpg
Resize of 02.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 09 Oct 2016, 11:47
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Ieri am schimbat stergatoarele. initial vroiam sa il schimb doar pe cel de pe partea soferului si vroiam sa cumpar original, dar cand am aflat cat costa (156 ron la DAB si 163 ron la Colina), m am orientat catre aftermarket, adica Bosch Aerotwin AR 604 S, perfect compatibil cu i30, primul model facelift (fara adaptoare) cu pretul de 111 ron setul :HappyDance
Ca observatie, stergatoarele pe i30 fabricat dupa 04.10 sunt numite "hibride" si nu se poate schimba lamela cu cea de la bosch din posturile de mai sus.

20161009_113552.jpg


20161009_113600.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.


Înapoi la i30

cron