Prima pagină Diverse Topic despre orice camera in masina

camera in masina

Să vorbim.....

Mesaj necitit 13 Ian 2013, 15:57
devilson Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 185
Localitate: Bucuresti
Tipul: ceed
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008

ma tot bate gandul sa iau o camera pt auto. am gasit o oferta la Prestigio RoadRunner 511 Black, cu 408 ron. stie cineva ceva de camera asta?
http://www.prestigio.com/products/Car-E ... runner_511

alte ideii de camera pana in 5-6 mil?

Mesaj necitit 13 Ian 2013, 16:10
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Costi, mai asteapta putin, va intra cat de curand pe piata Mio Mivue 338 (HD) si 358 (full HD).
- http://www.ebay.com/itm/MIO-MiVue358-Fu ... 4abbb178e6
- https://www.google.ro/#hl=ro&tbo=d&outp ... 66&bih=616

Mesaj necitit 13 Ian 2013, 18:24
devilson Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 185
Localitate: Bucuresti
Tipul: ceed
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008

mio nu prea ma incanta. Review-ul de pe go4it nu e prea stralucit.

Mesaj necitit 13 Ian 2013, 20:43
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Costi, parerea mea e ca Mio 358 e peste Prestigio 511. In Romania nu sunt inca f. populare camerele auto, motiv pt. care nu exista experienta in prezentarea produsului. Review-ul cu pricina e slabut (repet, e parerea mea). Vezi pe la rusi sau asiatici. Baga pe YouTube numele camerei si te vei lamuri. Succes!

PS: Daca nu te grabesti, asteapta pana o iau eu. E pe teava, astept sa o scoata pe piata. hiiiiiii

Mesaj necitit 13 Ian 2013, 22:57
devilson Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 185
Localitate: Bucuresti
Tipul: ceed
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008

ce nu-mi place la mio e ca are bateria f mica...vreo 400 mh...deci tine maxim 1 ora. plus ca la inregistrare de 1080p cika imaginea se ingusteaza. si asa unghiul e destul de mic (120 grade) ..daca se mai si ingusteaza e nasol. eu voiam ceva asa...cu 170 unghiul...gasisem un gopro hero 2 cu 9.5 mil..sigilat din US. DAR...mi se pare cam mare pretul pt o camera de masina. daca eram pasionat de sporturi extreme...poate ma riscam...dar asa nu se merita o investitie asa mare.

Mesaj necitit 14 Ian 2013, 00:22
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Camera dedicata auto se alimenteaza de la priza brichetei, deci functioneaza cat e pus contactul. Bateria mica te dezavantajeaza doar dupa oprirea motorului, atunci cand o setezi sa lucreze in modul parcare, dar se actioneaza doar la prezenta miscarii si lucreaza un timp limitat. Vrei mai mult timp curent, o alimentezi de undeva unde ai curent mereu. Eu am tras doua fire de la becul oglinzii si lucra camera non stop. Singura problema a fost ca nu am inregistrarea cu cel care mi-a furat-o... :D

Mai mult, o camera auto inregistreaza in bucla, adica stocheaza in mici fisiere limitate in timp (de ordinul minutelor), iar la umplerea cardului sterge din urma fisier cu fisier, astfel ca ai mereu in memorie ultimele 6-8 ore (atat cat incape pe card). O camera sport nu face asta, sau daca face (e una), e f. scumpa. Ar trebui sa practici sporturi extreme (adica sa ai buba mare la cap) ca sa dai 400 coco pe ea ( X_X %-()

La toate camerele se ingusteaza unghiul cand e setata pe Full HD. Pt. 170 grade ai nevoie de lentila "ochi de peste".

Sunt multe detalii, discutam la o intalnire. Studiez problema de ceva timp, am mai avut camera, asa ca s-ar putea sa te inspir. Nu lua Mio daca nu crezi ca te satisface, dar uita de Prestigio. Mai exista f. multe modele, care mai de care mai bune, dar nu le gasesti in tara. Baga pe ebay "car camcorder", simplifica cu "full hd" si tot vei gasi o puzderie de camere. Eu le-am filtrat deja (am intrat si pe forumuri din Singapore si Australia :BangWall ), dar tot la Mio am ramas. Nu am mai comandat pe ebay pt. ca am aflat ca va fi la vanzare aici. Avantaj garantia ;)
hiiiiiii

:::::::::::::::::::::::::::::::::

Se poate muta discutia la celalalt topic (Utile -->> DVR auto), sa nu mai incarcam...? Merci!

Mesaj necitit 14 Ian 2013, 21:35
devilson Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 185
Localitate: Bucuresti
Tipul: ceed
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008

Atunci mai astept putin. Geo, ai idee cand va fi importata la noi Mio?

una peste alta, imi facea cu okiul si Kodak Playsport ZX3 sau ZX5. Ce imi place la cele 2 camere, sunt dustproof si waterproof....adica numai bune de luat la mare pe plaja si jucat in apa. in schimb nu am vazut suport pt masina pt kodak.

Mesaj necitit 14 Ian 2013, 21:44
Dannyboy

Din ce am observat, camera asta are filet de prindere ca la orice aparat foto. Ia fa o cautare pe F64, poate iti face ceva cu ochiul.

Mesaj necitit 14 Ian 2013, 22:44
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
devilson scrie:
Atunci mai astept putin. Geo, ai idee cand va fi importata la noi Mio?

una peste alta, imi facea cu okiul si Kodak Playsport ZX3 sau ZX5. Ce imi place la cele 2 camere, sunt dustproof si waterproof....adica numai bune de luat la mare pe plaja si jucat in apa. in schimb nu am vazut suport pt masina pt kodak.


