Prima pagină Diverse Ştiri Radare

Radare

De la lume adunate

Mesaj necitit 20 Mai 2010, 05:36
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Salutari,
Azi au anuntat la radio ca vor fi scoase la treaba toate radarele cele noi... si chiar m-am intalnit cu unul intr-o localitate in drumul spre Targoviste... mare noroc - l-a halit pe tipul care tocmai m-a depasit si cu ocazia asta am franat si eu zdravan (de pe contrasens venea MCV-ul).

Atentie mare oriunde va deplasati!!!!

Mesaj necitit 20 Mai 2010, 05:37
Dannyboy

Ai avut bafta! Sfat: dotati-va cu statii CB, pe langa atentionarile colegilor, mai aveti parte si de amuzament.

Mesaj necitit 20 Mai 2010, 05:39
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Au anuntat azi dimineata la stiri ca azi au scos 650 radare pe sosele, dintre care 100 pe ruta Bucuresti - Constanta :-B

Mesaj necitit 20 Mai 2010, 05:40
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Dannyboy scrie:
Ai avut bafta! Sfat: dotati-va cu statii CB, pe langa atentionarile colegilor, mai aveti parte si de amuzament.

Cel pe care l-a prins avea o antena > 1m inaltime...

Mesaj necitit 20 Mai 2010, 05:41
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Nu este 100% sigura metoda cu statii CB dar cred ca merita incercata. Eu cred ca o sa cumpar una la salariul urmator. Sa vedem.

Mesaj necitit 20 Mai 2010, 05:45
Gladiator

Mare atentie si la statiile CB montate pe masini.......ca sunt destui asa zisi colegi de trafic... :(( , care spun ca drumul este liber......si te vaneaza cei cu cascheta alba.

La mine la servici.....am colegi conducatori auto..... care au luat-o... :BangWall

Deci mare atentie......

Mesaj necitit 20 Mai 2010, 05:46
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Am intalnit zilele astea o gramada de situatii cu radare noi pe MCV-uri in mers... deci prudenta maxima si mers cat mai regulamentar (azi pe E85 nu era macar un radar la panda cum stateau pana mai ieri, ci in miscare)

Mesaj necitit 28 Mai 2010, 12:39
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Da. Si sunt ale naibii de precise. Au fost verificate cu instalatia prin satelit a celor de la emisiunea "Automobiletv". Precizie la zecimala :( Aparatura celor de la Automobiletv este omologata in Europa si in SUA, asa ca... :((

Am mai retinut ca daca sunt 4 radare in cascada si te prind toate platesti 4 amenzi ~X(

Mesaj necitit 28 Mai 2010, 12:42
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

flomar scrie:
...Am mai retinut ca daca sunt 4 radare in cascada si te prind toate platesti 4 amenzi ~X(


la cum merg unii, există posibilitatea să nu mai ajugă la al 4-lea ;))

Mesaj necitit 15 Sep 2010, 13:43
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006


Mesaj necitit 25 Ian 2011, 23:58
Dannyboy

In urmatoarele localitati limita de viteza s-a majorat la 70 km/h.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 26 Ian 2011, 17:39
Acc3nt Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 496
Localitate: Bankeryd, Suedia
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021

Ce imbecili frate
Daca examinati localitatile din judetul Constanta o sa observati ca toate, dar absolut TOATE, sunt cele de pe traseul Cernavoda - Constanta DAR au uitat 1 (una) singura <Satu Nou> este ultimul sat inainte de Medgidia, are 2 km tot (de la intrare la iesire). Aici de ce nu au majorat limita ??
Pe mine nu ma deranjeaza foarte tare, in acest sat locuieste soacra-mea si eu oricum ma opresc aici si in drum spre mare si la intoarcere, eu nu o sa folosesc niciodata toata autostrada A2.
Dar asa ca idee de lucru in Romania.
Niste imbecili

Mesaj necitit 04 Apr 2011, 14:20
Dannyboy

Am gasit un articol legat de functionarea radarelor precum si de utilitatea detectoarelor de radar.

Mesaj necitit 28 Sep 2011, 13:34
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."


Mesaj necitit 31 Oct 2011, 16:40
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

http://www.promotor.ro/masini-noi/news/ ... ne-8298402

O echipă formată din reprezentanţi ai Ministerului de Interne, ai Ministerului Sănătăţii şi Ministerului Transportului vor pregăti un cadru legal de funcţionare a raderelor fixe, la solicitarea Poliţiei Rutiere.

Mesaj necitit 01 Noi 2011, 14:16
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Da, informatia are ceva vechime. Stiu de ea de pe forumurile legate de GPS-uri, unde crease oareshce rumoare.
In schimb tocmai ce mi-a zis sotia ca Politia Rutiera va trece de la 1 Ianuarie 2012 in subordinea autoritatilor locale, sau ceva de genul, si ca amenzile vor fi incomparabil mai mari.
Nu luati informatia ad litteram, nu prea sunt atent cand imi vorbeste sotia. Tot am impresia ca e de la radio... ;))

Mesaj necitit 22 Ian 2013, 10:51
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

sistemul de supraveghere audio-video

Obişnuiţi să traversaţi prin loc interzis sau să staţionaţi neregulamentar cu mașina? Începând de luna viitoare ar fi bine să vă gândiţi de două ori înainte să încălcaţi vreo regulă de circulaţie pentru că Poliţia Locală a Municipiului Bucureşti (PLMB) vă va monitoriza acţiunile de pe stradă, prin intermediul unui sistem audio-video. Înregistrările vor fi folosite ca probe.

PLMB a achiziționat un obiectiv funcţional de supraveghere audio-video rutieră, în valoare de 2,099 milioane lei fără TVA. Este vorba de un obiectiv funcţional complex, de ultimă generaţie, pentru monitorizarea traficului rutier, compus din: 20 subsisteme car-video de mici dimensiuni pentru filmare din şi de pe autoturismele Dacia Duster ale PLMB, 10 subsisteme man-video pentru înregistrare audio-video din mişcare, un subsistem de stocare şi un subsistem de protecţie.

Mesaj necitit 22 Ian 2013, 12:53
Dannyboy

Asta e. Ne facem baieti cinstiti.

Mesaj necitit 22 Ian 2013, 18:09
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
O sa fiu mai atenta.. mai ales daca vreau sa ma schimb in masina, ca cine stie ce filmeaza astia ;))

Mesaj necitit 22 Ian 2013, 18:22
Dannyboy

Pai zi asa soro! Aia habar n-au sa filmeze :D

Următorul

Înapoi la Ştiri