Prima pagină Diverse Ştiri Siguranta in trafic

Siguranta in trafic

De la lume adunate

Mesaj necitit 26 Feb 2013, 20:55
spdblue Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 757
Localitate: Brasov
Tipul: Cee'd
Capacitatea cilindrică: 1,4 L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2007

Aici va propun sa postam tot ceea ce este legat de siguranta in trafic, idei, campanii, sfaturi etc.

“Siguranţa face noua lege a străzii”, o campanie Michelin România
http://www.autostiri.ro/%E2%80%9Csigura ... n-romania/

Si nu uitati de unde am plecat: “Ghid al bunelor practici” un demers lansat de clubkia.ro şi autoştiri.ro
http://www.autostiri.ro/%E2%80%9Cghid-a ... ostiri-ro/

Daca aveti idei legate de acest subiect le putem transforma intr-o actiune la nivel national. Altele decat cele prezentate. Va astept cu interes si placere sugestiile. Va multumesc.
Drum bun si numai bine.

Mesaj necitit 28 Sep 2013, 21:42
spdblue Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 757
Localitate: Brasov
Tipul: Cee'd
Capacitatea cilindrică: 1,4 L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2007

Zilele Siguranţei Rutiere Michelin, 10 reguli pertinente care te feresc de accidente
http://autostiri.ro/zilele-sigurantei-r ... accidente/

Angajamentul Michelin pentru Siguranţă Rutieră
http://autostiri.ro/angajamentul-michel ... a-rutiera/

Mesaj necitit 02 Oct 2013, 16:19
marius.zadara Membru
Membru

Mesaje: 69
Localitate: IF
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Laudabila initiativa dar sper sa traiasc momentul cand o companie, oricare ar fi ea, desfasoara un program social cum este cel prezentat fara a-si face reclama propriilor produse - LIDL este un exemplu in acest sens: http://www.ziarpiatraneamt.ro/lidl-desf ... re-romane/

Siguranta in trafic incepe nu de la cauciucuri, nu de la masina sau pieton, ci - din punctul de vedere - de la respect. Si cand zic respect, ma gandesc intre toate partile implicate, pietoni, soferi, administratori de drum si de aici toata "increngatura" de conexiuni, precum service, fabrici de asfalt, muncitori, etc. Dupa ce rezolvam acest punct, ne gandim cum sa mergem inainte, sa evoluam in sensul unei conduite preventive si nu agresive in trafic, insa in Romania nu cred ca se va putea ajunge vreodata aici, cel putin nu cu mentalitatea actuala.

Mesaj necitit 02 Oct 2013, 17:25
Dannyboy

Poate imi spuneti si mie cum pot eu sa mai respect politia (serviciul circulatie) care permite sa mai conduca unuia care a produs un accident soldat cu pagube materiale, prin neacordare de prioritate. Cand zic „ii permite” ma refer la situatia cand fapta e incadrata total aiurea la alt articol ce nu prevede suspendarea dreptului de a conduce un autovehicul. Se adauga si faptul ca polita de asigurare a aceluia nu e valabila. Aveti aici speta la care ma refer.
Am fost cadru activ al Armatei Romane, si am respectat uniforma si ce reprezinta aceasta, pana la acel nefericit eveniment. De atunci am o sila profunda pentru uniforma de politist. Va rog sa nu-mi veniti cu notiuni de „respect”, „conduita” si alte asemenea, indiferent cine le rosteste. Acum e o campanie furibunda de schimbare a codului rutier, pentru a responsabiliza conducatorul auto. Pe „militian” cine il responsabilizeaza?

Mesaj necitit 04 Oct 2013, 15:28
marius.zadara Membru
Membru

Mesaje: 69
Localitate: IF
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Nimeni, pentru ca este imposibil. Teoretic, daca consideri ca ti se face o nedreptate si astfel chiar siguranta in trafic poate fi afectata, ar fi calea tribunalelor de urmat, dar cum o dai tot nu e bine, caci sincer nu cunosc pe nimeni sanatos cu capul si cu nervi suficienti de puternici pentru a indura calvarul birocratic. Si asa, oarecum tragic, tot din vina noastra, a cetateanului de rand, se ajunge in situatia asta. Nu e asta un paradox metafizic ?

