Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i40 Atentie Noul Hyundai I40

Atentie Noul Hyundai I40

O nouă apariţie

Mesaj necitit 19 Iun 2017, 11:24

Mesaje: 2
Tipul: I40
Capacitatea cilindrică: 1685
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2017
Salutare tuturor,

Doresc sa atentionez toti doritorii de Hyundai I40 sa nu pateasca ca mine, si anume:
- Dupa ce m-am decis sa imi cumpar masina si dupa lungi cautari m-am oprit la Hyundai I40 Highway+.
- Acum 2 saptamani am mers la Dab Auto Serv pentru a vizualiza masina. In showroom era cel Supreme+ , cu navigatie plus altele.
- Vineri am primit masina, am mers cu ea vre-o 200 de Km si vrand sa bag un Cd sa ascult muzica, surprize: Masina nu are CD Player. Da, o masina de 19000 euro nu are un amarat de CD Player.
- Am sunat la Dab si mi-au confirmat ca pe Highway+ nu vine sistemul audio cu Cd Player ci doar cu USB.

Acum supararea mea vine din urmatoarele motive:
- Atat pe site-ul Hyundai Romania cat si pe site-ul Dab Auto Serv sunt prezentate prin poze doar 2 sisteme audio ( poza 1 + poza 2). Ambele, dupa cum se poate vedea si in poze, au CD Player.
- Atat pe site-ul Hyndai Romania cat si pe site-ul Dab Auto Serv este specificat foarte clar: "Sistemul audio standard dispune de 6 incinte acustice, radio AM/FM si CD player cu MP3. Sistemul audio premium propune si o magazie cu 6 CD-uri, precum si un amplificator cu sub-woofer." ( a se vedea pozele 3 si 4). Atunci autoturismul achizionat de mine este sub-standard ? Cum se poate asa ceva ?
- Atat in oferta primita cat si pe site la echiparea Highway+ scrie : "Sistem audio (RADIO+MP3+RDS ) + 6 boxe + USB + AUX ".

Recapituland: Mai sus in prezentul e-mail, ca si pe site, scrie ca echiparea standard vine cu " Radio AM/FM si CD player cu MP3" iar in oferta scrie "Sistem audio (RADIO+MP3+RDS ) + 6 boxe + USB + AUX ". Oricine ar fi inteles ca de fapt va veni cu CD player insa in oferta s-a scris doar MP3. Pentru ca daca ar fi fost vorba de USB cu MP3 nu s-ar mai fi scris USB separat .

Deci mare atentie : Hyundai Highway+ nu vine cu un amarat de CD Player .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 20 Iun 2017, 14:55
Dannyboy

Nevrand sa dau impresia ca tin cu ursu`, te sfatuiesc sa treci peste acest inconvenient (major, recunosc) si sa te axezi pe placerea de a a conduce o masina reusita. In aproape 10 ani (i30) am folosit aproape 2 CD-uri. Portul USB a avut castig de cauza total. Ia-ti un nano stick, burduseste-l cu canturi, si da-i bataie cat cuprinde!

Mesaj necitit 22 Iun 2017, 13:36
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Salve Cristi!

Prezinta-ne masina la sectiunea Masina mea....

PS: Cum zicea si Dan nu cred ca o sa te incurce prea tare lipsa CD-ului...

Mesaj necitit 22 Iun 2017, 16:32

Mesaje: 1
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1.7
Combustibil: CRDI
Anul fabricaţiei: 2016
Salutare Cristi,

Eu sunt posesorul unui Hyundai I 40 Highway+ de ceva timp.
Masina nu are in dotare radio cd.
Faci o mare confuzie intre cd si mp3.
Mp3 este un format audio acceptat de unitatea media.
In anul 2017, rar mai gasesti radio casetofon sau radio cd.
Cum spune si colegul Danny, acum se foloseste acest port usb care este mult mai practic si fiabil.
In ceea ce priveste relatarea ta, permite-mi sa nu fiu de accord:
Faci referire la niste poze in care sunt prezentate, scaune piele, navigatie si alte dotari care nu se regasesc pe modelul nostru.
De curiozitate, am rasfoit site-urile la care faci referire si am gasit o explicatie foarte clara : Imaginile disponibile sunt cu titlu de prezentare si nu prezinta obligatii contractuale.
Daca imi permiti o gluma:
Pe un alt site este prezentata o fotografie a unui radio cd de Hyundai i40, alaturi de o superba domnisoara... ceea ce ma face sa cred ca ai fost foarte pacalit, intrucat daca cumparai de acolo primeai si fata si radio cd ce_oameni
Sa ai drumuri bune si line...

Mesaj necitit 23 Iun 2017, 11:41
Dannyboy

Asa mi-ar place sa veniti cu „sculele” duminica la intalnire... Nu m-am dat niciodata cu un i40.

Mesaj necitit 28 Iun 2017, 20:13

Mesaje: 2
Tipul: I40
Capacitatea cilindrică: 1685
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2017
Dannyboy scrie:
Nevrand sa dau impresia ca tin cu ursu`, te sfatuiesc sa treci peste acest inconvenient (major, recunosc) si sa te axezi pe placerea de a a conduce o masina reusita. In aproape 10 ani (i30) am folosit aproape 2 CD-uri. Portul USB a avut castig de cauza total. Ia-ti un nano stick, burduseste-l cu canturi, si da-i bataie cat cuprinde!


