Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Accent REVIZII Diesel probleme ambreiaj

probleme ambreiaj


Mesaj necitit 19 Iun 2017, 01:54
D. K. Membru
Membru

Mesaje: 4
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1499
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2008
salutare! vreau sa va intreb ceva legat de ambreiajul meu, fiindca eu sunt atehnic.

inca de cand am cumparat-o de la auto recuperate, prin 2009 (vreo 20000 Km, ea fiind fabricata in 2008), masina mea scotea uneori un harait cand o bagam in marsarier. il face si acum, dar mai des. problema cea mai grava este ca acum, de regula, intra greu in viteza in treptele inferioare, iar cand se incalzeste (dupa cateva minute prin traficul din Bucuresti), trebuie sa o fortez serios ca sa bag a-ntaia. nu stiu daca are vreo relevanta sa spun ca uneori, cand o bagam intr-a treia sau a patra, agata putin si scotea acelasi harait, dar probabil nu duceam eu cursa pana la capat.

cineva mi-a spus ca trebuie sa schimb ambreiajul, altii mi-au spus ca trebuie doar reglat nu stiu cum. ideea e ca nu am probleme cand plec de pe loc, trage foarte bine. de cand m-am invatat minte ca daca nu o respect, ma arde la buzunar, o exploatez echilibrat. ati intampinat si voi asa ceva, ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Mesaj necitit 19 Iun 2017, 12:41
mariacrai Membru
Membru

Mesaje: 5
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Buna,

Eu am rezolvat o astfel de problema in service. Mai bine mergi si fa o constatare :)

Mesaj necitit 20 Iun 2017, 01:49
D. K. Membru
Membru

Mesaje: 4
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1499
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2008
Buna,

Multumesc pentru raspuns! Oricum aveam de gand sa merg in service, dar vroiam sa stiu cum sa pun problema si sa stiu la ce ma astept. La tine cum s-a rezolvat, a fost nevoie sa schimbi ambreiajul? Cam cat te-a costat toata distractia?

Mesaj necitit 20 Iun 2017, 14:46
Dannyboy

Acum am vazut topicul.
Unde cupleaza ambreiajul? Mai exact, incepe sa cupleze aproape de podea?

Mesaj necitit 21 Iun 2017, 02:19
D. K. Membru
Membru

Mesaje: 4
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1499
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2008
Da, cupleaza langa podea.

Cineva mai spunea ca ar fi placa de presiune de vina ca intra greu in treptele inferioare.

Mesaj necitit 21 Iun 2017, 05:12
Dannyboy

As zice sa aerisesti ambreiajul intai. Daca si dupa operatia asta nu se rezolva, atunci schimbi tot kitul de ambreiaj, pentru ca nu stii cand te lasa rulmentul, sau discul, sau ce nu ai schimbat.

Mesaj necitit 21 Iun 2017, 15:02
D. K. Membru
Membru

Mesaje: 4
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1499
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2008
ok, mai intai incerc cu aerisitul. mersi frumos pentru sfat!

Mesaj necitit 26 Iun 2017, 15:38
mariacrai Membru
Membru

Mesaje: 5
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Cel mai bine, mergi in service. Spor.

Mesaj necitit 26 Iun 2017, 15:40
Dannyboy

De ce?

Mesaj necitit 14 Aug 2017, 20:32

Mesaje: 1
Tipul: santa fe
Capacitatea cilindrică: 2200
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2010

Dannyboy scrie:
De ce?


asa


Înapoi la Diesel

cron