Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Despre faruri sau Xenon

Despre faruri sau Xenon

Spaţioasă

Mesaj necitit 24 Feb 2015, 12:13
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Scuze ca readuc la viata un thread vechiut, dar as tocmai mi s-a ars faza scurta pe stanga - dupa ce acum 2 sapt s-a ars pe dreapta - si as fi vrut sa aflu cat de complicat ar fi sa-l schimb eu, ca sa nu mai stau dupa service. E vorba de farul de pe partea cu bateria.

Prin manual n-am gasit nici o instructiune legata de asta.

Mersi frumos :)

Mesaj necitit 24 Feb 2015, 13:23
Dannyboy

Dai farul jos. Nu e complicat, dar necesita putina atentie. Daca nu e urgenta mare, o facem duminica. Bineinteles, daca vii...

Mesaj necitit 24 Feb 2015, 13:45
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Duminica care vine nu mai am scuza; pana la urma am luat-o de la detailing pe la 17 duminica asta, cam tarziu ca sa mai ajung si la intalnire :)

Mesaj necitit 24 Feb 2015, 15:03
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Daca te grabesti, procedura e simpla. Sunt 3 suruburi de desfacut si de slabit 2 suruburi de plastic de la grila.
In total ai nevoie de o cheie de 10 , 1 surubelnita cruce si rabdare sa nu rupi ceva.
Bafta!

Mesaj necitit 24 Feb 2015, 15:44
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Ca firma, Osram sau Philips? Are rost sa ma arunc la Osram Nightbreaker de exemplu? Astea vad ca-s vreo 90 de lei, versus niste Philips-uri standard care sunt vreo 19 lei.

Mesaj necitit 24 Feb 2015, 17:38
Dannyboy

Depinde cum stai cu vederea. Daca tanjesti dupa lumina mai puternica (si injuraturi pe masura) te arunci la ceva puternic. Eu, desi stau rau cu „priveala” am ramas la Philips standard, lasand la o parte faptul ca sunt becurile cu care a venit masina in 2007.

Mesaj necitit 24 Feb 2015, 22:32
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
...sau poti sa dai jos bateria. eu unul asa am facut. dureaza mai mult pana tragi arculetul ala care asigura becul.
in legatura cu becurile vezi postarea mea tot pe topicul asta. eu deocamdata sunt multumit de ele si inca nu s au ars desi merg mai mult cu faza scurta aprinsa.
cu toate ca as incerca si asta http://www.becurionline.ro/h7-narva-ran ... 193.p.html mai ales ca sunt reduse acuma.

extrem vision sau nightbreaker nu te tin mai mult de 8-12 luni.

Mesaj necitit 24 Feb 2015, 22:41
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Pana la urma mi-am dat comanda de Osram-urile astea: http://www.epiesa.ro/bec-auto-halogen-o ... c-1619.htm
Specs: http://www.osram.com/osram_com/products ... MP_1013618
Citeam review-urile pe Amazon UK si aparent cam toata lumea e multumita de ele, si aparent au garantie 3 ani, deci daca se ard... :D
Joi ar trebui sa-mi ajunga, sa vedem ce reusesc sa mesteresc dupa aia.

Ma gandesc ca daca tot am luat o pereche, sa le schimb pe amandoua si sa-l tin pe cel care a ramas acum drept rezerva.

Mesaj necitit 24 Feb 2015, 23:00
Dannyboy

Treaba cu garantia e discutabila. Ai parte de ea daca montajul se face in service autorizat, si numai in urma verificarii instalatiei electrice a autovehiculului.
Si Osram e marca buna.

Mesaj necitit 24 Feb 2015, 23:12
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Pai, nu stiu daca sunt chiar asa de stricti, la ei pe site, aici, vad ca zice ca pur si simplu trimiti becurile arse la adresa din tara respectiva.

To receive a replacement, please send the defective lamp in a protective package along with your cash register receipt and postage paid by the sender to the OSRAM contact address in your area. Your statutory rights to non-defective goods remain unaffected.

