Prima pagină Călătorii În lume Praga 2010-2011

Praga 2010-2011

Pe unde am fost

Mesaj necitit 13 Ian 2011, 17:51
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
M-am gandit sa-mi aduc si eu contributia la acest topic. Daca aveti intrebari legate de oricare dintre locurile pe unde am fost va stau la dispozitie. :)
Un mic popas la Bratislava:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Praga, un oras de poveste:
Imagine Imagine Imagine ImagineImagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Mesaj necitit 13 Ian 2011, 18:40
Dannyboy

Praga... planuisem sa ajungem acolo vara trecuta, insa n-am reusit. Ma bucur pentru voi.
Ca sa incep acum sa intreb, ar insemna sa scriu o gramada. Prefer sa imi povestesti tu la o cafea. Sunt multe detalii pe care vreau sa le aflu.
Uitam, pozele sunt superbe.

Mesaj necitit 13 Ian 2011, 19:49
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Wow .... superbe pozele. Tot zic ca ma duc si eu prin Praga dar nu am ajuns. De fiecare data castiga alta destinatie :P. Sper ca anul asta sa ajung un week-end pe acolo.

Mesaj necitit 11 Sep 2012, 09:42
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Am ajuns si eu prin Praga/Bratislava.... asa pentru un mic concediu de relaxare prin sport :))

Sincer, Praga, nu m-a fascinat. Arata bine unele cladiri, ai ce vizita, insa e ffffffffoarte aglomerata de turisti. Nu poti sa te bucuri de ce vezi caci esti stresat de agitatia din jur. Iar cand vine vorba de vizitat.. sincer.. nu am ramas "WOW, ce frumos e!" si nici tarifele nu mi-au prea placut"(sunt scumpi, foarte scumpi). Cu toate astea, m-am simtit bine, mi-au ramas locuri de vazut (insa nu in urmatorii 10 ani), am hoinarit cat am putut, am vazut cat a incaput in 2 zile.

Insa Bratislava, micul centru vechi al Bratislavei mi-a placut enorm... M-am bucurat de o plimbare pe malul Dunarii, care arata mai bine ca in Budapesta. Am traversat Dunarea pe 2 poduri pietonale, unul mai nou si pe cel mai vechi pod peste Dunare din oras (pod care a fost distrus de nemtii in Al Doilea Razboi Mondial si refacut de prizonierii nemtii din acelasi razboi =)) ). Am descoperit statuetele din Bronz create pentru a atrage turisti... ne-am plimbat pe stradutele secundare unde nu existau turisti (au si ei, insa nu atat de multi)...si am mancat ffffoarte bine ;;) . Siiiii... am fost la meci de Hochei... unul al echipei locale cu niste ucrainieni parca... Una peste alta, Bratislava mi-a ramas mai aproape de suflet decat Praga.

Tot in acest concediu am apucat sa mai vizitez 3 locuri frumoase: Gyor, Szeged si Opusztaszer.

Poze am pus pe Facebook, insa nu sunt publice :D sunt doar pentru prieteni :).

Mesaj necitit 12 Sep 2012, 12:25
Ima Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 582
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008

Merci pentru poveste, Andreea. Frumos, avem un coleg la Ruse care e din Bratislava. Ii va placea sa auda ce spui.
Am like-uit si pozele doar ca... voiam sa vad si oamenii... :)

P.S. Pupaturi omului! :p

Mesaj necitit 12 Sep 2012, 17:29
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Subscriu la ceea ce a scris Andreea, Bratislava m-a atras si pe mine mai mult decat Praga. Pdurile alea pietonale insa cam trosneau daca tin bine minte eu.
Apropo, Andreea da-mi si mie add pe facebook ca astept de ceva vreme, cred ca a si expirat cererea. (Popescu Razvan ma "intitulez" acolo cat si in realitate :P )


Înapoi la În lume