Prima pagină Călătorii În lume Grecia - Halkidiki (Sithonia)

Grecia - Halkidiki (Sithonia)

Pe unde am fost

Mesaj necitit 09 Sep 2013, 15:21
nats Membru
Membru

Mesaje: 56
Localitate: Bucuresti
Tipul: I40
Capacitatea cilindrică: 1685
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2012
Incep prin a va spune ca... m-as intoarce si maine acolo! :)))
Cronologic: bilet cumparat cu early booking, 420 euro, hotel 4* (cam 3, dar bune) http://bluedolphinhotel.eu.
Despre hotel: cazarea se face in vile P+1. Camerele de la parter sunt de tip superior si au terasa. Cele de la etaj sunt un pic mai mici si au balcon.
Totul foarte curat (hotel, camere, restaurant, terasa, piscina, bar), mancarea foarte buna (am avut demipensiune), piscina ok, plaja cu pietre. Un bar super garnisit cu tot ce vrei (un cocktail 5 euro, o bere 3 euro). Hotelul are parcare proprie.
Pranzul l-am luat in oras, o masa cu tot ce trebuie ajungand pe la 30-35 de euro. La restaurantele din oras, preturile erau cu 10-15% mai mici decat la hotel.
Hotelul este recomandat clar familiilor cu copii, pentru ca se preteaza foarte bine la acest tip de turisti (gradini curate, cu iarba, loc de joaca, etc.) dar si celor care vor sa petreaca un sejur linistit, departe de zgomotul orasului.
Foarte multi greci, romani si rusi, cateva grupuri de nemti si bulgari.
In ceea ce priveste imprejurimile, pe o raza de 50-60km sunt nenumarate plaje private, foarte frumoase.
Exista parcari, iar pentru acces trebuie sa faci minim o comanda/sezlong (berea 3-5 euro, espresso 3 euro, frappe 3,5 euro, etc) sau sa platesti 2euro/sezlong. Noi am fost la Mango Beach (15km de hotel) si Orange Beach (44km / spectaculoasa!!!).
Cateva detalii tehnice pentru soferi:
Distanta Bucuresti - Metamorphosi / cam 790km. Un plin in Bucuresti, completat 35 litri la ultimul OMV din Bg (inainte cu vreo 25km de vama), completate 45 litri tot acolo la intoarcere, ajuns in Bucuresti cu mai mult de jumatate. Parcurs 1800km, cu AC cu tot cam 5,5% pe computer. Combustibili: 2,66 leva OMV diesel, 2,80 OMV superdiesel in Bg (am platit cu cardul). In Grecia, 1,45-1,55 diesel simplu, in functie de benzinarie (recomandabil Shell).
Vigneta in Bg pe 7 zile 10 leva sau 6 euro in vama sau 5,5 euro la Lukoil. Taxe de drum in Grecia nu sunt, se plateste autostrada 2,40 euro.
Drumul - bunicel in Bg si relativ bine semnalizat (nu mai sunt atat de multe gropi dar sunt hartoape destule). Pe centura Sofiei se lucreaza si sunt multe devieri si hartoape.
In Grecia, se lucreaza la intrare spre Salonic. Autostrazile sunt fff bune, la fel si drumurile expres. Pe cele nationale mai sunt hartoape. Se circula in viteza iar, din ce am vazut eu, grecii sunt cam la fel cu turcii la condus (nu semnalizeaza, se baga, etc.).
Foarte important: duminica dupa amiaza se aglomereaza f rau ruta Kulata-Sofia (vin turisti si din Grecia si de la Bansko). Am facut 6 km intr-o ora. Tot duminica seara se aglomereaza traseul Varna-Sofia, la intrarea in Sofia (cozi de 10km pe autostrada).
Cam atat am avut de spus, va astept intrebarile cu cea mai mare placere.
O sa atasez si poze, dar nu le-am descarcat inca (am sosit 3 dimineata).

Dannyboy

Bine te-ai intors, fara belele si fara peripetii. Multumesc pentru relatare, e foarte utila.

nats Membru
Membru

Mesaje: 56
Localitate: Bucuresti
Tipul: I40
Capacitatea cilindrică: 1685
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2012
Dannyboy scrie:
Bine te-ai intors, fara belele si fara peripetii

De cate ori ieseam cu masina afara, aveam cate o belea.
Prima data, in drum spre Kusadasi, a intrat o caprioara in mine (aripa si capota indoite). A doua oara, spre Marmaris, mi s-a blocat EGR-ul si am mers aprope tot drumul numai in limp mode. A treia oara, tot Kusadasi, mi s-a rupt fulia de la vibrochen (noroc ca eram la vreo 10 km de Ruse). Deci, chiar peripetii!
P.S. Toate astea s-au intamplat cu vectra... :BangWall

Dannyboy

Cu ultima propozitie ai dres-o :D
Vezi ce inseamna marca adevarata?


Înapoi la În lume

cron