Prima pagină Diverse Topic despre orice Retete pentru masina de facut paine

Retete pentru masina de facut paine

Să vorbim.....

Dannyboy

Urmeaza sa achizitionez un astfel de utilaj. Problema e ca habar nu am despre utilizare, dar mai ales despre retete. Daca are cineva cunostintele necesare, il rog sa ma ajute. Sunt interest mai ales de retete de paine integrala sau neagra.

ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

In cutia masinariei gasesti si o carticica cu ce stie sa faca masina - programe / retete....

eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Asa e in cutie gasesti si manula de utilizare si retete si la unele chiar si un CD cu retete.
Sfatul meu este sa te gandesti bine la cat o sa o folosesti si daca o cumperi doar asa de distractie sau te gandesti sa o folosesti zilnic.
Avantajul ar fi ca iti faci tu painea cu ce vrei si cum vrei
Al avantaj poate Anca sa isi faca aluat pentru alte diverse prajituri cozonaci pasca etc.
Dezavantaje: ocupa loc, consuma curent destul de mult, dureaza ceva pana iese produsul finit si nu cred ca o sa fie folosita mai mult de 10 ori pe an.
La mine dupa prima saptamana cand am fost foarte entuziasmati a luat drumul camarii de unde iese doar de Pste cand face Silvia aluatul petnru pasca... In rest ocupa loc degeaba ...

Mai mult niciodata sa nu faci cantitatea maxima din carte ca nu o sa iasa.

Sperand ca am fost de ajutor ...

ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Eu am folosit pe cantitatea maxima si a iesit...

Problema pe langa curentul consumat este timpul de pregatit - foarte mare pentru o singura paine.

Dannyboy

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Din pacate, singura masina care dispune de un fel de carticica de retete e Moulinex, ori eu iau diseara o Gorenje. Sunt nevoit sa o iau pentru ca mi s-a interzis complet painea alba. Painea neagra/integrala din comert e facuta cu faina alba la care s-au adaugat coloranti. Nu mai vorbesc de conservantii din paine. D-aia va solicitasem ajutorul.

eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Caut Cd-ul pe acasa si ne vedem.

Ti-am trimis un mail cu un manual gasit pe net. Sper sa fie si modelul care trebuie.
Spor la gatit :)

ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Sa ma uit si eu de manual pe acasa - iti trimit un scan.

Dannyboy

Fratilor, va multumesc inca o data pentru retete si sfaturi. Azi dimineata am scos prima productie proprie, o paine cu faina integrala, de 750 g.
Resize of Paine.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Foarte tare. Bravo!

ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Sa stapaniti sanatosi utilajul!!!

Sanatate!!!

Dannyboy

Sarna!
Spre marea mea surprindere, in cutia masinii am gasit si o cartulie cu retete. Azi dimineata abia ca m-am prins cam ce stie sa faca, sa vezi ce ma specializez in paine cu seminte :D , vorba turcului: folie de grandeur =))

marius.zadara Membru
Membru

Mesaje: 69
Localitate: IF
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Din cate stiu, poate face si cozonaci, asa ca ... cine aduce vinul ? :)


Înapoi la Topic despre orice

cron