Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Tucson Achizite TUCSON

Achizite TUCSON

La munte sau la mare

Mesaj necitit 12 Mar 2019, 09:57

Mesaje: 1
Tipul: Tucson
Capacitatea cilindrică: 1991
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Buna ziua tuturor,

Doresc sa cumpar un Hyunday Tucson si am studiat destul de mult discutiile despre acest model de masina si in mare sunt de bine.

Avand in vedere ca eu fac cam 8000 km/an am hotarat sa fie un benzinar de 2.0 i 16V (140 Hp), 2WD, din 2008 cu 159000 KM la bord.

Din 2014 masina are pe ea instalatie de GAZ Tomaseto secvetiala dedicata pe fiecare infector in parte omologata la RAR cu inspectii si revizii la zi.

Dotari: ABS, Airbag-uri frontale, CD, Geamuri fata/spate electrice, Inchidere centralizata, Servodirectie, Aer conditionat, Alarma, Bare longitudinale

acoperis, Geamuri cu tenta, Geamuri laterale spate fumurii, Imobilizator electronic, Jante din aliaj usor, Oglinzi retrovizoare ajustabile electric, Parbriz

incalzit, Proiectoare ceata, anvelope vara/iarna.

Masina este achizitionata din RO cu unic proprietar care a avut grija de ca ea ca ochii din cap (se observa asta estetic exterior dar mai ales interior).

Din cate stiu acest motor ar consuma conf cartii tehnice 10.4 in oras, dar in realitate ar fi un 13.5 l %, pe GAZ un 15% dar nu m-ar deranja foarte tare.

Am inteles ca ar trebui sa schimb distributia, revizie filtre/ulei si filtre pe gaz la 6 luni.

Am mai auzit de un senzor de pe la vibrochen care ar cadea mai des si despre schimbarea pompei de apa odata cu distributia sau nu...

Nu imi fac griji in privinta reviziilor generale sau a intretinerii pe langa motor dar as vrea sa stiu, mai ales de la alti posesori de TUCSON acelasi motor, ce stiu despre aceasta distribuite cu pompa de apa, senzorul acesta si garnitura de la capacul culbutorilor (imi da impresie ca scapa ceva pe acolo).

Eu personal am auzit ca nu e greu de schimbat si ca nu ar fi nevoie sa merg in reprezentanta neaparat, eu deja mergand cu fostele masini la acelasi 2 service-uri de mai bine de 10 ani fara sa intampin nici o problema cu 2 pasaturi si o vectra C.

Mi-a placut fff mult modelul si masina in sine si doresc sa o achizitionez deci va multumesc frumos pentru orice sfat, parere, opinie buna sau rea :) .

O zi buna tuturor!

Mesaj necitit 12 Mar 2019, 10:41
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Daca esti decis nu mai ezita si astepta sfaturi, acestea sunt subiective.

Sa te bucuri de ea.

Mesaj necitit 13 Mar 2019, 11:09
Dannyboy

Cautand sa-mi schimb masina (i30) am tot prospectat. Vorbind de masini noi, Hyundai a sarit tare de tot la preturi. Bineinteles, aici e vorba de buzunarul fiecaruia si cum se pozitioneaza fiecare fata de costuri. Ideea e ca pe mine m-au sarit aceste preturi, asa ca m-am orientat catre alta marca, tot coreeana. Daca esti interesat, putem discuta.


Înapoi la Tucson