Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i40 Motorina în baia de ulei Hyundai i40

Motorina în baia de ulei Hyundai i40

O nouă apariţie

krys26bn Membru
Membru

Mesaje: 6
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1680
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
Buna, dețin un Hyundai i40 2012, 1,7 diesel de 140cp, am schimbat uleiul și am observat Că este foarte mult, vreo 8 l, și miros de motorina, am schimbat uleiul și filtre, și am făcut vreo 300 km, și m.am uitat iară la ulei, este trecut peste full, nu cred că mai face regenerarea , ce mă sfătuiți să fac? Să desfac filtru și să îl trimit la curățare? Se rezolva problema?mașină are 135000 km. Tot am citit că dacă mergi vreo 15 minute in viteza a 3 sau 4 la 2500 turații și.ar face regenerarea, dar nimic , va rog un sfat .

Dominum Membru
Membru

Mesaje: 25
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1690
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2013
Salut, te duci la reprezentanta, pui masina pe tester, iti arata cat de incarcat este filtrul si dupa faci regenerare fortata la ei, e simplu. Nu esti nici primul si nici ultimul care are problema asta, stai linistit. Recomandarea ar fi sa nu mai mergi mult cu ea asa. Si daca tot te duci, poate iti verifica si injectoarele sa nu ai pierdere pe langa garnituri. Eu am schimbat saibele de foc cat si garnitura. Numai bine.

nats Membru
Membru

Mesaje: 56
Localitate: Bucuresti
Tipul: I40
Capacitatea cilindrică: 1685
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2012
8 litri este enorm! adica, ai 3 litri de motorina in baie, ceea ce inseamna ungere yok, vorba francezului.
E o problema de regenerare (ori faci numai oras, ori nu se declanseaza regenerarea, etc.) ori pe undeva se scurge motorina in ulei.
Primele care se cer schimabte: O-ring-urile de la injectoare.

g3org3lll Membru
Membru

Mesaje: 7
Tipul: I40
Capacitatea cilindrică: 1689
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2013
Ai rezolvat problema?


Înapoi la i40