Prima pagină Diverse Ştiri Made in ROMANIA

Made in ROMANIA

De la lume adunate

Mesaj necitit 09 Iun 2010, 12:21
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

http://www.modernism.ro/2010/05/26/salina-turda/

Cu sprijinul financiar al Uniunii Europene în anul 2009 s-au desfăşurat lucrări ample de amenajare a Salinei Turda, în scop turistic şi curativ...

Mesaj necitit 23 Iun 2010, 11:25
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... toale.html
..... cum zicea un coleg - "Nu poti sa pui nici o baza pe astia.Poate doar acid...", deoarece nici asta nu mai este stire a la ProTV - un singur ranit si nici ala grav.



****
http://www.getyourip.ro/03/06/2010/noap ... #more-1633

Mesaj necitit 08 Iul 2010, 15:34
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Otopeni Air Show 2010 - cel mai spectaculos miting aviatic din Romania

Data: 17 Iulie 2010 (ora 10 AM)


Locatie: Bucuresti (Otopeni)


Otopeni Air Show - program evolutii.pdf



Zeci de aeronave si peste 70 de piloti experimentati vor face spectacol in cel mai impresionant eveniment aviatic organizat in acest an in tara noastra - Otopeni Air Show 2010. Programat sa aiba loc in data de 17 iulie pe Aeroportul International Henri Coanda, mitingul va reuni, in peste 3 ore de acrobatii si demonstratii aeriene, cei mai buni profesionisti ai momentului, intr-o manifestare dedicata celor doi mari pionieri ai aviatiei romane si mondiale: Aurel Vlaicu si Henri Coanda.



Otopeni Air Show 2010, organizat in 17 iulie, va reuni peste 60 de aeronave civile, sportive si militare, iar participantii vor reprezenta organizatii ale aviatiei romanesti: Fortele Aeriene Romane, Aeroclubul Romaniei, Iacarii Acrobati, Special Air Services, Scoala Superioara de Aviatie Civila, Tarom, Romavia, Direct Aero Services. In cadrul mitingului va evolua si invitatul special Jurgis Kayris (Lituania), unul dintre cei mai valorosi acrobati ai zborului din lume la clasa nelimitat.



Veti putea urmari in evolutii, printre altele, Extra 300 L, IAR 99 Soim, IAR 330 Puma SOCAT, Bae 146, planoare IS 28B2 si IAR 35, MIG 21 Lancer, Yak 52, Sukhoi 31 sau JuKa, Boeing 737, C27-Spartan.



Dincolo de numarul impresionant de participanti si evolutiile spectaculoase pregatite, Otopeni Air Show 2010 va celebra si centenarele a doua momente esentiale din istoria aviatiei nationale:

- primul zbor al unui aviator roman realizat cu un avion de conceptie romaneasca pe un aerodrom din Romania – Aurel Vlaicu, la Cotroceni, in 17 iunie 1910.

- primul zbor al unui aeroplan cu reactie din lume – Henri Coanda, la Issy les Moulineaux, in 16 decembrie 1910.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 26 Iul 2010, 18:56
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."


Mesaj necitit 27 Iul 2010, 20:42
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Hyundai pe locul 8 la înmatriculări în Iunie şi locul 6 în primul semestru, în România, conform APIA

Cum se face că Renault ocupă primul loc la înmatriculări în iunie şi Dacia în primul semestru. :)) ...cam miroase

Mesaj necitit 03 Sep 2010, 10:19
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."


Mesaj necitit 10 Noi 2010, 17:28
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Din ciclul: sa fugim pana nu ne mananca pe toti...

http://www.cotidianul.ro/129198-O-zi-pa ... oi-mondial

Mesaj necitit 16 Feb 2011, 15:26
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Asta am primit pe mail, desi pare greu de inteles, traim in Romania...

" Astazi, 10.02.2011, am avut ceva de rezolvat in zona P-ta Cosbuc- Bdul Libertatii ( Bucuresti). Am parcat masina in fata sediului RCS-RDS , am rezolvat ce aveam de rezolvat in 15 min si m-am intors la masina.
Nu am reusit sa deschid masina nici din cheie (telecomanda) nici din telecomanda de la alarma. Langa mine un domn se chinuia sa-si inchida masina cu telecomanda si nu reusea. Deci eu nu reuseam sa o deschid pe a mea, el nu putea sa o inchida pe a lui.
PREA MARE COINCIDENTA!!!!!!!!!!!!!!!!
Mi-am adus aminte ca citisem pe net un articol care explica ca masinile care se inchid cu telecomanda nu sunt sigure deoarece se poate bruia semnalul dat de aceasta si masina nu se inchide ( desi tu ai apasat pe buton si esti sigur ca s-a inchis).
M-am uitat in jur si.................. o masina mica cu 2 usi , marca Datsun ,culoare gri deschis, fara numere de inmatriculare era oprita in apropiere in spatele masinilor parcate . M-am dus catre acea masina , in ea erau 4 indivizi ( cum aratau este usor sa ghiciti) , unul din ei avea un dispozitiv care semana cu o telecomnda de tv dar avea si antena. Cand m-au vazut , au plecat .
Imediat dupa, ne-am putut descuia, respectiv incuia masinile din telecomanda.
Asadar este o noua metoda de a fura din masina. Verificati-va masina dupa ce ati inchis-o.