Aceeasi dilema am avut-o si eu: camera auto sau camera sport pe care sa o pot folosi si in masina.
Camera sport nu inregistreaza in bucla. Se umple memoria si gata. Si ar mai fi si alte dezavantaje, cum ar fi faptul ca nu poate fi incarcat acumulatorul in timpul functionarii.

Vrei camera in masina pt. ca circuli mult si consideri ca e posibil sa ai vreodata nevoie de o proba care sa-ti dovedeasca nevinovatia, iei camera auto. E posibil ca o camera de 5 bulioane sa te salveze de o paguba de cateva ori mai mare!
Vrei o camera cu care sa imortalizezi cum faci bolboroci sau cum stai cu Mr. Big ;) la soare, iei camera sport.
Vrei una care sa se preteze la ambele, vei avea neajunsuri in fiecare situatie.

Este adevarat ca multi soferi folosesc camere sport in masina. Stau si ma intreb: oare de cate ori au folosit-o ca pe o camera sport?... :-?
Si, o sa razi, eu am ales Mio pt. ca e mica si usoara si o pot folosi si ca pe o camera sport. O voi prinde cu un zgarci pe chelie, ca pe o lanterna frontala, si o voi alimenta de la o sursa portabila ce o voi tine in buzunar. Unde pui ca face si poze.

Mio trebuia sa iasa pe piata deja, nu am idee de ce se intarzie. Probabil management autohton... :(
..............................................................................................................................

Rog a nu se considera ca promovez camera Mio, este doar optiunea mea, ca raspuns la solicitarea lui Costi (devilson). hiiiiiii

Mesaj necitit 14 Ian 2013, 23:02
devilson Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 185
Localitate: Bucuresti
Tipul: ceed
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008

chestia cu alimentarea in masina m-a dezamagit si pe mine. cum ai zis si tu Geo, 2 in 1 da cu rest..si nu va face nimic bine. de circulat f mult nu circul....poate vara cand sunt concediile si prin bucuresti mai mult. poate o data pe luna ies din bucuresti. acuma...sa vedem si la ce pret vine mio...ca una e pe net si alta e realitatea.

oricum multam frumos de sfaturi hiiiiiii

Mesaj necitit 25 Ian 2013, 14:20
Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Geo, crezi ca o sa ajungem si noi asa : https://www.youtube.com/watch?v=AXz4P6E ... ata_player

Mesaj necitit 25 Ian 2013, 16:26
Dannyboy

Frate, m-a-ntepat ficatul!

Mesaj necitit 25 Ian 2013, 16:58
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Radu_dac scrie:
Geo, crezi ca o sa ajungem si noi asa : https://www.youtube.com/watch?v=AXz4P6E ... ata_player


In ritmul actual, cel mai probabil ca da (daca nu cumva am ajuns deja), numai ca la noi inca nu se ia in serios a avea camera in masina. Rusii, pe langa faptul ca sunt mai multi (143 mil.), sunt si mai... "energizati". Sa nu uitam ca leacul lor de mahmureala e vodca!
La ei apar pe YT zeci de accidente zilnic! Multi posteaza chiar propriile greseli; pesemne ca e ceva trendy :D

Personal, nu-mi doresc camera pt. un eventual accident cat pentru a imortaliza minunatele peisaje pe care le "savurez" prin desele mele peregrinari, adesea singur...

Abia astept sa-mi iau camera (inca nu e in magazine), sa plecam la munte, sa mi-o leg pe chelie si sa apas play... :bounce

Mesaj necitit 25 Ian 2013, 18:48
Gladiator

Radu_dac scrie:
Geo, crezi ca o sa ajungem si noi asa : https://www.youtube.com/watch?v=AXz4P6E ... ata_player





............aici in filmulet .....predomina accidentele din Rusia.... :-s .......o tara ffff mare ......are de unde sa selecteze accidentele rutiere........ :-BD


....concluzia o trageti voi....... :-??

Mesaj necitit 30 Ian 2013, 10:37
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
A iesit pe piata Mio Mivue 358 (Full HD): http://www.evomag.ro/SOLUTII-MOBILE-Cam ... 96295.html
Mai e necesar un microSD (maxim 32 GB), preferabil de clasa mare (8-10). Cu totul duce spre 700...

Mesaj necitit 30 Ian 2013, 14:44
Gladiator

Am citit numai cuvinte de lauda ......... dar sa vedem si alte comentarii ..... :-?

Mesaj necitit 30 Ian 2013, 20:16
devilson Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 185
Localitate: Bucuresti
Tipul: ceed
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008

Radu_dac scrie:
Geo, crezi ca o sa ajungem si noi asa : https://www.youtube.com/watch?v=AXz4P6E ... ata_player



din ce am vzt in filmulet, rusii sunt si mari dobitoci...parerea mea...


@Geo, asteptam impresii dupa ce o cumperi hiiiiiii

Mesaj necitit 01 Feb 2013, 07:46
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Doua filmulete si doua poze, in conditii de parbriz stropit si usor sablat (a se seta 1080p):
https://plus.google.com/u/0/photos/1134 ... 3ov70aipXA

Acum lucrez la prinderea pe cap. O problema e ca... cam aluneca :D

Mesaj necitit 01 Feb 2013, 08:18
Dannyboy

Deci ti-ai luat-o. S-o folosesti cu placere.

Mesaj necitit 01 Feb 2013, 08:24
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
hiiiiiii

Următorul

Înapoi la Topic despre orice

cron