Prima pagină Diverse Alte Auto Dacia Duster

Dacia Duster

Despre alte mărci auto

Mesaj necitit 15 Mai 2010, 15:33
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Ieri am avut ocazia să văd o Dacia Duster.
Impresia pe care mi-a lăsat-o a fost una bună, aş putea să afirm că poate concura cu brio faţă de aşte mărci auto.
Designul este plăcut şi chiar dacă vrea să intre în categoria SUV-urilor, este parcă un pic mai cochetă (personal vorbesc). De ce spun asta? Pentru că nu mi s-a părut masivă, nu mi-a lăsat impresia de "neam prost" ca la celelalte. Este de aceeaşi categorie ca Ignis-ul dar ca să fiu sincer, îmi place mai mult.
Referitor la materiale din care este facut bordul sau scaunele....nu pot spune mai mult, dar per ansamblu, arată ok.
Nu o poţi compara cu un Tucson, iar de SantaFe nici nu mai discutăm, dar şi la bani este departe faţă de ele şi cred că va deveni o maşină populară.
Eu zic că primul SUV Românesc, merită felicitări.
Bravo!. :ymapplause:

Mesaj necitit 22 Mai 2010, 17:39
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Nu-mi vine sa cred ca ai reusit sa te si urci in ea . =))
Ma bucur ca ti-a placut.
Dupa cum ti-am zis nu e o revolutie dar e cu siguranta o Evolutie clara fata de restul gamei.
Eu chiar acu 1 ora am vazut una 4x4 dci 110cp in fata biroului si pot sa zic ca se incadra bine in traficul aglomerat de dimineata. Adica nu iesea foarte mult in evidenta prin gabarit.

In plus daca tot s-a deschis subiectul apropo de preturi, dupa parerea mea nu prea are concurenta (tinand seama si de spatiul interior si performante).
De exemplu veriunea de top 4x4 cu motor diesel 110cp EURO5 260Nm cutie cu 6 rapoarte din care treapta 1 foarte scurta(pseudo reductor, ajunta enorm in teren accidenta) plus ESP pack look, pack piele este in jurul a 17350€(TVA inclus). Mie mi se pare rezonabil.

Mesaj necitit 22 Mai 2010, 17:40
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Ionuţe nu am scris că m-am suit în ea :)) din contră. Am văzut-o doar de afară, dar am fost aproape de ea, era parcată, şi m-am uitat pe geam.

Mesaj necitit 22 Mai 2010, 17:41
MeGeNe Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 200
Localitate: Bucureşti
Tipul: CEED
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2009
Status: Paparazzi
Salut
Acum vreo doua saptamani am avut placerea sa particip la lansarea Daciei Duster, la invitatia unui dealer din Bucuresti (nu vreau sa dau nume...) M-am si plimbat putin cu unu, echipat cu motorul diesel de 1,5 in varianta 4x2. Vreau sa va spun ca mirosul interior era pur si simplu groaznic. In plus, finisajele sun cam aiurea (chederele interioare ale geamurilor laterale erau ridicate la capete, piese care nu se imbinau prea bine, insertiile de pe bord mie personal nu-mi plac). Am remarcat si o chestie aiurea legata de proiectare: butoanele de deschidere pentru geamurile electrice din spate sunt amplasate pe consola centrala, mult in spatele acesteia. In situatia in care sunt trei pasageri in spate, cel din mijloc e imposibil sa nu calce pe ele. In rest, motorul nu mi s-a parut prea sprinten, cu toate ca vorbim de un diesel care are un cuplu destul de mare. Suspensia filtreaza bine denivelarile. Vom vedea in timp cum se comporta din punct de vedere al fiabilitatii. La pretul asta, speram ca cei de la Dacia sa nu fi facut compromisuri cu privire la calitatea pieselor.

Mesaj necitit 22 Mai 2010, 17:41
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Frumos, adevarat, dar mai sunt multi pasi de facut - felicitari pentru primul. Sa nu fim carcotasi - Dacia este printre putinele firme care merg bine in conditiile actuale si asa cum este Logan Sandero MCV sau Duster - se mai aude de Romania si prin alte parti....

f:1

Mesaj necitit 22 Mai 2010, 17:42
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Am gasit un review de la britanicii de la Autocar despre Duster aici

Mesaj necitit 25 Mai 2010, 13:03
Acc3nt Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 496
Localitate: Bankeryd, Suedia
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021

Bogdan, hai sa fim corecti si macar noi, cei ce stim ceva istorie, sa nu-i spunem "PRIMUL SUV ROMANESC" asta dupa ce guvernantii nostri au ucis, lichidat, ingropat ARO (A-utoturism RO-manesc)
Eu sunt de parere ca ARO a fost primul SUV romanesc.
Am putea sa-i spunem primul SUV din gama DACIA, atunci ar fi corect.

