Prima pagină Diverse Ştiri Made in ROMANIA

Made in ROMANIA

De la lume adunate

Mesaj necitit 08 Noi 2013, 11:09
Dannyboy

Mi-am exprimat opinia pe FB.

Mesaj necitit 27 Noi 2013, 14:13
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Primaria Municipiului Bucuresti, prin Administratia Monumentelor si Patrimoniului Turistic, organizeaza o serie de actiuni festive pentru a sarbatori Ziua Nationala a Romaniei. Astfel, bucurestenii vor putea vizita gratuit monumentul Arcul de Triumf in zilele de 29, 30 noiembrie, respectiv 1 Decembrie 2013, intre orele 12:00-20:00.

Cu prilejul oferit de aniversarea a 95 de ani de la Marea Unire, bucureştenii vor putea viziona in Arcul de Triumf urmatoarele expozitii: „95 de ani de la Marea Unire", „Marele Razboi al Reintregirii Neamului" (fotografie şi film), „Heraldica Marilor Familii Boiereşti" (efigii din bronz, fotografii), „Arcul de Triumf in Imagini" (fotografii, machete), „Marea Unire de la 1918" (coroanele şi sceptrul regal reproduse 1:1, fotografii).

Pe langa expozitiile mentionate, se vor putea viziona filme istorice: „Acum ori niciodata" și „Eroi sub Tricolor".

Mesaj necitit 27 Noi 2013, 15:08
Dannyboy

Multumesc frumos pentru informatie.

Mesaj necitit 28 Noi 2013, 13:50
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Merita vazut Arcul de triumf. Panoramica de pe acoperis este superba.

Mesaj necitit 28 Noi 2013, 15:13
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Sau poate va pasioneaza o vizita la nenea Ponta...

Pe 1 Decembrie va fi "Ziua Portilor Deschise" la Guvern si la Parlament, pentru cei care doresc sa viziteze cele doua institutii ale statului.

"Va fi, ca si anul trecut, Zi a Portilor Deschise la Guvern si sper sa fie cat mai multi romani, bucuresteni si nu numai, care vin sa viziteze Guvernul. E Ziua Nationala si mi-as dori ca mesajul de unitate, de mandrie si de speranta ca vremurile in sfarsit se indreapta e mesajul pe care va rog pe toti, oriunde veti fi de 1 Decembrie, sa il transmiteti", a spus Ponta ministrilor in sedinta de guvern.

"Ziua Portilor Deschise" se va tine pe 1 Decembrie si la Palatul Parlamentului, cu acest prilej urmand sa fie impodobiti doi brazi de Craciun.

Anul acesta insa, Palatul Victoria va fi deschis intre orele 9.00 si 13.00, iar prim-ministrul va fi gazda pentru vizitatori numai intre orele 9.00 si 10.00.

Mesaj necitit 29 Noi 2013, 22:35
Dannyboy

Misto.
La Cotroceni nimic? As vrea sa vad si eu fresca aia :D

Mesaj necitit 02 Feb 2015, 10:17
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Bucureștiul devine SMART.

Primăria Capitalei va implementa un Sistem Inteligent de Transport.

Bucureștenii vor fi informați în timp real asupra locurilor de parcare libere din oraș, asupra blocajelor din trafic sau asupra orei la care autobuzul ajunge în stație.
De asemenea, șoferii care trec pe culoarea roșie a semaforului sau cei care depășesc viteza legală în oraș vor fi înregistrați de camere și vor primi amenzile acasă.

Ooops, o fi bine, o fi rau... ?

Mesaj necitit 02 Feb 2015, 10:50
Dannyboy

De unde stiu eu ca primesc amenda si smecherii? E vorba cumva de sistemul pe care l-a implementat UTI, adica firma care e anchetata acum? Adica acea firma tinuta in brate de regimul ultimilor 10 ani...

Mesaj necitit 02 Feb 2015, 17:35
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Sincer nu stiu...


Cert este ca se va schimba codul rutier / se vor mari amenzile...

.........
Vorbitul la telefon în timpul condusului unui autovehicul sau nepurtarea centurii de siguranţă va atrage amendă de 1600 de lei, de 10 ori mai mult ca amenzile de până acum.

Depăşirea limitei de viteză cu 51 până la 60 de kilometri pe oră se sancţionează cu amenzi din clasa a IV-a, cuprinse între 9 şi 20 de puncte amendă, adică între 720 şi 1.600 de lei. În plus, se ridică şi permisul de conducere pentru 90 de zile.

În cazul depăşirii limitei de viteză cu peste 60 de kilometri pe oră, se aplică amenzi din clasa a V-a, care implică sancţiuni cuprinse între 21 şi 50 de puncte amendă (între 1.680 şi 4.000 de lei), plus suspendarea permisului de conducere pentru 180 zile.

Mesaj necitit 02 Feb 2015, 18:34
Dannyboy

Am o rugaminte. Poti sa-mi traduci pe intelesul meu ce a vrut sa zic la faza aia cu „cel putin 135cm” si „cel mult 135 cm”? Te rog sa citesti tot alineatul cu mare atentie.

Mesaj necitit 02 Feb 2015, 21:39
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Cred ca legea copiaza cuvant cu cuvant din legislatia cu privire la purtarea centurii de siguranta (posibil sa fie si ceva legat de omologarea centurilor - sub 1.35m sa nu scape pe sub centura)...

Mesaj necitit 11 Feb 2015, 12:56
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Bucureștenii vor plăti pentru transportul în comun în funcție de zona în care se vor deplasa...

Mesaj necitit 19 Mar 2015, 15:10
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

De data asta avem de-a face cu un 3 in 1:

Eclipsă de soare, echinocțiu și superluna - toate, vineri, 20 martie 2015

ECLIPSĂ DE SOARE, 20 MARTIE 2015.

Astronomul Adrian Şonka, de la Observatorul Astronomic Vasile Urseanu din Bucureşti, recomandă românilor să urmărească eclipsa de Soare cu un filtru care blochează o mare parte din lumina Soarelui.

ECHINOCTIU DE PRIMAVARA 2015:

Astrologii spun că momentul când ziua devine egală cu noaptea simbolizează o stare de armonie, o stare de transformare profundă atât a naturii exterioare, cât și o transformare benefică a naturii noastre umane. În perioada echinocțiului de primăvară, totul se trezește la viață, tinde să iasă la suprafață, să se bucure de energiile profunde ale primăverii.

SUPER LUNA 2015. În timpul fenomenului de "Super Lună", Pământul, Soarele şi Luna sunt aliniate - Terra aflându-se între Lună şi Soare. Forţele gravitaţionale exercitate pe Terra de Lună şi Soare determină o creştere/ scădere mai mare a mareelor, fapt care i-a determinat pe "alarmişti" să afirme că există o legătură între "Super Lună" şi calamităţile naturale.

In plus fata de toate astea joaca si Simona Halep semifinala cu Serena Williams....

Anterior

Înapoi la Ştiri