Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Elantra mecanica

mecanica

Heheheeeee!

Mesaj necitit 11 Iun 2014, 00:24
gabibert Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 15
Localitate: Deva
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1086
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Am o Elantra din 2004. Am observat ca pedala de frana are cursa cam lunga. Frana e buna, isi face treaba cum trebuie, ABS-ul de asemenea, doar cursa pedalei ei cam lunga. Am desfacut placutele de frana si am gasit ca cele de pe fata, in special partea stanga sunt mai uzate, si ar fi bine sa pun altele noi. Le-am inlocuit, iar acum e bine, imediat cum ating pedala, frana isi face treaba foarte bine, cu mult mai bine ca inainte (si e normal). Insa, intamplator, am constatat ca daca tin apasata pedala de frana (cu masina oprita), pedala se duce usor, pana la capat. Trebuie sa apas cu o oarecare forta, ca sa se intample asta. Azi am aerisit toate etrierele (fata - spate). Nu mi s-a parut sa aiba aer in instalatie. Dupa aerisire, nu s-a rezolvat problema. Tot la fel. Sa se piarda presiunea in pompa? Service Hyundai este doar in Alba Iulia. Eu locuiesc in Deva. Este cineva care poate sa imi dea un sfat? Este cineva din Deva, care ar putea sa-mi recomande un mecanic bun, de incredere?

Mesaj necitit 11 Iun 2014, 11:14
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Eu zic ca nu ai de ce sa iti faci probleme atata timp cat franeaza bine si lichidul in vas este in limitele normale.

Mesaj necitit 12 Iun 2014, 06:57
gabibert Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 15
Localitate: Deva
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1086
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Multumesc de incurajare. Nu sunt disperat si nici grabit, inca circul cu masina, pentru ca frana este foarte buna, dar in final, tot vreau sa ma adresez unui mecanic bun, sa vad ce-mi recomanda.

Mesaj necitit 27 Iun 2014, 14:56
gtz Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
Tipul: Elantra
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2005

nu ai nimic la masina...atata timp cat lichidul de frana este la nivel in vas este ok.

Mesaj necitit 30 Iun 2014, 11:24
marius.zadara Membru
Membru

Mesaje: 69
Localitate: IF
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
"Nu ai nimic la masina" atata timp cat ceea ce ii dai este in parametrii. Ai inlocui vreodata lichidul de frana ?

Mesaj necitit 05 Iul 2014, 23:17
gabibert Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 15
Localitate: Deva
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1086
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Intr-adevar, ca nu am nimic la masina, pentru ca acelasi lucru l-am observat si la Nissan Navara, Duster, Logan.
Acum ma intereseaza altceva, intrucat urmeaza concediul si vreo 2 - 3000 km pe autostrazi. Unde pot monta un pilot automat pe Elantra? Ma poate ajuta cineva cu o informatie?


Înapoi la Elantra