E bine :) Oricum, nu ma astept sa ajung sa fac asta, dar ca idee.

Mesaj necitit 25 Feb 2015, 10:30
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
astea care le-ai luat pyro sunt echivalente la philips ecovision. pretul e super bun si sunt convins ca or sa te tina 2-3 ani. poate facem si o comparatie intre ale mele si osram astea.

:of ...bagam o intalnire pe inserate ? doar asa de dragul comparatiei si a asemanarii? :-?

Mesaj necitit 25 Feb 2015, 15:35
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Ehee, stai asa ca-i problema cu timpul la mine, duminca cred ca ajung, despre intalnit pe seara mai vedem, nu de alta dar trebuie sa impac si sotia/copilul.
Oricum, mai intai sa-mi ajunga becurile, sa vad daca reusesc sa le montez. M-am uitat putin azi sub capota dar n-am vazut decat un singur surub, or fi ascunse restul :)

Mesaj necitit 26 Feb 2015, 22:05
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Am facut rahatul praf aparent, dupa cum e vorba din popor.
Am gasit cele 3 suruburi, le-am desfacut, am desfacut si 2 suruburi de la masca ca sa pot trage blocul farului putin in afara.

Totul bine pana acum, am desurubat si capacul ala, am desfacut clema, insa becul care a iesit nu era faza scurta, cred ca cel de la faza lunga (nr 1 in poza cu farul).
La mine e ars numarul 2 in poza, sub lupa.
M-am uitat eu pe acolo si nu m-am prins cum sa umblu la faza scurta. Cand sa-l pun la loc, am o vaga impresie ca n-am prins clema aia cum trebuie, ca nu era fixa. :BangWall

Inca o curiozitate, in a 2-a poza, suruburile alea n-ar trebui sa prinda in ceva? Cand sa desfac erau puse de forma in gaura, nu erau insurubate in nimic. :-s
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 26 Feb 2015, 22:35
Dannyboy

Alea nu sunt suruburi, sunt un fel de nituri. Miezul ala cu cruce umfla tija nitului pe dedesubt si astfel realizeaza prinderea.

Mesaj necitit 26 Feb 2015, 22:45
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Ah deci e normal? M-am linistit. Nu stiam care-i faza ca surubul din dreapta (nu se vede in poza), tot asa cu nit era, dar era prins in ceva zic eu.

Mesaj necitit 27 Feb 2015, 00:10
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Ah, m-am lamurit de problema, am umblat in partea gresita, aparent sunt 2 capace din alea mari care se pot desuruba, eu fiind bezna nu l-am vazut decat pe primul.
In caz ca mai are cineva probleme, niste poze super bine facute gaseste aici: http://www.i30ownersclub.com/forum/inde ... pic=4654.0

Iar eu, maine dimineata am treaba, doar sa nu ploua :)


PS: Daca am lupa, inseamna ca pot sa-mi pun xenon legal?

Mesaj necitit 27 Feb 2015, 06:36
Dannyboy

Xenonul necesita spalator far. Trebuie sa tii cont ca farul are lupa din plastic. Intr-un timp oarecare xenonul va afecta lupa.

Mesaj necitit 27 Feb 2015, 10:18
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Pe langa spalator ca sa fie totul legal trebuie sa ai si reglare automata pe inaltime a farurilor. Tu ai acuma reglare manuala de la buton.

Mesaj necitit 27 Feb 2015, 10:54
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Gata, pe lumina am rezolvat, am reusit sa schimb becul, si sa-l fixez si pe cel de la faza lunga care ramasese atarnat.
Am fost si eu kamikaze incercand sa-l schimb noaptea :D

Mersi frumos.
Aparent si cel vechi tot Osram era.

Intrebam mai mult informativ de xenon, nu tin neaparat.
Presupun ca becurile cu leduri sunt ok nu?

Mesaj necitit 27 Feb 2015, 13:32
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
daca prin ok intelegi legale, atunci da sunt ok.
daca vrei sa si vezi ceva noaptea ...lasa halogenele

AnteriorUrmătorul

Înapoi la i30