Prima pagină Călătorii În România Statiunea Durau

Statiunea Durau

De la Km 0

Mesaj necitit 08 Ian 2016, 12:09
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Statiunea Durau - comnuna Ceahlau.

Asa cum zice si topicul in vacanta de iarna am dat o fuga la Durau.

E85 foarte bun, Bacaul zici ca-i Bucuresti (mers bara la bara ca in orele de varf de la noi)...

Piatra Neamt frumos - pe sub telegondola (nu am apucat sa il vizitez - trecut in fuga).

Drumul de la Piatra Neamt la [url=https://ro.wikipedia.org/wiki/Durău,_Neamț]Durau[/url] este de strabatut ziua pentru ca are peisaje superbe ce nu trebuie ratate (la dus am mers pe noapte si nu am inteles mare lucru decat ca drumul are ceva portiuni in care trebuie sa reduci serios viteza...

In statiune exista o partie de ski ce nu era functionala din cauza lipsei zapezii; in data de 30 decembrie au dat drumul unui tun de zapada si se putea face sanius dar nu mergea centrul de inchiriere asa ca nu ne-am dat deloc (sania nu si-a mai gasit un locsor in portbagaj, din pacate)...

Se mai poate vizita si Manastirea din localitate - superba ([url=https://ro.wikipedia.org/wiki/Mănăstirea_Durău]scurt istoric[/url]).

O multime de trasee ce pot fi facute, dar din pacate nu am facut decat plimbari scurte (peisajele si aerul rarefiat cer macar plimbarile acestea scurte).

Cazarea a fost la Hotel Bradu - foarte ok si personalul si mancarea, dar si ceilalti turisti - majoritatea de pri partile locului...

WP_20151230_008[1].jpg

WP_20160102_001[1].jpg

WP_20151230_001[1].jpg

WP_20151230_003[1].jpg


Per ansamblu o zona ce merita vizitata - sunt ceva trasee de facut (rezervatia Ceahlau este la 2 pasi, Cascada Duruitoarea).
hiiiiiii
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Înapoi la În România