Prima pagină Călătorii În lume Tur Bulgaria

Tur Bulgaria

Pe unde am fost

Mesaj necitit 31 Mai 2011, 11:49
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Dat fiind faptul ca am lipsit ceva vreme de pe forum, ma simt obligat pe langa scuzele de rigoare sa va relatez si eu din ultimul concediu. Mi-am adus aminte de voi pentru ca duminica eɔact cand ma intorceam l-am vazut pe bog54 in trafic. (salutam din nou!)
Asadar sa incep!

Datele problemei:
Tur Bulgaria perioada 25-29 mai
Buget 1300 ron aprox 315 euro,schimbati si ei in leva, buget in care ne-am incadrat pana la ultima leva.
Obiective vizate: Pleven cateva ore, Sofia 2 zile, Plovdiv 1 zi Stara Zagora in trecere cateva ore, Burgas in trecere, Sunny Beach 1 zi
S-a folosit masina din dotare cu navigatie Asus A 696 cu IGO 8 harti 2010.
2 pasageri:eu si prietena.
86l benzina, din care 71-73l Shell VPower, 1400 km parcursi.
cost cazare: 73 euro total, hostel 2 nopti, hotel 2 stele, 1 noapte, hotel 3 stele 1 noapte.(locatii fara pretentii, dupa principul "un pat si un tablou pe perete", pentru ca eram interesati de obiective turistice si de a trece in revista cat mai multe locuri vizitate)

Partea I

Am plecat dimineata pe la 5 din zona Nicolae Grigorescu, am iesit pe centura,dupa care am iesit pe drumul de Giurgiu. Din pacate nu am gasit la Ruse Change deschis si nici rovinieta. Am mers mai departe si intr-o vale am dat de o limitare de viteza si politie pe dreapta. Auci, n-aveam rovinieta, si era cam groasa. I-am dat politistului actele, am avut noroc ca vorbea engleza binisor si i-am eɔplicat ca din vina mea nu am respectat semnul de circulatie ci m-am luat dupa gps care a avut un mic delay in privinta limitarii de viteza. Evident ca omul vroia ceva, insa m-am facut ca nu inteleg, ba mai mult i-am zis ca sunt student Erasmus in Sofia(de aici probabil a si dedus ca nu prea am bani) si pana la urma m-a lasat in pace.
Am mers mai departe spre Pleven, drumul cu denivelari insa practicabil. In Pleven am facut un popas la Metro, am schimbat euro in leva, am luat niste alimente si am vizitat Muzeul de Istorie. Un muzeu enorm pentru un oras asa mic, va sugerez sa mancati ceva inainte si sa va inarmati cu rabdare. Personalul vorbeste engleza, si e destul de amabil. Am gasit si informatii sumare despre razboiul din 1877, insa contributia romanilor la eliberarea lor este amintita sporadic, majoritatea frazelor incepand "trupele rusesti si bulgare au luptat....". Am iesit din muzeu, am gasit pe gps un Shell, am facut un plin cu shell v-power si ne-am continuat drumul.

Am ajuns in Sofia, unde ne-am cazat la un Hostel(the Danish hostel) foarte smecher ca asezare, eɔact in centrul vechi, lucru ce ne-a permis sa vizitam o mare parte din obiective pe jos. Neinspirat, dar si obosit de pe drum, gasind cu greu parcare, am zis sa las masina intr-o parcare platita 10 leva/zi. Nu e enrom, insa de aceesi bani am mancat repede ceva la Mc Donalds-ul din apropiere. Ne-am odihnit putin, si era cat pe ce sa adormim cand auzim niste "ritmuri ametitoare" asemanatoare cu manelele noastre. Ne-am revenit repede si am luat la pas orasul, am mers putin si cu metroul, si am ramas uimit de cat de dezghetate sunt bulgaroaicele, care purtau tinute foarte indraznete si iti zambeau la o privire la insistenta. Am observat un obicei foarte amuzant al nuntasilor, se plimba cu masini scumpe prin oras si claɔoneaza, ies pe geam, iar trecatorii ii saluta uneori cu urale si le fac cu mana. Spre seara am luat masina si am facut un tur mai cuprinzator al orasului. Am prins o aglomeratie teribila, datorita meciului de cupa cred, care se juca la acea ora. Am iesit pe centura si am dat o tura in jurul orasului. Nu este un oras spectaculos, insa usor usor o sa devina foarte atractiv. Fiecare iesire din oras este foarte aerisita, si da fiɔ spre autostrada. A doua zi am parcat masina la 10 minute de mers pe jos, iar peste noapte am lasat-o fiɔ in fata hostelului urcand-o pe trotuar, fara ca cineva sa imi zica ceva.

Plovidiv. Dupa 144 de km pe autostrada am ajuns in Plovdiv. Fara sa stiu ca este situat chiar in centrul orasului, am ales prin intermediul booking.com Star Hotel, un hotel modest, insa decent. Plovidiv-ul m-a surprins prin faptul ca mi s-a parut un oras curat. Am vizitat amfiteatrul roman, am urcat pe dealurile de unde se vede orasul superb si am mancat cea mai mare pizza ever pentru doar 10 lv. Seara ne-a prins colindand orasul cu masina, un oras modern cu o istorie de peste 3000 de ani, daca bine am retinut. A doua zi am alimentat cu inca un plin de la Shell tot cu VPower.

