Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Jante

Jante

Spaţioasă

Mesaj necitit 01 Noi 2011, 14:21
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Da, a devenit de notorietate faptul ca pentru Accent 2006 pe benzina, motorul de 1.4, a trebuit coreeanu' sa faca soft special pentru carburantii din Romania si Bulgaria :(
Si pentru noi si pentru voi, dar si pentru omoloagele de la Kia din cate stiu au adaugat un zgarci de cauciuc ca sa nu se mai auda zgomote de la caseta de directie. Dupa cum am spus avem hartoape, gropi, cratere inconjurate pe alocuri de niscaiva asfalt :D

Mesaj necitit 01 Noi 2011, 15:12
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Altfel spus ... welcome to the jungle

Mesaj necitit 11 Feb 2012, 17:00
alc2 Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2010

Am gasit niste jante de aliaj de hyundai 5x114,3 , vreau sa pun cauciucurile de vara pe ele . Credeti ca se potrivesc piulitele de la jantele de tabla OEM la cele de aliaj AM ? Jantele arata cam asa: http://www.aluselekt.ro/photo/jante/full/ronal_r42.jpg

L.E.1 Am editat , am incurcat prezoanele cu piulitele . Nu nu au si piulite , sunt demontate de pe un H1 si s-a renuntat la caucicuri .
L.E.2 Nu exista buton de insert link ?
Ultima oară modificat de alc2 pe 11 Feb 2012, 17:13, modificat de 2 ori în total.

Mesaj necitit 11 Feb 2012, 17:06
Dannyboy

Linkul nu merge.
Jantele pe care le-ai gasit nu au piulite? In principiu au alta conicitate la asezarea pe janta. Si mai e problema diametrului piulitelor, la aliaj e mai mic decat la tabla. Deci e foarte posibil sa ai nevoie.

Mesaj necitit 11 Feb 2012, 17:11
Dannyboy

Poti spune cat te costa jantele?

Mesaj necitit 11 Feb 2012, 17:12
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

alc2 scrie:
Am gasit niste jante de aliaj LE Am editat. Nu exista buton de insert link ?


Exista, URL numai ca trebuie sa-l pui corect.
Asa cum l-am pus eu link

L.E. Îmi plac jantele. Să le stăpâneşti sănătos şi cred că îţi trebuie piuliţe la ele.
Nu din cauza conicităţii, cât pentru faptul că, capul prezonului origional este mai mare şi nu poţi băga cheia altfel.

Dacă sunt noi, ar trebui să ţi le dea cu prezoane.

Mesaj necitit 21 Feb 2012, 10:27

Mesaje: 50
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1582
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Salut!
Va rog spuneti-mi si mie ce dimensiuni are roata de rezerva temporara la un i30 pe 15".
sau daca are vreun cod pe ea. caut cu disperare si nu gasesc de nicio culoare :(
Merci!

Mesaj necitit 21 Feb 2012, 11:24

Mesaje: 50
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1582
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Dannyboy scrie:
Eu nu vad cum poti improviza. Presupun ca ti-ai dat seama ca rama e necesara pentru o prindere ferma, fara jocuri, si pentru a face o taiere precisa a capitonajului. Jigodia aia stia, dar s-a prins ca tu nu stii.
Marius, nu stiu dimensiunile. O sa incerc sa aflu.

Hai ca am aflat eu. Cand afli si tu ceva, te rog sa-mi confirmi ca e buna dimensiunea.
T125 80 D15

Mesaj necitit 21 Feb 2012, 16:55

Mesaje: 50
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1582
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Am sunat la vreo 4 parcuri de dezmembrari gesite pe internet, surpriza, nu am gasit la niciunul :(
Noua am gasit pe la 350, dar, deocamdata, nu prea-mi vine sa dau.
Deci, daca in drumurile voastre dati de vreun parc de dezmembrari, faceti o intrebare daca au si la ce bani.

Mesaj necitit 21 Feb 2012, 17:01
claus Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 102
Localitate: Targu Jiu
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1400
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008

@marius_preda2004 o sa iti dau diseara un raspuns cu cat o poti lua, am vb cu cineva si diseara imi da pretul pentru roata de rezerva, roata este din aceea mica?

