Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i20 Rugina...

Rugina...

Modernă

Mesaj necitit 27 Feb 2012, 21:11
andrei46 Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Bucuresti
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
salut,

sunt posesor de Hyndai i20 de aproximativ 8 luni si nu recomand nimanui aceasta masina.

inca dupa primele 3 luni scaunul soferului a inceput sa scartaie. am fost la garantie si inca astept sosirea acestuia (a trecut o luna si jumatate si inca nu a ajuns la service piesa pentru a fi inlocuita).

intre timp a mai aparut o problema – rugina pe haion…se vede cu ochiul liber cum puctele de rugina se inmultesc de la o luna la alta…

o alta problema este legata de fetele usilor care troncane destul de deranjant, iar cei din service au spus ca in afara faptului ca le pot strange mai tare nu au ce sa ii faca…

motorul este ok – am 10000 de km parcursi in mare parte in oras si se prezinta ok , consum mediu 7-8 L/100 KM.

regret nespus ca am colaborat cu cei de la Hyundai Romania.

Mesaj necitit 27 Feb 2012, 21:44
Dannyboy

Bine ai venit pe acest forum. Imi pare rau ca treci prin asa ceva. Ai putea veni la intalnire sa vad si eu despre ce e vorba? Poate reusim impreuna sa rezolvam cate ceva.

Mesaj necitit 28 Feb 2012, 00:01
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Bine ai venit!

Ai aici http://forumhyundai.ro/viewforum.php?f=54 un locsor unde ne poti prezenta bolidul.

Despre fiecare problema in parte exista destul timp sa discutam.

Mesaj necitit 28 Feb 2012, 10:13
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

welcome Andrei.
Păcat că nemulţumirile au început încă de la cumpărare. Eu împlinesc 4 ani cu a mea şi nu am avut probleme mari cu a mea.
Au existat mici nemulţumiri dar sincer să fim, la care Brand nu există. (vezi şi alte forumuri, ww, Ford, Chevrolet, etc).
Sper ca aceste nemulţumiri să le depăşeşti şi să-ţi fie rezolvate. Maşinuţa este super, părerea mea, să o stăpâneşti sănătos şi mulţi Km.
Se vor rezolva toate.

Mesaj necitit 18 Apr 2012, 16:28
andrei46 Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Bucuresti
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Multumesc pentru suport :)
Ce sa zic...masina intr-adevar este buna, dar scaunul nu a venit nici acum :)) ce ziceti? 3 luni pentru o problema de garantie. chiar astazi am discutat cu cei de la sediul central Hyundai Romania si se pare ca acum il trimit cu avionul ca e urgent... eu sunt foarte dezamagit de Hyundai ca si reprezentanta in Romania.

Ce stiti despre cei de la DAB Auto comparativ cu cei din Expozitiei (ca service)? Am discutat cu ei in legatura cu problemele pe care le-am intampinat cu masina si mi s-au parut mult mai intelegatori si gata sa te ajute cat mai repede. Problema este ca nu am putut modifica cererea de inlocuire pe garantie de la Tiriac Auto la DAB pentru ca asa este procedura...

O zi usoara!

Mesaj necitit 18 Apr 2012, 17:08
Dannyboy

HAR (Hyundai Auto Romania) se ocupa de toate problemele legate de garantie, indiferent de service-ul care constata. Aceeasi problema ai fi intampinat-o si la DAB. Totusi mi se pare cam mult sa schimbe un scaun care scartaie. Poate au constatat ca ar fi rupt ceva la el, altfel nu-mi explic. Poate vii la intalnire, cu un i20 inca nu m-am dat :D

Mesaj necitit 20 Apr 2012, 14:55
andrei46 Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Bucuresti
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
In urma constatarii mi-au spus ca ar fi sina putin stramba si din cauza asta ar "trosni". Problemea mea este ca ar trebui sa rezolve o defectiune pe care si-o asuma prin contractul de garantie. Nu este vina cumparatorului ca e scaunul stricat... Mentalitatea romanului este putin delasatoare, dar cu mine s-au pus rau...pana nu iese cum vreau eu nu ma opresc.

Mesaj necitit 07 Dec 2012, 13:23
haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
andrei46 scrie:
In urma constatarii mi-au spus ca ar fi sina putin stramba si din cauza asta ar "trosni". Problemea mea este ca ar trebui sa rezolve o defectiune pe care si-o asuma prin contractul de garantie. Nu este vina cumparatorului ca e scaunul stricat... Mentalitatea romanului este putin delasatoare, dar cu mine s-au pus rau...pana nu iese cum vreau eu nu ma opresc.


Salut

si? Ai rezolvat pana la urma?

Mesaj necitit 07 Dec 2012, 13:35
Dannyboy

A rezolvat. N-a mai dat p-aci...

Mesaj necitit 07 Dec 2012, 13:53
haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Dannyboy scrie:
A rezolvat. N-a mai dat p-aci...

Aha - eram curios.

Eu am masina de jumate de an si nu am probleme. Din contra, m-a surprins in mod placut. Mai am o prietena posesoare de i20 care la fel, fara probleme. Vorbeam cu al ei sot la un vin si mi-a spus ca-i fura masina sotiei chiar daca are autocolant cu bondari si floricele pe ea ca-i place.

Cum in service-uri n-am prea fost...eram curios de ce spune el de mentalitate romaneasca. Mie mi-au facut o impresie buna cei din service cand intr-o sambata la un dealer mare hyundai am intrebat de cateva chestii pt masina.

Suparat omul...suparat.

Mesaj necitit 07 Dec 2012, 14:23
Dannyboy

Si are dreptate. Marca asta are mult de suferit din cauza imbecililor, ei nu fac decat sa manjeasca imaginea marcii, si implicit sa ii scada valoarea. Nu toata lumea merita o masina.

Mesaj necitit 08 Mar 2013, 15:30
andrei46 Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Bucuresti
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
salut baietii!
Imi pare rau ca nu am apucat sa va impartasesc din ce am rezolvat cu cei de la Hyundai.
Scaunul l-am reparat eu cu WD40 pentru ca mecanicii din Expozitiei au zis ca nu mai au ce sa faca. Apropo au inlocuit scaunul si cartaia mai tare :))). era un nit slab si l-am dat pe mute cu WD40.
Rugina...mi-au dat dreptate si au revopsit haionul...bineinteles ca au verificat daca s-a uscat cu degetul, ca orice roman prost si a ramas ampreta dobitocului acolo...dar nu am mai comentat.
O zi buna!

Mesaj necitit 15 Mar 2013, 12:36
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Bine ca ai rezolvat. Poate niste poze ne pui si noua, s-ar putea sa mai existe unii cu aceleasi probleme.


Înapoi la i20