Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Tucson presiune filtru particule 0

presiune filtru particule 0

La munte sau la mare

Mesaj necitit 13 Aug 2013, 08:59
sctunning Membru
Membru

Mesaje: 10
Localitate: Sighet
Tipul: Tucson
Capacitatea cilindrică: 1991
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Salut,

Recent am cumparat un Tucson 2.0 CRDI 4x4 full din 2007 cu filtru de particule. Inainte aveam doar masini pe benzina, regret ca nu am ramas la benzina. Daca stiam ca e asa nasol cu filtrul de particule nu luam.

Problema este ca s-a aprins becul check. Masina trage bine, nu are probleme cu turatia. Am mers la service, l-a pus pe tester, "eroare senzor CPF regenerare permanenta." Ne-am uitat peste tot, am gasit pana la urma senzorul de temperatura catalizator (este langa filtrul de particule sub masina) avea un fir rupt. Ok, comandat alt senzor de la KING AUTO la pretul de 365 ron, schimbat, pus la tester iar. Acum la presiunea din filtrul de particule arata 0 tot timpul oricat de turat sa fie motorul. (acest senzor este in partea stanga sub capota in spatele motorului.) Luat jos furtunas de pe senzor, suflat cu gura in furtunas, la tester arata imediat presiune, pus innapoi furtunas pe senzor, pot tura motorul tot degeaba , nu arata nimic. Mecanicul zice ca ar fi defect si acest senzor. M-am uitat pe net la magazine online , nu este ieftin deloc, nu sunt convins ca senzorul acela este defect. Va rog sa ma ajutati, ati mai intalnit problema acesta?

Va multumesc pentru raspunsuri!

Mesaj necitit 13 Aug 2013, 09:31
Dannyboy

Cand s-a suflat pe cale bucala si a aratat ceva la tester, exista si senzorul acela? Daca da, nasol. Nu e senzorul.


Înapoi la Tucson

cron