Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i20 zgomot tetiera

zgomot tetiera

Modernă

Mesaj necitit 05 Dec 2012, 21:26
haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Salut salut.

Tetiera de la scaunul din dreapta fata troncane destul de tare. M-am enervat si am coborat-o pana jos, rezolvand astfel problema dar masina are 6 luni.

Din experienta voastra, cum pun problema cand ajung la service ca sa se rezolve? Am auzit ca, de obicei, primesti raspunsul "nu avem ce-i face, putem daca insistati sa ne uitam, mai strangem un surub".

Tips and tricks? :)
Mersi

Mesaj necitit 05 Dec 2012, 21:59
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Foarte simplu - ai problema identificata, mergi si le spui raspicat ce si cum. Astepti si verifici apoi rezolvarea problemei. Nu-i bine - revenire.
Oamenii de la service sunt precum orice om, merita atentie dar in acelasi timp nu trebuie suspectati tot timpul ca nu isi fac treaba, ca asteapta mai stiu eu ce...
Parerea mea - daca sunt tratati cu respect nu cred ca primesti altceva decat respect.

hiiiiiii
Bafta multa!

Mesaj necitit 07 Dec 2012, 13:15
haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
ilie_v scrie:
Foarte simplu - ai problema identificata, mergi si le spui raspicat ce si cum. Astepti si verifici apoi rezolvarea problemei. Nu-i bine - revenire.
Oamenii de la service sunt precum orice om, merita atentie dar in acelasi timp nu trebuie suspectati tot timpul ca nu isi fac treaba, ca asteapta mai stiu eu ce...
Parerea mea - daca sunt tratati cu respect nu cred ca primesti altceva decat respect.

hiiiiiii
Bafta multa!


Ilie sa stii ca nu aveam de gand sa ma duc la service si sa ii injur.

Eu intrebam care este cuvantul magic care odata spus sa faca inteles faptul ca problema trebuie rezolvata altfel clientul revine. Nu vreau sa ma tot plimb. Vreau sa merg sa fac prima revizie si sa rezolv si aceasta problema.

Mesaj necitit 07 Dec 2012, 17:42
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Nu cred ca stiu care e cuvantul magic, dar din cand in cand, un "multumesc" nu strica, macar atunci cand primim un raspuns binevoitor si o urare de bine.
hiiiiiii

Mesaj necitit 18 Dec 2012, 18:09
haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Atunci, de ce nu se rapunde "tehnic" la solicitarea unui sfat "tehnic"? Eu nu am cerut lectii sau morala.

Sunt recunoscator si sunt convins de buna intentie a lui Ilie.

Mesaj necitit 18 Dec 2012, 18:21
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Bun...

Se desface tetiera, se masoara piciorusele care intra in cilindri din scaun (diametrele fiecarui reper) - se face un plan de jocuri care da ok sau nu --> TEHNIC, in SERVICE (tot de aici se pot cere aceste documente si cu masuratorile in cazul dat sa se vada daca este ok sau nu).

Practic - la o intalneala la Polivalenta se desfac cateva tetiere de la I10, I30, Accent sau Opel (care se mai gasesc pe la intalniri) si se urmaresc diferentele, dupa care fuguta la service deoarece exista garantie si se cere o explicatie pe concret.

Sunt curios la service cum te-au tratat - cu ce raspunsuri.

hiiiiiii

Mesaj necitit 18 Dec 2012, 18:40
haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Salut Ilie.

Multumesc! acesta este raspunsul pe care il cautam. O sa ii rog pe cei din service sa-mi faca un plan de jocuri.

N-am fost inca. Vreau sa fac si prima revizie ca am 7000 km si am vazut eu in cartea tehnica a masinii ca este recomandat schimbul de ulei la 7500 pt prima revizie si in cazul condusului in oras. Alta bataie de cap la mine ca incepator - ce ulei sa pun. M-am uitat pe net, se pare ca mobil 1 o sa aleg 5W40.

Merg dupa sarbatori si revin cu detalii. Pana atunci trebuie sa-mi iau ulei si filtre.

Ca fapt divers, tetiera de la scaunul din dreapta (cea care troncane), pusa pe scaunul din stanga nu face zgomot si reciproc, cea de la scaunul din stanga pusa la scaunul din dreapta troncane. Deci nu-i de vina tetiera probabil. Cu sau fara pasager pe scaunul din drepata este la fel - ca m-am gandit ca vibreaza scaunul daca nu are pasager.

Mesaj necitit 18 Dec 2012, 19:29
Dannyboy

Deci nu pui uleiul din service la revizie? Se va specifica in pasaportul de service faptul ca ai venit cu uleiul si consumabilele tale. In eventualitatea (Doamne-fereste!) unei defectiuni, aceasta nu va fi acoperita de garantie. Va trebui sa aduci documente de conformitate pentru consumabilele aduse de tine.
In legatura cu tetiera aia, e chiar asa greu sa vii pana la Polivalenta, sa ne chioram si noi la ea?

Mesaj necitit 18 Dec 2012, 19:49
haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Dane nu ma mai certa O:-) hiiiiiii

Vin dupa sarbatori, de mult tot vreau sa ajung da' nu s-a nimerit.

Pai..stati asa. cum adica sa fie probleme? Eu vroiam sa cumpar oricum piesele originale de la un site online de piese hyundai, cu factura si tot ce trebuie. De la service au spus ca daca sunt de origine, imi monteaza si nu sunt probleme.
O sa ma interesez mai in amanunt. Mersi de atentionare.

Mesaj necitit 18 Dec 2012, 19:58
Dannyboy

Iti pun o intrebare perversa. De unde stii ca sunt de origine?

Mesaj necitit 18 Dec 2012, 20:15
haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
La asta ma gandeam si eu acum. etucheta aia cu holograma se poate pune pe orice cutie. ambalajul poate sa fie original dar piesa...
Nu stii ca sunt de origine nici cand le pun cei din service-uri, dar macar, daca le-ai pus la ei nu mai comenteaza in caz de probleme.


Înapoi la i20