Prima pagină Tips & Triks Utile Colegi , ma puteti ajuta cu un sfat... !???

Colegi , ma puteti ajuta cu un sfat... !???

Cine ne ajută

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Salutare tuturor ! M-am hotarat ca vreau sa duc masina la o firma specializata pentru a schimba tapiteria ( piele alba+incalzire in scaune ) si as dori daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi poate unii dintre voi ati facut la fel cu masinile voastre . Din sapaturile de pe internet totul duce la Bucuresti. Asta nu prea are asa mare importanta ca sunt dispus sa merg si acolo. Ce ma intereseaza este : profesionalismul si seriozitate deoarece nu dispun de prea mult timp si nu asa vrea sa apara eu stiu ce incoveniente in timpul montajului ( am mai patit din astea si nu e placut).Va multumesc si astept parerile si / sau sfaturile voaste. :-BD

Dannyboy

Din pacate eu nu cunosc o astfel de firma.
Ai luat in considerare faptul ca ai airbaguri in scaune?

Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Vezi ca pe clubkia si-a facut cineva asa ceva la un ceed (fara schimbat tapiterie parca). tinand cont ca cei de la kia sunt "fratii nostri" :chers
iti pun aici un link
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=6 ... ne#p206740
poate te ajuta sa iti faci o idee.

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Eu am gasit asta :: https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... HzWEcevi3A Dar asa vrea sa stiu daca a mai facut cineva la ei asa ceva si eventual imi poate da ceva detalii ( maine oricum am sa ai contactez , sa vedem ce spun ) .Ms !!!

Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Regret wyp dar nu am idee si sin ceea ce stiu eu, nimeni nu si-a mai tapitat interiorul masinii.
Tine-ne la curent, este interesanta ideea dar presupun ca si destui banisori.

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Dannyboy scrie:
Din pacate eu nu cunosc o astfel de firma.
Ai luat in considerare faptul ca ai airbaguri in scaune?

Salut. Am gasit eu o firma pe la voi prin Bucuresti , care din prezentare ar cam fi de contactat. Ei spun ca nu e nici o problema referitor la airbaguri.Om vedea. Ms oricum.

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Bog54 scrie:
Regret wyp dar nu am idee si sin ceea ce stiu eu, nimeni nu si-a mai tapitat interiorul masinii.
Tine-ne la curent, este interesanta ideea dar presupun ca si destui banisori.

Multumesc oricum.Le-am trimis un email cu ce as vrea eu ( tapitare totala scaune bancheta si fete de usi in piele alba) , mi-au raspuns cum ca ptr modelul meu de masina ar fi in jur de 1000 - 1500 euro iar incalzire in scaune tot la ei pot pune si ma costa inca doua sute pentru scaunele fata.Pretul sa zicem ca il accept dar vroiam sa am macar o parere de la cineva care are cunostinta de asa ceva , sa nu ma ard.Multumesc oricum. :-BD

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Razica scrie:
Vezi ca pe clubkia si-a facut cineva asa ceva la un ceed (fara schimbat tapiterie parca). tinand cont ca cei de la kia sunt "fratii nostri" :chers
iti pun aici un link
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=6 ... ne#p206740
poate te ajuta sa iti faci o idee.

Ms :-BD

nats Membru
Membru

Mesaje: 56
Localitate: Bucuresti
Tipul: I40
Capacitatea cilindrică: 1685
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2012
Ceea ce pot sa iti spun este faptul ca la dealerii Hyundai gasesti sisteme de incalzire in scaune after market, inclusiv pentru bancheta din spate. Si montajul se face la ei. Daca tin minte bine, un asemenea sistem era 150 euro+TVA, plus pretul manoperei separat. Daca masina nu e prevazuta cu asa ceva din fabrica, trebui sa fii foarte atent la circuitele electrice (sigurante in plus si niste protectii). Mult succes.

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Ms mult. Am stabilit deja cu cei de la Vivacy Leather -, la ei fac si tapiteria si incalzirea . Totul se face ca la carte din informatiile primite si primesc si garantia pe lucrare si pe piese( de pret nu scriu ca nu stiu daca am voie , sa nu fac reclama sau...)).Pe data de 20 am programare si plec spre Romania . Oricum am sa revin dupa finalizarea lucrarii cu ceva impresii si fotografii. Numai bine va doresc si multumesc oricum, tuturor. :-BD

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Da , cred ca am gresit .Uitasem ca am scris pretul intr-un post ceva mai sus . Scuze daca nu e voie. Nu a fost cu intentie.

