Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Jante

Jante

Spaţioasă

Mesaj necitit 02 Dec 2010, 23:23
Dannyboy

Se potrivesc fara discutie. Sa vezi ce misto o sa arate, nemaivorbind de felul cum se aseaza la drum cu cauciucurile mai late.

Mesaj necitit 24 Oct 2011, 12:36
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Totusi, se pot monta anvelopele 5,5J / 195 pe jante aliaj cu 6J ?

Mesaj necitit 24 Oct 2011, 12:39
Dannyboy

Da. Sa vezi insa ce misto vin anvelope 205 pe 7J si cu un ET care iti scoate janta afara cu cativa cm!

Mesaj necitit 25 Oct 2011, 16:53
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Montând o anvelopa de 195 pe o janta cu 7J, nu e posibil sa apara probleme in timp ?

Mesaj necitit 25 Oct 2011, 18:14
Dannyboy

Deja ai sarit de la 6 la 7J. Cu 195 se mai potriveste 6J, dar nu cred ca merge 7.

Mesaj necitit 25 Oct 2011, 18:30
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010

Mesaj necitit 26 Oct 2011, 16:15
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Ce ET au jantele aliaj originale cu care este livrata masina ?
Anvelopa originala este 205/55/R16

Mesaj necitit 26 Oct 2011, 19:19
Dannyboy

Nu stiu, sincer nici nu m-am interesat. Cele pe care le-am cumparat au sigur alt ET dar nu m-a deranjat deloc.

Mesaj necitit 27 Oct 2011, 01:35
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
feedback scrie:
Ce ET au jantele aliaj originale cu care este livrata masina ?
Anvelopa originala este 205/55/R16

Daca nu ma insel acest lucru este poansonat pe jantele de tabla. Cele de aliaj nu au tot asa un cod?

Daca esti tipicar poti cauta pe http://www.hmaservice.com. Eu am cautat pret de 15 minute si nu am gasit informatia pentru i30 (Elantra). Pentru Accent este, am gasit-o inca de acum 5 ani :)
Cauta dupa "wheel", "offset" la Accent, ca sa vezi despre ce-ti vorbesc, si apoi treci cu cautarea la i30. Asta pentru ca totusi nu cred ca este specificatia si pentru cele din urma!

Mesaj necitit 27 Oct 2011, 18:53
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Astazi am gasit offset-ul la i30 din prima aici sau aici.

L.E. Stiam ca este un configurator superb, pe care se pot simula diferite modele de jante pe diferite culori ale masinii. Muuulte jante, muuuulte masini :) Link-ul aici.

Promit ca nu mai caut, deci ma cumintesc ;))

Mesaj necitit 27 Oct 2011, 19:08
Dannyboy

Ba, ia nu mai faceti agitatie cu ET-ul asta. Asta ne mai lipsea,sa vada vreun „intelectual” discutia si sa treaca si chestia asta in talon. Jantele mele de vara au o ciudatenie de offset care mi le scoate in afara masinii (exagerat vorbind) dar imi place si nu e nici o problema in rulaj.

Mesaj necitit 27 Oct 2011, 21:19
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Deci, să lămurim câteva aspecte legate de ET. Factorul de echilibru (Offset sau ET) = cum arată o roată montată pe maşină, cât pătrunde in spaţiul roţii sau cât iese in afară. ET-ul se măsoară intre linia centrală imaginară ce străbate janta lateral pe mijloc şi suprafaţa de montare a jantei, acolo unde face contactul cu fuzeta şi se măsoară in milimetri.

Ca idee, cu cât este ET-ul mai mic, cu atât janta iese mai in afară. ET-ul nu este standard pentru o maşină, fiind mai mult o caracteristică a jantei , dar trebuie să se incadreze intre nişte intervale. Atenţie : un offset prea mare va apropia roata de suspensii existând riscul să se atingă de acestea, iar un offset prea mic va apropia (atinge) roata de aripă.

Revenind, intrebarea mea a fost clară : "Ce ET au jantele aliaj originale cu care este livrată maşina ?" . Dacă unii nu se cuminţeau şi insistau in căutari, aflau că doar jantele standard din tablă pentru i30 au offset 47.

Azi mi-am pus anvelope de iarnă 195/65/R15 pe jante Borbet cu 7J R15 cu ET35. Din fericire nu sunt probleme, roata nu atinge nimic. De asemeni, prezoanele conice s-au potrivit. Jantele sunt SH , dar au costat 800 ron. Jantele noi din tabla (noname) costă aproximativ 1000 ron iar cele second undeva in jur de 400-500 ron.

In concluzie, dacă veţi cumpăra jante, mare atenţie la ET , să nu aveţi surprize neplăcute. Pe cât posibil probaţi jantele inainte să le cumpăraţi. Incă ceva, in general jantele "neoriginale" au nevoie şi de inel de centrare.

Pentru cine vrea să aprofundeze subiectul, recomand :

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html (4 pagini cu foarte multe explicaţii utile despre roţi in general).
http://www.rimsntires.com/specs.jsp
http://wheel-konfigurator.rial.de/default.aspx
http://www.vanzarianvelope.eu/calculator-anvelope

Bonus , anvelope forţate pe jante : http://www.tyrestretch.com/

Sper ca postul meu să ajute ... pe cei interesaţi.

