Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri ix35 incalzire ix35

incalzire ix35

Eleganţă şi rafinament

Mesaj necitit 25 Sep 2013, 10:24
eduard07 Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 21
Localitate: Constanta
Tipul: ix35
Capacitatea cilindrică: 1995
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
saluatre
As vrea sa aducem in discutie sistemul de incalzire la un Hyundai ix35 ,model motorina.Inainte am avut un ford kuga si la respective masina avea un system de incalzire auxiliary PTC ,parca se numea.Acum ca sa racit vremea si la noi un pic m-am gandit sa vad cum functioneaza ix35.Afara aveam 11 grade si am dat caldura la maxim pe (HI) si in 10 secunde deja a inceput sa se simta cald ,pt a fi mai sigur ca nu ma insel am coborat temperature pana la 15 cu AC oprit si se simtea foarte rece aerul.
Al meu e adus din Germania si am manual numai in limba germana si olandeza,de la cei de la ford stiu sigur ca masinile facute pt zona de nord a germaniei si olanda erau echipate standard cu acest system, pt ca e mai frig,,,,as vrea sa stiu daca cunoaste cineva detalii si daca si la Hyundai este un astfel de dispozitiv.

Mesaj necitit 25 Sep 2013, 13:12
Dannyboy

Ai manualul in engleza postat de Bogdan. Eu zic ca nu are un astfel de sistem.

Mesaj necitit 25 Sep 2013, 15:08
eduard07 Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 21
Localitate: Constanta
Tipul: ix35
Capacitatea cilindrică: 1995
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
atunci cum in 10 secunde se simte aer cald,nu cred ca apa se incalzeste asa de repede cu motorul la relanti,

Mesaj necitit 08 Oct 2013, 14:09
marius.zadara Membru
Membru

Mesaje: 69
Localitate: IF
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Apa nu, dar poate are un sistem care capteaza aerul cald din jurul conductelor de evacuare din motor - dau si eu cu presupusul pe baza experientei de la masina anterioara. Nu exclud nici existenta unui sistem electric, pentru care te poti convinge dupa sigurante - daca are asa ceva, sigur e pe o siguranta, iar amperajul ar trebui sa fie marisor pentru a-ti da aer cald in 10 secunde.

Mesaj necitit 23 Oct 2013, 23:25
eduard07 Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 21
Localitate: Constanta
Tipul: ix35
Capacitatea cilindrică: 1995
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
Pt ca am avut ceva timp liber m-am decis sa aduc eu raspunsul la acest subiect,asa ca am demontat la masina ca sa ajung la PTC pt ca eram convins ca are asa ceva. :p ,am si cronometrat timpul in care da caldura ...la o temperature de 9 grade afara in 11 secunde deja dadea caldura .,mentionez ca acest system este in functie pana apa ajunge la o anumita temperature dupa aia se opreste automat.,am verificat si la un Hyundai i30 si are si ala incalzire auxiliara
Imagine
Imagine

Mesaj necitit 24 Oct 2013, 07:54
Dannyboy

Iti multumesc mult pentru lamurire. Ai dreptate. Exista si pe i30. N-am stiut de acest echipament, insa dupa postarea ta m-am uitat in documentatii si l-am gasit. Voi posta detalii in sectiunea corespunzatoare.


Înapoi la ix35