Dannyboy

Nu-i nici o problema. In plus cred ca stim sa facem diferenta intre informatie si reclama. Orice informatie poate fi utila la un moment dat.

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Mai am o intrebare , poate ma sfatuiti cumva. Vreau sa fac un chip tunning ( un plus de putere ) de la 135 ps cat am acum as ajunge la 150ps si un plus de 22 Nm. Am fost azi si am intrebat la o firma(in Austria) care din ce am vazut eu se ocupa de masini una si una care au de la mama lor deja 300 ps sau si mai mult ,iar asta ma incurajat sa merg si eu sa intreb ce castig eu la masina mea.Asa din cifre nu pare mult dar tot asi face si asa numai ca am totusi o retinere inca , oare merita ? risc mult sau ? bine pierd garantia la motor si alte piese ce au legatura cu el............Aici ar costa 370 euro( extra garantia inca 150 euro) si se face in 2 ore. In Romania m-am uitat si ar fi mult mai ieftin dar e si garantia inclusa( am drum intr-o saptamana si daca ma hotarasc asa face asta in Roamania ).Ce ma sfatuiti? Sincer , eu cred ca mi-ar fi de folos cei 15 PS in plus dar sunt multe pareri si sunt impartite. Eu as vrea o parere sau mai multe de la vreun coleg care a facut asa ceva la masina lui si imi poate spune concret ce si cum. Va multumesc !!! :-?

Dannyboy

Sincer, nu merita. Ai o masina pe care si-ar dori-o multi, si cu o putere la care unii nici nu viseaza. E pacat sa risti sa o strici. Daca nu alergi cu ea la competitii, nu o face.

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
E clar , nu a facut nimeni pe aici cu hyundai i40 ori alt model, remapare sau cum s-ar numi ea.Eu va multumesc si asa. Am sa fac mai multe schimbari la masina mea .In doua saptamani cred ca va fi gata, asa cum imi doresc.Am sa revin cu poze si impresii , poate va vor placea si /sau va vor ajuta pe unii dintre voi in viitor.Numai bine va doresc :-BD
Ultima oară modificat de wyp pe 12 Ian 2014, 19:40, modificat 1 dată în total.

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Dannyboy scrie:
Sincer, nu merita. Ai o masina pe care si-ar dori-o multi, si cu o putere la care unii nici nu viseaza. E pacat sa risti sa o strici. Daca nu alergi cu ea la competitii, nu o face.

Ms oricum, dar totusi am sa fac ce mi-am propus , insa mi-ar fi prins bine niste pareri de la cei care au facut asa ceva.

Dannyboy

A facut cineva o remapare acum vreo 3-4 ani la un i30 diesel. Problema lui a fost ca a crapat turbina. In mod logic a scapat si de garantie. Din fericire masina ta nu are turbina. Sa fii convins ca la o eventuala defectiune, daca vei apela la reprezentanta, vor afla cu siguranta ca ai umblat la soft si iti vor anula garantia.

Freelancer Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 238
Localitate: Bucureşti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.5
Combustibil: CRDI
Anul fabricaţiei: 2008
Daca nu faci curse de masini, e foarte putin probabil sa sesizezi diferenta de putere.
In mers normal prin oras nu folosesti mai mult de 40% din forta motorului iar pe autostrada ajunge probabil la 80-90% daca mergi la turatii mari. Pune in balanta si posibilitatea sa mearga mai prost ca inainte. Sfatul meu este sa nu umbli la setarile din fabrica pentru ca acestea storc oricum mai multa putere in defavoarea consumului pentru clasa ta de masina. Adica un motor de i40n este din start putin "fortat" ca sa dea performanta in primul rand.

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Pana la urma m-am decis sa las jucaria" asa cum este. Am discutat cu mai multe persoane de la mai multe firme de tunning si am ajuns la concluzia ca nu se merita ptr doar 10 la suta in plus ( ceea ce cred ca e aproape insesizabil) sa pierd cei trei ani ramasi inca din garantie.Va multumesc si voua ptr sfaturi f:1

wyp Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 201
Localitate: Timisoara
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: aer
Anul fabricaţiei: 2012
Dannyboy scrie:
Sincer, nu merita. Ai o masina pe care si-ar dori-o multi, si cu o putere la care unii nici nu viseaza. E pacat sa risti sa o strici. Daca nu alergi cu ea la competitii, nu o face.

Ms de sfat. Am decis ca o las asa cum e , nu merita riscul.Ms f:1


Înapoi la Utile