Mesaj necitit 27 Oct 2011, 21:57
Dannyboy

Lamuririle tale sunt binevenite pentru oricine (mai ales pentru mine :D ).Problema mea e ca am un umor mai idiot. Ca si tine, Flomar a incercat sa aduca ceva clarificari pe subiect. Sper ca nu ti-ai imaginat ca am vrut sa blochez discutia, mi-ar fi fost mai usor s-o sterg complet, insa nu se poate pentru ca e de interes general.
Legat de inelele de centrare, nici jantele mele nici cele ale lui Bog54 nu au avut nevoie de asa ceva. Ale mele sunt ART si ale lui KM (daca nu ma insel).

Mesaj necitit 27 Oct 2011, 22:59
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Dannyboy , stai liniştit, nu mi-am imaginat nimic :)

Până acum câteva zile, şi eu credeam că ET47 este standard pentru Hyundai i30. Am tot căutat jante separate pentru anvelopele de iarnă, in final alegându-le pe cele Borbet. Desigur, jante din tablă noi se găsesc fără probleme, doar că preţul mi se pare exagerat.

Revenind, jantele Borbet (modelul găsit de mine)au ET35. Timp de câteva zile am tot căutat pe net orice informaţie despre ce inseamnă ET la jante. Aşa am aflat (de nevoie) o grămadă de chestii utile. Cea mai mare temere era că roata să atingă "ceva" pe la maşină.

Alte detalii :
- janta aliaj originală R16 + anvelopa originală (HanKook Optimo K415) 205/55/R16 = 17,6 Kg
- janta Borbet 7J R15 are 8 Kg + anvelopa Dunlop Winter Response 195/65/R15 8,5 Kg = 16,5 Kg
- înălţimea profilului la anvelopa Dunlop nouă = 9 mm

Mesaj necitit 28 Oct 2011, 15:45
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Intr-adevar eu nu am mai pomenit de inelele de centrare.
Si in link-urile mele apar mai multe offset-uri, explicatiile le-a dat @feedback.
Stiu ca am cautat candva de am capiat pentru Hyundai Accent, dar nu am mai insistat pentru ale voastre i30 pentru ca nu stiam de care modele aveti. Banuiam insa ca am sa-l intarat pe careva sa o faca in locul meu si @feedback ne ofera acum suficiente informatii utile :)
Totusi, mai adaug:
- in manualul american, probabil si in al vostru, scrie ca un offset ales necorespunzator poate strica rulmentii, etc.
- offset-ul necorespunzator se vede cel mai abitir cand masina e incarcata si caroseria se apropie de anvelope
- un offset necorespunzator dublat de anvelope late mareste riscul ca anvelopele sa atinga de aripa interioara, exterioara, etc. mai ales pe drumurile patriei unde mai avem gropi si denivelari umplute pe alocuri cu... asfalt :D

Asta asa ca sa-l sufocam pe @Dannyboy cu info ;))

P.S. Fara gluma: foarte posibil ca teoria sa fie ca de obicei restrictiva, iar in practica poisbilitatile sa fie mult mai largi. Dar cum noi discutam pe un forum, doar... teoretizam :)

Mesaj necitit 28 Oct 2011, 15:56
Dannyboy

Fratilor, e bine. Voi teoretizati ca eu practic =))

Cand am comandat jantele la Pitesti am stat de vorba cu o fatuca. Voi stiti ca ma crispez cand vorbesc mecanica cu sexul frumos :D . Fatuca m-a asigurat (telefonic) ca nu e nici o problema cu jantele, ca vin perfect pe Hyundai, ca nu trebuie inele de centrare si ca in general ei stiu ce au de facut. Bun! Hai sa vedem minunea. Dupa 2 zile imi vine FanCurierul in parcare si ma umple de jante. Fericit, iau caucioacele si valea la montare. Saracul ala de la vulcanizare nu prea avea curajul sa-mi spuna ca J-ul jantelor era cam mare, asa ca le-a montat. Cand am iesit din pravalie si mi-am vazut masina, am amutit. Arata de vis. A avut dreptate duduia la telefon, merg si acum fara dureri de cap.

Mesaj necitit 28 Oct 2011, 16:23
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Dannyboy , dar ce J/ET au jantele tale ? Si ce anvelope ai pus ? Circuli de multa vreme cu ele ?
Efecte secundare ?

Mesaj necitit 28 Oct 2011, 16:36
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Hop si eu ca moshii din Muppets: exact, da-ne detalii!
Daca ce ti-ai cumparat practic face parte din teorie ? De exemplu e foarte posibil ca un J-mai mare sa fie compensat din offset, deci sa functioneze bine mersi pe masina ;)
Asta asa, ca sa te perpelim... :D

Mesaj necitit 28 Oct 2011, 16:40
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Hi hi .. :))

Oricum nu particip la curse, nu am un stil de condus agresiv, vreau doar sa nu apara probleme.
In 1,5 ani am facut abia 13.000 km

Mesaj necitit 28 Oct 2011, 16:55
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Eu am 195/65/15 jante KM cu cauciucurile masinii si pentru iarna jantele originale de tabla cu cauciuri Continental 195/65/15 (ContiWinterContact TS610) şi nu am avut nicio problema vreodată cu frânarea, derapaj sau orice altă dezechilibarea a maşinii.
Au deja 3 ani şi jumătate şi sunt foarte mulţumit de ambele. Şi dacă nici eu nu le-am solicitat ..... =))

AnteriorUrmătorul

Înapoi la i30