Cum functioneaza: individul tine permanent apasat pe butonul dispozitivului , care emite un semnal ( frecventa) sau ce o fi, semnal ce nu lasa comanda ta de inchidere sa "ajunga" la masina(prin bruiere). Apesi pe buton sa inchizi masina, iar daca nu esti atent sa vezi daca intr-adevar s-a inchis, aceasta ramane deschisa. Pe urma doar asteapta la pleci de langa masina si te usureaza de ce ai lasat prin ea.

Nu credeam asta stiind ca alarmele schimba codurile la fiecare activare , si am un sistem de alarma bun, foarte laudat. Se pare ca e pentru fraieri cinstiti.

Cei care ati patit asta sau ati vazut , va rog, sustineti-va avertismentul, cei care nu au vazut tineti minte si anuntati-va prietenii si nu numai)".

Mesaj necitit 16 Feb 2011, 18:03
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Ce nebunie!!!

Mesaj necitit 16 Feb 2011, 20:31
delon Membru
Membru

Mesaje: 18
Localitate: Bucuresti
Tipul: ceed sw
Capacitatea cilindrică: 1400
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
M-ai speriat ! Niciodata nu verific portiera dupa ce inchid din telecomanda.

Mesaj necitit 17 Feb 2011, 09:28
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Bine ca n-am telecomanda =))

Mesaj necitit 23 Feb 2011, 12:34
Dannyboy

Cum se circula in Bucuresti odata...

Mesaj necitit 23 Feb 2011, 14:20
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006


Mesaj necitit 04 Mar 2011, 16:01
Dannyboy

Întâmplare inedită în comuna ilfoveană Ştefăneşti. Un ţigan din localitate, cunoscut pentru gesturile lui extravagante, a ţinut neapărat să-şi boteze copilul George. Pe consătenii lui i-a amuzat întâmplarea şi spun că n-au mai pomenit aşa ceva. Pentru mulţi, e prima oară când aud de un ţigan pe care să-l cheme George.
Iată ce a declarat Exponatu, unchiul dinspre mamă al băieţelului: “Păi, dom’le, ăsta nici nu-i nume de rom, e nume de cal. Şi-a bătut joc de copil.”
Nici Expertiza, mama lui George, nu a fost de acord cu numele, însă nu a avut cu cine să se înţeleagă. Bărbatul ei a lovit-o brutal la nivelul feţei de fiecare dată când a avut ceva de comentat. Deşi a încercat să-i sugereze subtil variante precum Termopan, Lamborghini şi Leptop, bărbatul nici n-a vrut să audă şi a ţinut-o pe a lui: Ori George, ori Alexandru.
Carusel Potârcă, tatăl copilului, şi-a justificat încăpăţânarea în felul următor: Nu vrea ca fiul lui să ajungă o persoană fadă, care nu iese în evidenţă prin nimic. “E mai bine să râdă lumea de el decât să nu-l bage în seamă”, a precizat Carusel.

Mesaj necitit 04 Mar 2011, 23:26
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Daca va intereseaza ce se mai intampla prin Bucuresti in materie de transport in comun...

http://tramclub.org/viewtopic.php?t=246 ... &start=325

http://www.railwaypro.com/wp/?p=1209

Mesaj necitit 28 Mar 2011, 21:12
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Ia uitaţi ce se pregăteşte românilor

AICI

Mesaj necitit 28 Mar 2011, 21:57
Dannyboy

Este efectul micsorarii saptamanii de lucru la 5 zile, iar anterior acesteia al politicii demografice gresite. Ma intreb cati isi blesteama data nasterii ca au pus stampila pe galeti si pungi de zahar.

Uitam, asta e lege anti gratar-club. Noroc ca nu sunt prea multe cluburi d-astea :D

Mesaj necitit 04 Apr 2011, 13:07
Dannyboy

Mi-a trimis Iliuta un link cu o prezentare a Romaniei din anul 1964. Credeti ca se poate face vreo comparatie cu promovarea care se face azi prin acel brand mult-discutat?

Mesaj necitit 04 Apr 2011, 13:17
Acc3nt Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 496
Localitate: Bankeryd, Suedia
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021

Si totusi e facuta de engleji ;)

Mesaj necitit 04 Apr 2011, 13:32
Dannyboy

N-am zis nu, si tocmai d-aia insist ca nu si-au batut joc de noi cu pesti in pom si cu zebre bantuind libere pe coclauri.

Următorul

Înapoi la Ştiri

cron