Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Prezoane

Prezoane

Spaţioasă

Mesaj necitit 24 Oct 2011, 00:15
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Trecând de la jante aliaj R16 la jante de tabla R15, pot folosi aceleasi prezoane ?
Prezoanele actuale sunt cele originale, cu care a fost livrata masina.

Mesaj necitit 24 Oct 2011, 01:15
Dannyboy

Prin prezoane trebuie sa inteleg piulite?
Roata de rezerva este redusa? Daca e din aia cu ce piulite o prinzi? Deci merg piulitele tale.

Mesaj necitit 24 Oct 2011, 09:59
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Da, la piulite ma refer. Si da, roata de rezerva e ingusta.

Multumesc

Mesaj necitit 29 Oct 2014, 22:36
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
buna seara,
are cineva din intamplare piulite pentru jantele de 15"de otel pt i30? din ce am vazut in microcat codul ar fi 52950-17000
as avea nevoie de vreo 16 buc...iar cel mai ieftin am gasit 10 ron/buc..cam mult raportat la cantitatea de care am nevoie, sau poate stiti un parc de dezmembrari cu preturi decente..
daca am postat gresit..si trebuia la bursa imi cer scuze.
Multumesc!

Mesaj necitit 29 Oct 2014, 22:57
Dannyboy

As zice sa incerci piulitele pe care le ai acum. Eu am rezerva d-aia mica, de carut de butelii. Piulitele de la janta de aliaj s-au potrivit fara probleme.
Pretul pe care l-ai zis e bun, a mai avut cineva nevoie si nu a gasit mai ieftin.

Mesaj necitit 29 Oct 2014, 23:17
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
si eu tot rezerva subdimensionata am si pana acuma am folosit cu succes pe jantele de otel piulitele de la jantele de aluminiu. datele s-au schimbat in seara asta cand mi-am luat un set de capace de ceed si am montat rotile de iarna. piulita prinde capacul doar cu colturile de hexagon (aproape un hexagon inscris in cerc) pe cand piulita pentru janta de otel are un guler (un prag) pentru capac. oricum am noroc cu antifurul de la roata ca e mai mai mare in exterior decat piulita de la jantele de Al si prinde el mai bine. nu cred ca sunt probleme ca e destul de tapan prins capacul, dar as fi vrut eu pentru linistea mea sufleteasca sa fiu conform documentatiei.
Atasez si o poza cu codurile de piulite si de jante de pe i30 modelul vechi .

Image.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 30 Oct 2014, 06:42
Dannyboy

Am inteles. Fa incercare la dezmembrari. Sunt cativa prin Bucuresti, daca te duci la ala din Belciugatele mai bine le iei p-alea care le-ai gasit tu.

Mesaj necitit 30 Oct 2014, 12:43
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
multumesc de sfat. ii vazusem pe net pe astia de la belciugatele, deci o sa ii sar.
sa vedem ca deocamdata merg asa, poate intre timp apare vreo epava de i30 sau ceed pe forum.
la dezmembrarile din bucuresti cel putin in cazul masinilor coreene/japoneze dupa 2006 fabricatie, au preturi de reprezentanta :-w .

Mesaj necitit 30 Oct 2014, 13:07
Dannyboy

Nu chiar. Mi-am schimbat volanul imbracat in piele cu unul normal. L-am gasit la dezmembrari cu 100 de lei. Am mai gasit parasolarul pasager cu 50, si butonul variator de lumina bord la acelasi pret.

Mesaj necitit 30 Oct 2014, 13:50
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
pai si unde este acest parc de dezmembrari ca le-as face si eu o vizita la salariu...
off topic: un variator de lumina pt bord imi face si mie cu ochiul :D
multumesc!

Mesaj necitit 30 Oct 2014, 15:03
Dannyboy

Cam nasol, nu stiu unde ar fi. De fiecare data m-am intalnit cu oamenii prin diferite locuri din Bucuresti. Numerele de telefoane le-am gasit prin clasica cautare. Uite unul: 0766300998

Mesaj necitit 31 Oct 2014, 22:36
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
am rezolvat. am gasit pe piese-hyundai.ro piulitele originale la 6 lei/bucata. curios e faptul ca pe site era 20.12 ron/bucata iar la telefon mi-a zis 6 ron, exact atat am si dat.
spre informarea colegilor, la reprezentanta hyundai era 21ron/buc, la reprezentanta kia era 15.6 ron/buc iar la alte 2 magazine online am gasit la 12, respectiv 10 ron bucata. codul e cel de mai sus.
mai precizez ca vin la set de 5 bucati in punguta originala. per total multumit de pretul gasit.
o seara placuta va doresc si sper sa nu se considere reclama la site-ul de unde am cumparat reperul, daca se considera, rog un moderator sa editeze postul meu.
multumesc pt sfaturi Dannyboy!

Mesaj necitit 21 Noi 2016, 21:22
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
am schimbat sambata rotile de vara cu cele de iarna si la 2 ani de la postarea mea, revin cu feed back la antifurtul cumparat de la norauto (vechime 5.5 ani)...arata cam asa:
20161112_115241.jpg



am mai cumparat un set de 5 piulite de la piese-hyundai, pe site 6 lei bucata, pretul real in magazin 11 lei/buc...au primit marfa noua si nu au apucat sa actualizeze siteul /:) , oricum din punctul meu de vedere, majoritatea magazielor online au aceeasi furnizori de piese cand vine vorba de elemente OEM. am sunat la vreo 4 magazine online ca sa cumpar piulite sa inlocuiesc piulitele antifurt si am primit acelasi raspuns: nu a ajuns containerul cu marfa :-o

la vara o sa ma apuc sa caut alte piulite antifurt, ma gandeam la cele OEM dar scrie pe ele ca sunt doar pt jante de aliaj.

P.S. o vulcanizare ca lumea cu niste utilijale calibrate bine si operatori competenti, pe unde gasesc ?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 22 Noi 2016, 07:14
Dannyboy

Din punctul meu de vedere inrebarea e urmatoarea: nu cumva aceste piulite antifurt sunt identice? Nu inseamna ca daca si eu iau un set, am si eu cheia cu care pot desface piulite de pe orice masina ce are asa ceva?
O vulcanizare unde tin eu anvelopele+jantele, si care detine o echipare decenta este in zona Sebastian, pe langa magazinul Lidl.

Mesaj necitit 22 Noi 2016, 10:24
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Gasesti pe 1 Decembrie 1918 langa Auto Brescia. Spalatorie si Vulcanizare


Înapoi la i30