Mesaj necitit 21 Feb 2012, 18:19

Mesaje: 50
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1582
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
claus scrie:
@marius_preda2004 o sa iti dau diseara un raspuns cu cat o poti lua, am vb cu cineva si diseara imi da pretul pentru roata de rezerva, roata este din aceea mica?

Da, este de-aia temporara.
Astept vesti bune :)

Mesaj necitit 23 Feb 2012, 12:03

Mesaje: 50
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1582
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Am luat azi roata de rezerva temporara, 200 ron.
Multumesc Claus, dau o bere ... deocamdata virtuala :beer
@Dan: multumesc pt specificatii ;)

Mesaj necitit 23 Feb 2012, 16:02
Dannyboy

Sa fii sanatos si iti doresc s-o folosesti exact cat am folosit-o eu.

Mesaj necitit 17 Apr 2012, 19:51
serghey24 Membru
Membru

Mesaje: 8
Localitate: Cluj
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2010
Salut.
Ma de gand sa imi cumpar niste jante de aliaj pt. un I30.
Problema care ma macina e ET-ul.
Am inteles ca ET-ul la cele de tabla e 47.
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat legat de ET-ul recomandat la jantele de aliaj.
Am o oferta de la un baiat ce vinde niste jante de Mazda care imi plac dar au ET-ul 50.
Am dat o cautare pe net ca sa compar ET-ul la jante de otel si aliaj pt. aceeasi masina. Si am constatat ca de obicei cele de aliaj au ET-ul mai mic, nu mai mare, si deci sunt mai iesite in afara.
Nu as vrea nici sa fie prea iesite in afara ca sa nu fie expuse si sa nu imi arunce pietre si noroi in caroserie. Dar nici prea ascunse sub aripa nu mi-ar prea conveni ca as vrea sa fie vizibile(daca tot dau banu'...).
Daca are careva jante de aliaj montate pe I30 si le cunoaste ET-ul as aprecia un sfat.
Multumesc.

Mesaj necitit 17 Apr 2012, 20:05
Dannyboy

Am eu. Cu aliaj stock a venit si cu anvelope all season. Pentru vara am luat tot aliaj, insa nu m-a taiat capul sa intreb ce latime si ET au. Dupa ce le-am primit, le-am montat, iar rezultatul m-a amutit. Jantele sunt iesite bine in afara, iar cauciucurile sunt late bine de tot din cauza latimii 7J. Uite cum arata.

Imagine Imagine

Niciodata nu a atins anvelopa in caroserie oricat de plina era masina, si niciodata nu a aruncat pietre.

Mesaj necitit 18 Apr 2012, 00:42
serghey24 Membru
Membru

Mesaje: 8
Localitate: Cluj
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2010
Multumesc.
Faza cu aruncatul de noroi si pietre e valabila numai daca umblii ca mine mult pe drumuri in lucru(din alea facute din balast stabilizat). Am vazut-o la alte masini si rezultatul e destul de urat. Si cum imi place tare de tot I30-ul as vrea sa il pastrez in stare cat mai buna. De aceea am intrebat.
Oricum jantele tale arata bine de tot. Sa le invarti cu bucurie!

Mesaj necitit 07 Mai 2012, 00:54
Brunetu Membru
Membru

Mesaje: 17
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1.6 116 Cp
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2008
salut . pe jantele de 18 ` ce dimensiuni de anvelope merg la i30 ?

Mesaj necitit 07 Mai 2012, 07:23
Dannyboy

Jante de 18” merg numai daca le ai trecute in talon, daca nu, trebuie omologare. Cauciucuri, s-ar potrivi 205/45/18. Sincer, nu te-as sfatui decat daca ai piatra la rinichi si vrei sa scapi de ea.

Mesaj necitit 07 Mai 2012, 22:50
Brunetu Membru
Membru

Mesaje: 17
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1.6 116 Cp
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2008
cu jante de 18" a venit masina , si vroiam sa stiu daca merge altceva decat cele de pe ea . 215/40/r18.

Mesaj necitit 07 Mai 2012, 23:15
Dannyboy

Merge 215, jantele de 18” au latime cel putin 7J. M-ai facut curios cu jantele, poate vii la intalnire s-o vad si eu.

AnteriorUrmătorul

Înapoi la i30