Ca si impresie despre Duster:
Nici eu nu am reusit pana acum sa ma urc in el dar am vazut cateva din exterior.
Pe sosea sta bine, chiar foarte bine, datorita ecartamentului generos, imi place cum arata in mers.
La exterior mi-ar fi placut o continuare a stopurilor pe haion, in zona aceea in care haionul este si pre-format.
Tot la exterior ar fi fost ok si o grila de plastic in partea inferioara a parbrizului (dar aceasta lipseste la toata gama Dacia).

Interior-ul privit din spatele geamurilor laterale arata spartan, nu-mi plac comenzile geamurilor electrice in consola centrala (la toata gama Dacia sunt asa si nu-mi plac deloc) nu sunt ergonomice absolut deloc. mi-as fi dorit o clima, macar la full. In rest nu stiu ce sa zic, poate o sa am ocazia sa urc intr-una si mai vorbim atunci.

O zi buna

Mesaj necitit 25 Mai 2010, 13:32
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

ARO era maşină de teren, aşa cum ar fi Teracan-ul :D fără pretenţii la confort şi dotări.
In fine, este reuşit dar.....parcă tot nu i-aş lua. Ceva mă reţine :-? o fi faptul că maşina deşi este nouă este bazată pe o tehnologie mai veche, sau poate doar şi simplu pentru că este românescă şi nu am încredere.

Mesaj necitit 26 Mai 2010, 08:37
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006


Mesaj necitit 26 Mai 2010, 16:45
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Intre 10 si 16 iulie 2010, se va derula la Deva, in regiunea Muntilor Apuseni, competitia 4x4 off-road „Transilvania Adventure Trophy” (TAT), la care va participa si DUSTER.

PS: reclama facuta de James May de la Top Gear pare a fi ok, destul de "cu picioarele pe pamant" omul.

Mesaj necitit 26 Mai 2010, 20:28
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Asa mi s-a parut si mie. E o prezetare realista.

Mesaj necitit 27 Mai 2010, 13:22
Acc3nt Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 496
Localitate: Bankeryd, Suedia
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021

Da, "ERA", acesta este cuvantul magic, pentru ca ERA atunci, cand SUV-ul arata asa. rezulta ca si ARO era SUV.
Mai din topor, mai rudimentar adevarat, dar totusi SUV. Dar avem conducatorii pe care-i meritam, glorie lor si cinste noua ca i-am votat.

Mesaj necitit 27 Mai 2010, 15:20
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Tin sa te contrazic un pic. ARO era si este (alea care mai sunt) un off-roader adevarat. Intradevar pe sosea era jalnic dar pe teren se descurca foarte bine.

Mesaj necitit 27 Mai 2010, 15:46
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

O cam dati in Offtopic si va luati puncte de penalizare.... normal ca Aro a fost la viata lui, nu comentam detalii, dar acum veni randul SUV-ului de la Mioveni sa stea in fata si sa rupa gura targului...

:driver

Mesaj necitit 28 Mai 2010, 10:38
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006


Mesaj necitit 28 Mai 2010, 16:46
Acc3nt Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 496
Localitate: Bankeryd, Suedia
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021

Iaca un Test comaprativ

Aici

Mesaj necitit 28 Mai 2010, 17:16
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

După relama plătită de ştim noi cine, Duster-ul le bate la fund.....hai să fim serioşi totuşi :YMBRINGITON:

Mesaj necitit 29 Mai 2010, 14:24
Acc3nt Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 496
Localitate: Bankeryd, Suedia
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021

E vorba de off-road (adica ce facea si ARO).
Pe sosea si la interior oamenii sunt corecti spun ca stau mai bine toate, si ca Dusterul este dezavantajat, in principal de eticheta de Low-Cost

Mesaj necitit 29 Mai 2010, 17:37
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Bogdane nu mai fi asa de reticent. Nimeni nu zice ca e imuzina. Doar ca e un produs surprinzator pentru Dacia si ca are performate laudabile PENTRU BUGETUL LUI.
Ultima parte am scris-o cu majuscule tocmai pentru ca mi se pare cea mai importanta. Si sa nu imi ziceti acuma de SH-uri pentru ca nu despre asta vorbim aici.

Mesaj necitit 29 Mai 2010, 23:52
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Gata, gata mă opresc aici. La urma urmei, este o maşină corectă la preţ şi cine nu are alte preteţii, sigur o va cumpăra.
dacă mai spun multe de ia, mănânc şi bătăiţă :))

Următorul

Înapoi la Alte Auto