Placerea de a conduce s-a dus naibii cand am vazut ca am dat 19.000 euro pe o masina fara un amarat de CD Player. Daca te duci in vacanta ( poate chiar in alta tara) si iti vezi un cd care iti place si vrei sa il cumperi sa il asculti, ce faci, astepti sa ajungi acasa, il treci pe stick si apoi il asculti ? Poate nu ai laptopul la tine.. Nu tine asta...

[quote="ilie_v" ]Salve Cristi!
Prezinta-ne masina la sectiunea Masina mea....
PS: Cum zicea si Dan nu cred ca o sa te incurce prea tare lipsa CD-ului...[/quote]


Asa cum spuneam mai sus, chiar ma incurca. Daca voi ascultati muzica doar de pe stick, mai sunt unii care mai asculta si de pe cd-uri.. Mai ales daca vad vre-un cd bun in vre-o benzinarie, nu stau sa ajung acasa sa il pun pe stick ca apoi sa il ascult..

[quote="Teodorescu Valentin" ] Eu sunt posesorul unui Hyundai I 40 Highway+ de ceva timp.
Masina nu are in dotare radio cd.
Faci o mare confuzie intre cd si mp3.
Mp3 este un format audio acceptat de unitatea media.
In anul 2017, rar mai gasesti radio casetofon sau radio cd.
Cum spune si colegul Danny, acum se foloseste acest port usb care este mult mai practic si fiabil.
In ceea ce priveste relatarea ta, permite-mi sa nu fiu de accord:
Faci referire la niste poze in care sunt prezentate, scaune piele, navigatie si alte dotari care nu se regasesc pe modelul nostru.
De curiozitate, am rasfoit site-urile la care faci referire si am gasit o explicatie foarte clara : Imaginile disponibile sunt cu titlu de prezentare si nu prezinta obligatii contractuale.
Daca imi permiti o gluma:
Pe un alt site este prezentata o fotografie a unui radio cd de Hyundai i40, alaturi de o superba domnisoara... ceea ce ma face sa cred ca ai fost foarte pacalit, intrucat daca cumparai de acolo primeai si fata si radio cd ce_oameni
Sa ai drumuri bune si line... [/quote]


Daca ei scriu pe site ca standard vine cu Radio si CD Player cu MP3 ( citeste bine : Standard) si in oferta imi dai " Radio, MP3, USB, AUX) " tu ce intelegi, ca vine fara CD Player ? NU!! Au ales o formulare asemanatoare pentru a te induce in eroare.

Postul meu era doar pentru a le atrage atentia celor interesati ca daca vor cumpara varianta Highway + nu vor primi CD Player. Sa stie oamenii din start, sa nu pateasca ca mine. Nu cred ca am gresit cu nimic.

Eu le-am facut plangere la ANPC, ramane de vazut ce decid. Daca le dau dreptate, asta este, nu mai am ce sa le fac..

Mesaj necitit 30 Iun 2017, 11:36
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Salve!

Am inteles si rostul postarii si supararea ta...

Drumuri bune si sa o conduci cu placere.

Mesaj necitit 03 Iul 2017, 14:36
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
In primul rand sa stapanesti sanatos masina si sa te bucuri de ea.
In al doilea rand eu as vrea sa ne tii la curent cu raspunsul de la ANPC.
Eu consider ca un site oficial ar trebui sa iti ofere toate informatiile necesare corecte.
Ca sa iti dau un exemplu, eu cand am luat i30 ul in 2011 de la dab nimeni nu stia ca are 6 viteze.
Ca sa nu mai zic de pliante cu dotarari pe care nu le aduce nimeni in romania din te miri ce motive.
Chiar sper sa rezolvi ceva,macar 2-3 revizii gratuite.

Mesaj necitit 02 Noi 2017, 19:19
nats Membru
Membru

Mesaje: 56
Localitate: Bucuresti
Tipul: I40
Capacitatea cilindrică: 1685
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2012
Dannyboy scrie:
Asa mi-ar place sa veniti cu „sculele” duminica la intalnire... Nu m-am dat niciodata cu un i40.


Nu te-ai dat, dar te-ai urcat in unul: I40-ul meu a fost primul la intalnirile de la Polivalenta. Si e Supreme +.... :-BD

Mesaj necitit 02 Noi 2017, 19:34
Dannyboy

Si cu ce am mintit?
Ce ai tu se mai numeste masina? Masini avem noi, tu ai un vis!

Mesaj necitit 02 Noi 2017, 21:51
nats Membru
Membru

Mesaje: 56
Localitate: Bucuresti
Tipul: I40
Capacitatea cilindrică: 1685
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2012
Dannyboy scrie:
Si cu ce am mintit?
Ce ai tu se mai numeste masina? Masini avem noi, tu ai un vis!

E, nici chiar asa..... La anul iese din garantie si Hyundai SantaFe, Mazda CX-5, Ford Edge ori Nissan X-Trail sunt la o aruncatura de bat....
Ca si idee, nu mi-as mai lua masina la mana a doua in viata mea, la cate intrari am avut in garantie cu I40-ul asta.


Înapoi la i40