Prima pagină Călătorii În lume Regensburg

Regensburg

Pe unde am fost

Mesaj necitit 19 Iun 2012, 10:05
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Buna....

Luna trecuta am primit o invitatie neasteptata, aceea de a-mi insoti seful si clientul unuia dintre produsele noastre la Regensburg pentru a discuta niste termene si conditii cu subcontractori... chestii de politica :ymblushing: (sunt om important in firma.. si femeie pe deasupra :ymblushing: ).
Intalnirea avea sa fie in Regensburg... Un orasel mititel din zona bavareza a Germaniei, asezat la vreo 100 si ceva de km de Munich. Frumos orasul, trebuie sa recunosc.. insa ce e de notat este faptul ca este asezat pe Dunare si din cate am inteles cam de pe acolo Dunarea incepe sa fie navigabila.
Cand am ajuns in orasul, cei 3 barbati care ma insoteau au spus ca trebuie sa mancam la vestitul restaurant din oras... cel mai vechi restaurant,"Wurstkuchl",unde poti manca carnaciori bavarezi asezati pe o "patura de varza acra" cu mustar dulce si o bere locala. Doar atat vand sa stiti.. asta e meniul.. singura variatie consta in ce vrei sa bei, bere sau apa sau suc.. dar mancarea e cu circuit inchis.
Dupa ce am mancat am mers sa vedem un loc interesant, construit pe Dunare, cam la rveo 10-20 de km de oras... anume "Walhalla". Constructia este inspirata de Acropolele din Grecia, si a fost construita de un rege neamt .. care.. nu mai tin minte :( . Oricum, inauntru este un fel de biserica.. era in renovare si deci nu am intrat... insa privelistea de acolo este superba, deoarece este construita sus, pe un deal. Si poti vedea dunarea, orasul.. si castelul regelui, care insa a fost distrus de un incendiu si abandonat... ruinele se pot vedea si nu arata asa rau. Partea furmoasa a acestei vizite, a fost mersul cu vaporul pe Dunare pana acolo!!!
La intoarcerea din Walhalla, ne-am plimbat prin orasel, am baut "Bubble Tea" (un fel de ceai cu diferite arome si niste jeleuri pe post de "bubbles") si am mancat o pizza enorma (50 cm diametru) din cauza ca n-am stiut ca e asa mare.. altfel ceream jumatate.
Iar seara, am fost la un festival local.. ceva asemanator cu OktoberFest-ul din Munich, insa la dimensiuni mai mici. Ce era fantastic acolo si ce m-a impresionat a fost faptul ca mergeau in costume nationale.. bavareze. Mda, baietii cu pantaloni scurti de piele, camasa si pantofi de piele intoarsa si fetele cu fuste de diferite marimi si acele faimoase camasii cu corsete care scot in evidenta pieptul mai mult sau mai putin generos al doamnelor...superbi erau. Se pare ca in Regensburg, este vorba de mandria lor de a fi bavarezi si paorta costumule si fara sa aiba nevoie de scuze.. le plac costumele. Mi-a placut foarte tare. In rest, festivalul mi-a amintit de balciurile de alta data de la noi si tot felul de masinarii in care sa te dai, mancare de diverse feluri de la carnaciorii lor la floricele si turta dulce.. si muzica tipic bavareza...
Restul mini excursiei a fost munca.. insa ziua de vizitare a fost absolut superba.. Orasul, desi e micut e foarte interesant. Nu cred ca trebuie sa stai mai mult de 2 zile, ca n-ai ce face.. insa daca sunteti in treacat prin zona bavareza, sau in Munich, merita drumul de 1h-1.5h pana in Regensburg.

Pozele le gasiti aici : https://picasaweb.google.com/115374693393327227973/Regensburg

Sper sa va placa :-* !

Mesaj necitit 19 Iun 2012, 10:46
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Foarte faina relatarea - la mai mare!!!

Mesaj necitit 19 Iun 2012, 14:16
Dannyboy

Foarte frumos, bravo tie.
Din ciclul Stiati ca... Stiai ca cineva de aici de pe forum locuieste sau are legatura cu Regensburg?

Mesaj necitit 19 Iun 2012, 14:18
Ima Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 582
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008

Frumoasa miniexcursie! Merci pentru ca ne-ai impartasit si noua! :kis
Si... in sfarsit vad mai multe poze in care apari si tu :)
Si... "Bubble Tea" arata foarte dubios (in poze, vreau sa zic...)
Si... mi-a placut "Walhalla". Bineinteles ca m-am uitat la poze inainte de a citi textul :ymblushing: si ma gandeam daca nu cumva ai incurcat fisierele, ceva...

Mesaj necitit 19 Iun 2012, 17:24
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Dannyboy scrie:
Foarte frumos, bravo tie.
Din ciclul Stiati ca... Stiai ca cineva de aici de pe forum locuieste sau are legatura cu Regensburg?



Nu, nu stiam... Cine????????

Mesaj necitit 19 Iun 2012, 17:28
Dannyboy

Florance2009

Mesaj necitit 19 Iun 2012, 18:23
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Danke schon Andreea!


Înapoi la În lume

cron