Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Cutie automata

Cutie automata

Spaţioasă

Mesaj necitit 02 Iun 2015, 23:27
gige Membru
Membru

Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
Stiti/faceti careva resetarea cutiei de viteze automate si reinvatarea ei?
Se schimba uleiul si filtru sau nu? :BangWall

Mesaj necitit 03 Iun 2015, 06:32
Dannyboy

Nu stiu pe nimeni sa faca aceasta operatie.
Din ce scrie in manual, uleiul nu se schimba.
Daca stii ceva engleza, iti atasez ceva documentatie. Poate te ajuta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 03 Iun 2015, 10:00
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Uleiul se verifica si daca e cazul se schimba/completeaza, cel putin la facelift (vezi aici, pagina 324/400: http://www.hyundai-motor.ro/userfiles/c ... 30cw%20(FD)%20FL_32b.pdf )
"Verificare la fiecare 60.000 km sau 48 luni"

Filtrul din ce am inteles in reprezenante e in interior si ar implica sa dea jos cutia de pe masina.
Reprezentantele de la noi nu au pompa de vid deci tot ce pot face ei e sa-ti desfaca busonul, sa vada cat se scurge, apoi sa completeze cu aceeasi cantitate.

Eu am verificat la mine si arata cam asa:

post-60464-0-31591800-1430216854.jpg


Versus treaba asta de mai jos gasita pe net:
Imagine


Referitor la partea cu invatarea, din cate stiu "customizarea" cutiei, stilul de mers etc, e retinuta de ECU, ma gandesc ca daca scoti bateria ca sa se reseteze ECU si toate alea, se aplica si la cutie.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 03 Iun 2015, 19:03
gige Membru
Membru

Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
Se pare ca esti la zona rosie ... sa imi spui cum reusesti sa il schimbi. nu e de ecu, e calculatorul cutiei, care dupa reset trebuie invatat ce viteze are si cum sa le schimbe. daca esti atent cand mergi mai "batraneste", schimbul vitezei e in jur de 2800-3000. daca te infingi un pic, creste la 4000, sa nu mai spun de minunile de la 5000 cand lasi pe pedala de acceleratie amblele picioare ...:)

Mesaj necitit 05 Iun 2015, 19:44
gige Membru
Membru

Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
Deci e naspa ... a meu nu mai are deloc rosu in el. Unde gasim oameni specializati in schimbul asta???

Mesaj necitit 06 Iun 2015, 14:02
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Nasol, eu urma sa-mi fac ori la Dab ori la InterAuto Tech, dar mi s-a anulat concediul asa ca nu mai e o chestie asa urgenta.
Mai sunt diverse site-uri specializate pe automate dar n-am ajuns la o concluzie.

Daca faci ceva, spune si pe aici ce si cum.

Mesaj necitit 08 Iun 2015, 12:24
gige Membru
Membru

Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
Cei de la DAB au spus ca nu se schimba uleiul in cutie (mechanic + sef garaj) ... deci nu este o obtiune. IterAutoTech nu ii stiu. Am sa ma interesez.

Mesaj necitit 08 Iun 2015, 12:56
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
La DAB au zis ca nu se schimba deloc? Au innebunit? Eu am vorbit cu seful pe mecanic si mi-a zis ca se poate schimba pe la buson. (al 3-lea tip de aici: http://www.dabauto.ro/contact/service-auto.html )

Calitativ vorbind, e cam trist ca la un service unii sa stie pe ce lume se afla, iar altii nu. Ma refer la cei doi de care spui tu.

Mesaj necitit 30 Iun 2015, 17:04
gige Membru
Membru

Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
Nu este nici unul din cei din poza. Eram cu mecanicul in masina si l-am intrebat ce si cum. A spus ca nu se schimba si ca sa imi demonstreze, l-a chemat pe seful de garaj (sau ce functie avea omul respectiv acolo) si l-am intrebat si pe el ..... Acelasi raspuns: Uleiul este long life si nu se schimba, doar completeaza sau se schimba in cazul reparatiei cutiei.

Cel tarziu intr-o luna vreau sa rezolv problema schimbului... O sa discut si cu cei din Expozitiei cat de curand si voi vedea ce rezultat o sa am.

Mesaj necitit 30 Iun 2015, 18:21
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Long life my ass, ca sa zic asa. Daca nu si-ar pastra proprietatile ar fi o treaba, dar cand dupa 4 ani si 50k kilometri deja incepe sa nu mai fie transparent numai long life nu e.

Mesaj necitit 10 Aug 2015, 16:49
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Am mers azi la DAB pentru schimbarea uleiului la cutie.
La recomandarea lor am luat 4 litri, desi eu stiam ca ies in jur de 2 litri din ce am mai citit.

Rezumat:

~2.4 litri cursi pe la buson (magnetic apropo), curatat busonul
- au pus putin cam mult inapoi - 2.6 litri - iar acum lichidul e o idee peste maxim la cald.
- asta s-a intamplat pentru ca n-au masurat cat a curs

Ei zic ca-i ok si asa, eu am oarece dubii, am sa monitorizez nivelul zilele astea si in cel mai rau caz imi caut o seringa mare cu un furtunas lung sa trag afara ~100-200 ml.

Partea nasoala e ca am ramas cu 1 litru de ulei cu care n-am ce face, pentru ca epiesa.ro nu accepta retururi :|
Daca aveam 3 litri era pefect, sau si mai perfect era daca aveam 5 litri, il puneam pe nenea la service sa mai faca o scurgere pe la buson.

PS: Daca are nevoie cineva de un bidon de Motul Multi ATF sigilat, il vand cu 40 de lei, in magazin cel mai ieftin in Bucuresti am gasit cu 55 lei.

Mesaj necitit 26 Noi 2015, 11:00
gige Membru
Membru

Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
Pastreaza-l si cand faci urmatorul schimb de ulei scoate si 1litru din cutie si baga-l pe asta. Eu am reusit sa scot 3 litri ... nu stiu cum. si la urmatorul vreau sa mai arunc 3 litri sa il primenesc cat mai mult.

Mesaj necitit 26 Noi 2015, 11:11
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Sincer am sa mai iau încă 2 bidoane și am sa fac iar un schimb ca asta de mai devreme în ianuarie când am revizia. Tu ce ai reușit sa faci cu a ta pana la urma? Unde ai fost?


Înapoi la i30

cron