Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Campanii de rechemare in service (recall)

Campanii de rechemare in service (recall)

Spaţioasă

feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Hyundai recheama in service 464 automobile i30, produse in Cehia, si Elantra, fabricate in Coreea de Sud – toate vandute in Romania. Scopul actiunii este de a remedia un defect legat de servodirectie, potrivit unui anunt al importatorului, Hyundai Auto Romania.

Sistemul de directie asistata electronic utilizeaza un motor electric amplasat pe coloana de volan pentru a servoasista manevrarea volanului de catre sofer. Soferul poate observa unul dintre urmatoarele simptome: 1. Martor de bord EPS aprins; 2. Actionare greoaie a volanului, spune producatorul auto.

Actiunea de rechemare in service pentru Hyundai i30 si Hyundai Elantra presupune verificarea versiunii de software a unitatii de control a sistemului de servodirectie asistata electronic, urmata de efectuarea unui update de software al unitatii de control sau de inlocuire a ansamblului “Coloana Electrica de Directie”.

Durata aproximativa a interventiei este cuprinsa intre mai putin de 30 de minute si putin peste o ora si jumatate, in functie de operatiunea efectuata.

La fel ca si in cazul altor operatiuni de rechemare in service, remedierea defectului este gratuita, fiind suportata de fabricant.

Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
interesant, lista cu nr de VIN o gasiti aici
http://www.anpc.gov.ro/galerie/file/ret ... 151116.pdf

masina mea de exemplu nu apare.

Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Nici a mea. Mersi frumos pentru info.
Ar fi fost interesant daca ar fi avut Hyundai un site unde sa se poata verifica.
Spre exemplu in urma unui recall mie mi-au schimbat conductele de frana (sau ceva de genul), dar n-am gasit nicaieri despre ce a fost vorba.

Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
si eu am avut operatiunea de schimbare a conductelor de frana, chiar am deschis un topic pe aici mi se pare.
nici nu producator nu ofera asa ceva, doar vw iti zice daca seria masinii e afectata de dieselgate.

Dannyboy

Ma sare. A mea e facuta in Korea.

Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
raspunsul tau Dannyboy m-a pus pe ganduri. e ceva gresit cu pdf ul ala de pe siteul anpc.
niciunul dintre VIN-uri nu e de Korea, toate sunt Cehia (adica i30 dupa 2010 ?). din cate stiu elantra se fabrica doar in Korea.
ori pdf-ul e incomplet (ceea ce nu cred pt ca sunt 464 pozitii, exact cate masini sunt rechemate) ori in realitate recall ul e mult mai mare? :-?

Dannyboy

Sa ne intelegem. Toate VIN-urile din acel tabel sunt TMADB (inseamna ca-s fabricate in Cehia, sau unde vreti voi). A mea e KMHDC (Korea, Ulsan). Ar mai fi o chestie, in USA s-a vandut i30 break sub denumirea de Elantra Tourer, dar n-as sti sa va spun pe unde au fost facute.


Edit: uitam ce e mai important. A mea are an de fabricatie 2008, si prima inmatriculare in 2007 :D

Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
pai asta zic, in anuntul oficial zice clar i30 FD si FDe, (adica prefacelift si facelift), tara provenienta Cehia si Elantra HD, tara proveienta Coreea de sud. unde sunt vin-urile de Coreea, ca toate 464 sunt TMADB.

feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Am primit notificare prin Cargus. Nu am avut pâna acum probleme cu coloana de directie.

Imagine

Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Mersi pentru update, e bine de stiut, tot am o vizita in service saptamana asta.
Si asa la mine nu stiu daca mai ajungea, fiind al 3-lea proprietar.

Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
@feedback vin-ul tau aparea in lista cu seriile care faceau obiectul chemarii?

Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Revin si eu cu un update, a mea nu se incadreaza.

feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Razica scrie:
@feedback vin-ul tau aparea in lista cu seriile care faceau obiectul chemarii?


NU

Dannyboy

Unde se poate verifica ce masini sunt vizate de masura asta? Ar fi tare de tot sa sa fie si a mea :D

Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Pai din moment ce fisierul din postul nr 2 e out of date, banuiesc ca doar la reprezentanta.

Dannyboy

N-are nici o legatura postul 2 cu scrisoarea lui @feedback, care a fost trimisa acum 2 saptamani. Deci e chestie de actualitate.

Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
ba are legatura pentru ca scrisoarea din pdf-ul recalului, de la sfarsit e exact modelul pe care l-a primit feedback. si postul 2 si scrisoare lui feedback sunt de atualitate si sunt legate intre ele. de fapt de abia acuma incepe recall-ul, odata cu primirea scrisorilor de catre proprietari.

Dannyboy

Acum am realizat in ce data e postul ala :D
Ai dreptate.

feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Zilele astea o sa-mi fac programare la Hyundai Iasi, dar o sa ajung la ei peste vre-o saptamana ...maxim doua.

In cel mai rau caz, coloana electrica de directie se poate inlocui in 1,5 - 2 ore (conform comunicatului din primul post) ?

Dannyboy

Cam atat ar dura daca se misca cu talent. Si daca ar avea-o pe stoc...

Următorul

Înapoi la i30

cron