Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i20 imbunatatiri i20 classic

imbunatatiri i20 classic

Modernă

Mesaj necitit 26 Mai 2012, 01:41
haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Salutare si bine v-am gasit. Este primul meu post aici. Chestia cu intalnirile de duminica...foarte tare!
Vreau sa adaug cateva chestii la dotarile standard de pe o i20:

montat doua difuzoare in usile din spate
colantat carcasele oglinzilor in culoarea caroseriei (alb)
imbracat volan in piele
oglinzi incalzite

Stiti cumva unde se pot face aceste lucruri si cam cat ar putea sa coste? Merita sau nu... Voi ce ziceti? Masina este in garantie si nu vreau sa o pierd, am nevoie de service-uri autorizate...

la difuzoare - 4 ohmi nu? Stiti si ce putere scoate radio/cd playerul masinii? Ce difuzoare imi recomandati? Nu vreau ceva ff scump, dar totusi, vreau ceva de calitate - sa se auda clar.

pentru colantat, am vazut taxiuri m-am uitat la oglinzi..par ok facute. Stiti vreun atelier bun care face asa ceva? cam cat costa? Se poate da jos colantul in caz ca nu-mi place?

Imbracat volan in piele. Stiti vreo firma care face asta bine?

Oglinzi incalzite. Ma gandesc sa-i pun doar incalzire la oglinzi nu si oglinzi electrice. Se poate doar asa sau numai pachet complet?
Daca doar pachet complet cred ca-i o caruta de bani si poate nu merita...

Multumesc

Mesaj necitit 26 Mai 2012, 07:20
Dannyboy

Bine ai venit printre noi.
Exista o sectiune de prezentare a masinilor (Masina mea), acolo poti expune totul legat de achizitia ta.
Sunt multe intrebarile puse de tine. Cred ca unele isi vor gasi o rezolvare la intalnirea de duminica de la Polivalenta. Vei vedea pe viu cam ce i-a dat fiecaruia prin cap in materie de schimbari.

Mesaj necitit 26 Mai 2012, 11:08
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

welcome printre noi.
Aşa cum a spus şi Dannyboy, prea multe întrebări la grămadă :D
În primul rând trebuie ştiut că orice suplimentare neautorizată la electrică sau mecanică, poate duce la pierderea garanţiei.
Mai concret, dacă Doamne fereşte ai o problemă la instalaţia electrică, dacă ia foc, dacă se arde unitatea de comandă etc., , cei de la service sigur vor încerca să arunce pisica moartă pe spinarea ta, mai ales în situaţia în care există o criză economică şi toţi caută să diminueze costurile la garanţii. Pentru restul de amenajări exterioare, interioare, nu cred să fie vreo problemă.
Pentru îmbrăcat volan, ai un link AICI, dar nu ştiu ce să-ţi spun în rest, pentru că nu şi-a îmbrăcat nimeni volanul până acum, ele au venit îmbrăcate din dotare. La colantare, nu cred că ar fi vreo problemă iar referitor la oglinzile încălzite mă întreb dacă nu cumva le are deja. Nu prea mai există modele Hyundai din 2009 încoace să nu le aibă. Ai verificat dacă este aşa cum zici tu?

Mesaj necitit 26 Mai 2012, 22:40
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Intentii frumoase din partea ta - sa ne tii la curent cu modificarile!

Mesaj necitit 27 Mai 2012, 00:16
haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
merci de raspunsuri
4 intrebari la gramada. hai ca nu sunt asa de multe :)
Azi am rezolvat cu difuzoarele. Mi-am luat 2 hertz. Saptamana viitoare le montez.
Am trecut pe la DAB sa vad cat costa sa le monteze si mi-au spus ca-mi pot vopsi ei si capacele de la oglinzi si manerele usilor cu ~300 de lei. Nu stiu ce sa zic...colant poate. sau vopsesc numai capacele oglinzilor. Am aflat tot de la ei si ca nu am oglinzile incalzite. Ca sa pun incalzire, se pare ca trebuie sa schimb oglinzile cu totul, cablat masina, etc. O caruta de bani. Cel putin la DAB
Merci pentru link Bog45. I-am scri omului un offline si am intrebat de pret. sa vedem, va tin la curent.

Mesaj necitit 28 Mai 2012, 09:00
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Salut!
Incearca sa cauti pe la dezmembrari oglinzi icalzite de i20. Cumpara cu tot cu cablaj si joystick. Nu are ce sa fie atat de complicat montajul. Incalzirea se inseriaza cu dezaburirea lunetei iar joystick-ul pt reglaj electric se monteaza pe usa.

Mesaj necitit 28 Mai 2012, 11:27
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Cam greu să găsească la dezmembrări, maşina deabia a apărut şi nu cred că deja s-a şi dezmembrat :)) .

Mesaj necitit 28 Mai 2012, 12:02
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

imi vine greu sa cred ca in astea 6...8 luni sau cat or fi nu s-a busit nimeni

Mesaj necitit 28 Mai 2012, 13:29
haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Are dreptate Bog. am gasit doar doua masini pe net la dezmembrari.
Oricum, multumesc pentru sugestie. Vine vara...sa speram... si pana la toamna mai am timp sa caut.


Înapoi la i20

cron