Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Tucson Zgomot cardan ? Hyundai Tucson 2.0 Crdi 4wd

Zgomot cardan ? Hyundai Tucson 2.0 Crdi 4wd

La munte sau la mare

EdwardGabriel Membru
Membru

Mesaje: 3
Localitate: Liege
Tipul: Tucson
Capacitatea cilindrică: 1991
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2005
A mai intalnit cineva acest zgomot ? De la ce provine ?
https://www.youtube.com/watch?v=J2sTE4EiiYc

Dannyboy

Din ce imi dau eu seama, se aude din diferential, cardanul se poate sa nu aiba nimic.

EdwardGabriel Membru
Membru

Mesaje: 3
Localitate: Liege
Tipul: Tucson
Capacitatea cilindrică: 1991
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2005
Demonteaza mecanicul cardanul marti sa vada daca se aude si fara . . .asa se aude cu masina suspendata , pe strada face mult mai tare si doar intre 1500-2000 Rpm. In marsarier nu se aude deloc .

Dannyboy

Misto de tot! Daca scoate cardanul, cine mai antreneaza diferentialul? Bun, il scoate si nu se mai aude. Concluzia e ca de vina e cardanul?

EdwardGabriel Membru
Membru

Mesaje: 3
Localitate: Liege
Tipul: Tucson
Capacitatea cilindrică: 1991
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2005
Ideea lui e sa verifice daca nu vine de la cutia de transfer. In video este partea din fata a masinii

TucsonKing Membru
Membru

Mesaje: 5
Tipul: Tucson
Capacitatea cilindrică: 1991
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2005
parerea mea este ca acel sunet provine de la crucea cardanica (cred ca este foarte uzata ) , am avut si eu un sunet de la curce si am schimbat.o


Mesaje: 1
Localitate: Vaslui
Tipul: Tucson
Capacitatea cilindrică: 2000
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2005
Am si eu acelasi zgomot, se manifesta la fel la turatii mici 1500-2000 si mecanicul a zis ca e de la cardan, are inauntru niste bucati de metal pentru echilibrare, cica s-ar fi desprins alea, mi-a zis ca este o firma in bucuresti care se ocupa de echilibrat cardane si m-ar costa vreo 800 lei.


Mesaje: 1
Tipul: Tucson
Capacitatea cilindrică: 2.0
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2005
Buna ziua,
am descoperit ca Tucsonul meu a inceput sa faca acelasi zgomot la partea din fata a cardanului. Eu am fost la Rune (o firma specializata in reparatii pentru cardane) insa au verificat si cardanul nu are nimc. Am fost sfatiut sa caut sursa zgomotului in alta parte (vezi cutia de transfer) A reusit cineva care are aceeasi problema sa descopere cauza?
Multumesc.


Înapoi la Tucson

cron