Stara Zagora Un oras linistit, aerisit, cu oameni linistiti si civilizati. Am vizitat cateva situri si muzeul de istorie, foarte bine gandit si intretinut. Intrarea pe masura: 10 lv 2 persoane. Cand am iesit din S.Z am avut o surpriza neplacuta legata de benzina. A inceput sa clipeasca Check -Engine si masina sa mearga in suturi. Dupa eɔperienta cu bujiile, am privit mai destins problema, mai ales ca nu a ramas aprins. Clipea se stingea isi revenea. Am inceput sa merg mai turat si si-a revenit. Pe autostrada m-am tinut dupa niste polonezi cu niste vw transporter, care au inteles cred ca ma iau la intrecere cu ei pentru ca nu au mers sub 150km/h mai nicaieri. La un moment dat am mers si eu cu 165km/h (154 pe gps) in ideea de a scapa de gunoaiele sau apa din benzina. Burgas-ul nu m-a impresionat, parea un oras precum Constanta dar ceva mai aerisit. Ne-am cazat in Sunny Beach la hotel L&B. Am intampinat ceva pb in a-l gasi pentru ca strazile nu au nume.

Voi reveni in partea a2a cu descrierea Sunny Beach, funny facts drumul de intoarcere si apricieri despre eɔcursie.

Mesaj necitit 31 Mai 2011, 11:59
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Foarte frumoasa descrierea dar parca ar merge si niste poze :)

Mesaj necitit 31 Mai 2011, 12:12
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Vor aparea si ele, sunt pe calculatorul de acasa, deseara sau maine dimineata revin cu poze si partea a2a.

Mesaj necitit 01 Iun 2011, 10:25
Dannyboy

Foarte utila descrierea!

Mesaj necitit 03 Iun 2011, 13:54
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Partea a2a.

Ramasesem la sunny beach,unde ne-am invartit putin pana am gasit hotelul. 3* super ok amplasat liniste mic dejun cu bufet la discretie, un pic de vant sambata, si un soare perfect duminica. Am vizitat si Nessebar care e ....mega wow! Duminica am plecat pe la 12 cu gandul sa ajungem pana in 6 acasa. Nu din parcimonie, si nici din comoditate ci mai degraba din ignoranta m-am luat dupa gps si inloc sa merg spre varna ca apoi sa ies pe autostrada, am ales o varianta prin munti cu un drum dezastruos. Spre shumen s-a mai indreptat, insa nu va luati dupa gps daca mergeti in directia aia. Optati pentru Schumen-Varna-Burgas. Odata trecut de Schumen, cum nu era nici picior de politist, am inceput sa o calc. 120-130 si nu mica mi-a fost mirarea, cand din spate am fost depasit de o coloana de masini cu nr de romania intre care si 2 forduri focus tdci. Am incercat sa ma tin dupa ei pana cand am vazut 170 pe bord si am zis ca nu e de joaca. Mergeau prea tare pentru mine si m-am lasat pagubas. II ajungeam in linie drapta dupa 150km/h insa la deal zburau de-a dreptul pe langa mine. Am oprit in Ruse sa mai mancam o prajitura inainte de a trece dezastruosul pod.

Consideratii personale despre vecinii de la sud de Dunare:
- sunt amabili, mereu zambitori, si in marea lor majoritate bine intentionati.
-nu sunt de acord cu vocile care spun ca ne-au depasit in multe privinte. Drumurile sunt ca la noi, parca imi pare rau ca am schimbat bucsile si bieletele spate inainte sa plec, orasele sunt ceva mai aerisite, curatele,preturile sunt ceva mai mari in sofia si ruse insa in plovdov si SZ sunt simtitor mai mici, transportul feroviar cam ca la noi, metroul din sofia seamana cu ce am vazut pe la americani(in filme) insa statiile sunt foarte bine intretinute. Am ramas uimit insa ca trag tare cu autostrazile, Din Sofia, asa cum arata google maps si cum am costatat si eu cu ocazia plimbarii pe pseudocentura lor cam la fiecare iesire importanta se circula in regim de autostrada.
-recomand oricand un concediu la bulgari pe litoral, cat si in zona montana, in toamna am fost in Veliko si am ramas uimit de frumusetea locurilor, in locul unuia in ro si sub aspect financiar dar si datorita turismului mult mai bine gandit.
-si-au conservat foarte bine unele situri istorice, insa se mandresc mai mult cu perioada de ocupatie romana decat cu cea otomana (care fie vorba intre noi, nu prea a adus nimic bun), Cei care au ocazia sa viziteze Plovdiv sa nu rateze amfiteatrul care e genial, si strazile din jurul colinelor care ascund case foarte vechi in marea lor majoritate muzee.

Revin in partea a3a cu faze funny si poze,

Mesaj necitit 05 Iun 2011, 06:29
Dannyboy

Te-ai cazat in Veliko? Si daca da, unde? E necesar sa faci rezervare? Cu banii cum te-ai descurcat, adica ai folosit casele de schimb?

Baga si partea a 3-a, dar mai repejor :D

Mesaj necitit 06 Iun 2011, 08:33
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Am scris in topicul despre Bulgaria referitor la Veliko. Pe scurt rezervare pe booking.com minotel Rashev 30e-noapte cu mic dejun inclus, benzina cam 150-160ron (actualizat la pretul zilei). cost 2 persoane pentru un weekend 180euro. Daca ar fi sa merg din nou as alege insa Arbanassi pentru cazare.

Promit sa revin si cu partea a 3a curand, insa o tin in tot felul de delagatii, probleme de serviciu... in weekend am avut 2 nunti, pregatesc si concediul urmator care va fi la praga si sunt la minim cu timpul liber, asa ca ma straduiesc sa imi fac ceva timp.


Înapoi la În lume