Prima pagină Călătorii În lume Ibiza Mai 2011

Ibiza Mai 2011

Pe unde am fost

Mesaj necitit 31 Mai 2011, 12:28
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Perioada 18 - 24 Mi 2011
Transport avion, escala Bergamo italia (la dus am avut 5 ore de vizitare la intors am alergat doar pana la toaleta :)
Cazare Ibiza , Puerto de San Miquel, Apartament Balasat.
Transport pe insula Toyota Auris 1.4 DiD (cu toate ca platisem doar un Fiesta benzina dar cum nu mai aveau ...)

Acuma mai detaliat

Transportul a fost ... OK sa zicem. De fapt a fost ok partea Bucuresti - Bergamo care a fost facut cu Blue Air si am avut loc mai mult decat suficient la picioare si pentru bagaje.
Restul a fost Bergamo - Ibiza , Ibiza Bergamo cu Ryan air .... loc si confort ca intr-un tata nano echiparea de baza :))
Iar Bergamo Bucuresti cu Wizz aici locul nu a fost cine stie ce dar macar a compensat cu personalul de bord care era foarte amabil.

BERGAMO

Oras in apropierea Milano. Cochet, istorie multa, oras de munte. Am luat abonament de 1 zi pe toate liniile de transport ( include si bus de la aeroport pana in oras si cele 2 funiculare) si am dat o tura prin orasul vechi. Las pozele sa vorbeasca mai departe.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Dupa ce am ajuns cam in ultimul moment inapoi la aeroport, ne-am recuperat bagajele de la locul de depozitare (4€/buc/zi) si am facut imbarcarea spre Ibiza.
Ajunsi in sfarsit la destinatie am gasit imediat Van-ul care ne-a transportat 5km pana la biroul de inchirieri auto. Acolo ... SUPRIZA promotie :)) pentru ca nu mai aveau Fiesta benzina la aceeasi bani (82.50€/sapt + 82€ plinul) am primit o Toyota Auris Diesel. Si nou pe deasupra ... avea vreo 800km la bord. Ultima fraza despre masina :)) : a fost super ok masina , m-a impresionat cu comfortul la interior cu consumul care s-a incapatanat ca nu atinga nici macar valoarea de 6l/100 in conditiile in care s-a mers ... in fine sa zicem ca nu prea economic :)).

Buun am plecat spre locul de cazare cu 2 masini (am fost mai multi in grup dar gasca noastra cuprindea 8 persoane). Drumurile OK semnalizarea excelenta. Nu ai nevoie de harti GPS sau altceva. Practic e imposibil sa te pierzi.

Odata ajunsi la hotel ne-am dat seama ca ceilalti , implicit conducatorul grupului nu ajunsesera deoarece nu mai gaseau masini de inchiriat si au fost nevoiti sa vina cu transportul in comun. Cum nu puteam sa facem cazarea ne-am intors pana in primul orasel mai mera cca 10km si am facut cumparaturile de la un Carrefour. EXTRAORDINAR DE IEFTIN!!!!! in fine nu o sa ma apuc acuma sa printez bonul .

Ne-am intors si am facut cazarea. Apartamentele au avut o vedere superba spre munte si mare in acelasi timp.

Prima noapte s-a derulat pe scurt cam asa .... mancare bautura , bautura ....., bautura pe plaja ....bautura in camera ... in fine la un moment dat somn. :)))) :chers

Ziua 2 cer inorat ... am facut turul insulei, magazinelor , plajelor.

In continuare totul s-a rezumat de plimbari soare mult plaja baie distractie la maxim.

Penultima zi a fost memorabila. Am inchiriat o barca (1 motor 200HP). Toata dupa-amiaza cu ajutorul unui prieten Cristi (are permis pentru barci) am facut turul insulei pe apa am vizita golfuri ascunse si insule invecinate. SUPERB.

In continuare poze in IBIZA

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Mesaj necitit 07 Iun 2011, 11:21
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Si acuma o descriere mai artistica. http://silviaeco.wordpress.com/2011/05/ ... eptarilor/

Mesaj necitit 07 Iun 2011, 14:26
Dannyboy

Adica nu eram destul de ofticat ca n-am fost p-acolo, mai trebuie si repriza a 2-a...
BRAVO! Ma bucur pentru voi. Dati-i inainte!


Înapoi la În lume

cron