Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Ambreiaj

Ambreiaj

Spaţioasă

Mesaj necitit 25 Mai 2012, 11:31
Dannyboy

Pe unde se aeriseste pompa de ambreiaj?
Exista vreun reglaj pentru pedala de ambreiaj? As vrea sa mai ridic punctul in care cupleaza.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 27 Mai 2012, 20:18
Dannyboy

Pentru viitor. Nu exista reglaj al pedalei de ambreiaj. Poza de mai sus nu e cea a piesei de pe i30, voi cauta una adecvata. Am facut azi o aerisire si parca a inceput sa intre mai bine in viteza.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 30 Mai 2012, 15:48
claus Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 102
Localitate: Targu Jiu
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1400
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008

am facut si eu aerisirea la ambreiaj si la fel am avut si eu la inceput aceeasi parere ca intra usor, dar e doar senzatia ca se intampla...

Mesaj necitit 01 Apr 2013, 21:24
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Salutare.
Într-o zi, lăsând mașina într-o panta moderată, cu fața în jos și fără a trage frâna de mână, ci doar în viteza 1, am constatat că mașina o ia ușor la vale, dar nu într-o mișcare uniforma, ci oarecum sacadat. Noroc că eram în zona. :-)
E normal să facă așa sau să mă pregătesc de ceva cheltuieli?

Mesaj necitit 01 Apr 2013, 22:15
Dannyboy

Cand lasi masina in viteza, ea este franata doar de compresia din cilindri. Sacadarea provine din faptul ca se pierde incet compresia, motorul se invarteste (implicit distributia) si supapele se deschid, permitand presiunii din cilindri sa iasa rapid. Nu e motiv de ingrijorare atata timp cat motorul functioneaza normal, ai acelasi consum si aceeasi putere. Concluzia - titlul topicului nu e bine ales.
In situatia descrisa de tine, pe langa cuplarea in viteza trebuie sa actionezi si frana de mana (ii mai zice si frana de parcare, parking brake).

Mesaj necitit 02 Apr 2013, 14:06
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Saru' mâna, boier ca de obicei...


Înapoi la i30