Eu unul cred ca aceasta schimbare de cod rutier cu tot ce presupune va avea 2 urmari directe si foarte imediate, anume ca (1) spaga data politistului va creste exponential si (2) precum in vreme prohibitiei, numarul accidentelor si a neregulilor in trafic vor creste si ele. De ce (2) ? Simplu, pentru ca la noi nu exista legea compensatiei, in sensul ca ti se ia dreptul X dar ti se da ca alternativa Y, si atunci cand omul - soferul - va prinde o portita libera, o va folosi cu varf si indesat.

Continuand rationamentul, va apare consecinta (3), anume cea in care legiuitorul va innaspri din nou prevederile codului rutier si astfel traim intr-un continuu perpetuum ... legislativ. Daca tin minte de la TV, primii care s-au opus au fost chiar alesii neamului, deci ce sa mai zicem decat sa avem grija ce viseaza pisica caci a doua zi s-ar pute sa fie proiect de lege.

Mesaj necitit 26 Noi 2013, 17:01
spdblue Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 757
Localitate: Brasov
Tipul: Cee'd
Capacitatea cilindrică: 1,4 L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2007

Sfaturi pentru părinţi privind siguranţa scaunului pentru copii
http://autostiri.ro/sfaturi-pentru-pari ... tru-copii/

Mesaj necitit 02 Feb 2014, 22:39
spdblue Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 757
Localitate: Brasov
Tipul: Cee'd
Capacitatea cilindrică: 1,4 L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2007

Proiect UE: dispozitiv de oprire de la distanta a vehiculelor de catre politie
http://autostiri.ro/proiect-ue-dispozit ... e-politie/

Mesaj necitit 02 Feb 2014, 22:46
Dannyboy

Nu sunt de acord cu asa ceva, si sunt convins ca nu se va aplica.

Mesaj necitit 15 Sep 2014, 11:45
marius.zadara Membru
Membru

Mesaje: 69
Localitate: IF
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Nu te stresa, tot UE a mai adoptat proiectul privind semnalul SOS dat de masina in timpul unui accident si ai vazut pe cineva sa il implementeze ? Din ce stiam eu, este obligatoriu si pentru masinile care nu ies acum pe poarta fabricii. De aplicat se va aplica, dar intr-un viitor nu foarte indepartat. Credeai ca scapi, ha ? :)

Mesaj necitit 30 Ian 2015, 14:25
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Radarul-taxi, mașina cu care Poliția îi păcălește pe șoferi

Poliția Rutieră recurge uneori la subterfugii, pentru a-i prinde pe șoferii neascultători în flagrant.

Poliția Rutieră deghizează, spre exemplu, radarul de viteză în mașini care nu numai că nu poartă însemnele Poliției Rutiere, ci sunt chiar camuflate pentru a fi confundate cu altceva. Spre exemplu, o Dacie galbenă te duce imediat cu gândul la un taxi.

Radarul-taxi a fost văzut recent în Cartierul Militari, în faţa magazinului Cora Lujerului, informează evz.ro.

Mesaj necitit 02 Feb 2015, 11:08
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Se tot vorbeste de siguranta in trafic, dar ce te faci cand intalnesti intrafic ASTFEL de fenomene, ori cretini care nu se asigura / nu dau semnal la schimbarea directiei, ori nu dau semnal cand au de gand sa opreasca / intre in parcare sau pe vreo straduta....

Sa mai vorbin despre taximetristi care opresc / intorc unde au chef, semnalizarea o utilizeaza foooarte rar (probabil ca aduce uzura masinii), utilizarea farurilor nu conteaza la marea majoritate....

Mesaj necitit 02 Feb 2015, 11:17
Dannyboy

Exemplul ala nu e reprezentativ pentru subiectul nostru. Ar trebui sa fie subiect de gandire pentru medicul care a avizat favorabil dosarul pentru scoala de soferi al celui vinovat. La 3 zile dupa ce ti-ai luat permisul sa faci asa ceva denota ori imaturitate, ori un teribilism bazat pe o situatie financiara buna sau foarte buna. De fapt acest exemplu serveste firmelor de asigurare pentru scumpirea primelor de asigurari auto.


Înapoi la Ştiri