Prima pagină Călătorii În România Maramures

Maramures

De la Km 0

Mesaj necitit 04 Mai 2011, 09:13
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Salutare!

In aprox. 2 saptamani intentionez sa plec intr-o plimbare (8-9-10 zile) in nordul tarii. Tinta mea e Maramuresul pe care nu l-am vazut inca, spre rusinea mea. Daca timpul imi va permite poate ajung si la manastirile din N Moldovei. Va fi insa o iesire de relaxare, nu vreau sa petrec exagerat de mult timp in masina. In afara de o noapte pe care o s-o petrec la Cluj unde ma voi revedea cu un bun prieten, nu am nimic stabilit. Astept sfaturi si sugestii despre locuri de vizitat, trasee, cazare.

Va multumesc! :)

Mesaj necitit 04 Mai 2011, 09:49
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
2006-Intalnire Hyundai la Iasi continuata cu cateva manastiri in nordul Moldovei :) Drumuri acceptabile. Zona Putnei plina de case noi sau reconditionate, de zici ca ieri s-au ridicat localitatile. Atentie! La Voronet programul e pana la ora 16. Noi am ajuns la 16.15 si am pierdut-o.

Din copilarie:
- Moldova: merita Putna (mormantul lui Stefan cel Mare), Sucevita, Voronet, dar si ce mai gasesti pe traseul ce ti-l vei face.
- Maramures: cimitirul de la Sapanta, mocanita din Valea Vaserului (asta nu am vazut-o, dar am inteles ca pleci cu trenul de dimineata si te mai intorci seara. Trebuie sa ai haine si merinde la tine). In Maramures merita si doar sa te plimbi pentru a vedea traditiile, oamenii in costume populare.

Eu zic ca poti sa treci din Maramures in Moldova si apoi sa te intorci grabnic pe E85, deci poti vizita ambele obiective in decursul acestor 8-9 zile.
Nu stiu nimic de drumurile din Maramures, dar te-as ruga sa ne informezi tu pe noi, daca va fi sa mergi :)

Mesaj necitit 04 Mai 2011, 18:17
Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Fara suparare te rog,concret nu mai pot sa spun mai nimic.Drum facut in sens invers acum 4 ani.Plecat prin Moldova,cazat la o pensiune linga Suceava {sunt nenumarate}, manastiri,cetatea de scaun,chilia lui Daniil {in apropierea Radautilor si a Voronetului},trecut pasul Tihuta spre Bistrita. muntii Suhardului,Bargaului,Rodnei{Sangeorz-Bai,Nasaud},urcat catre Borsa{cascada cailor,cariera de marmura}lasat usor spre stinga catre Maramures, Sapinta,Sighetul Marmatiei,Negresti-Oas{cauta neaparat complexul de agrement Valea Mariei},Satu Mare.Baia Mare{hotel Lostrita 10-15km superb si drumul si zona},coborit spre Zalau, Oradea,valea Ariesului[extraordinara},Turda,Tirgu-Mures,Sibiu si din pacate Bucuresti.10 vieti sa ai si100 de ochi.Drum bun.Peste tot pensiuni bune ,curate, cu mancare buna,oameni super ospitalieri ,drumuri asfaltate bine,fara gropi,peisaje superbe.

Mesaj necitit 05 Mai 2011, 19:58
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Chilia Daniil Sihastru:
Chilia Daniil Sihastru 2.jpg

Manastirea Putna:
Putna.jpg

Schitul Mina:
Schit Mina 5.jpg

Manastirea Sucevita:
Sucevita.jpg

Ar mai fi si alte obiective care-mi vin in minte: Manastirea Agapia, Manastirea Neamt, Cetatea de scaun Suceava, etc.

Vorba lui @radu_dac: vieti sa avem si bani!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.


Înapoi la În România

cron