Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Elantra Montare huse ( demontare bancheta )

Montare huse ( demontare bancheta )

Heheheeeee!

bandi Membru
Membru

Mesaje: 18
Tipul: Elantra
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2019
Mi-am cumpărat un set huse, dar nu știu cum să demontez bancheta ( șezutul ) din spate. A mai încercat cineva?

Ulysse Membru
Membru

Mesaje: 42
Tipul: Elantra AD
Capacitatea cilindrică: 1,6 16v
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2017
Da. Bineînțeles. De mai multe ori. Am huse pe care le spăl periodic.
Sa revenim. Daca bagi mâna între spătar și șezut, pe la mijlocul locurilor 1 și 3 vei simți cate un cap de șurub de 12 sau 13. Cu o tubulara mai lunga -15 cm scoți ambele șuruburi. Prinzi cu mana partea din fata a banchetei cam in dreptul șuruburilor și tragi in sus. In fata bancheta este prinsa in doua cleme metalice. Scoți bancheta afara din mașina și o îmbraci. Montarea pe masina se face invers.
Spor la treabă.

bandi Membru
Membru

Mesaje: 18
Tipul: Elantra
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2019
Da, cred că m-am exprimat greșit. Bancheta am scos-o. Mă refeream la spătar. Se poate demonta sau se montează husa, așa direct? Husa pt spătar cumpărată de tine e din două bucăți, plus degajare pentru cotieră, sau e cu fermoar? Și aș mai avea o întrebare. Acolo în spatele tetierelor sunt două clapete. Apăs pe ele, se ridică dar apoi, nu mai știu ce și cum? La ce folosesc?

Ulysse Membru
Membru

Mesaje: 42
Tipul: Elantra AD
Capacitatea cilindrică: 1,6 16v
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2017
Pentru spătar. Deschizi portbagaj. Sus in colț ai mâner stânga dreapta. Tragi de mâner și se culca spatarul. Montezi husa. Trântești la loc spatarul.
Husa mea pentru spătar e din doua bucati 1/3 și 2/3 cu degajare și fermoar pentru cotiera spate.
Clapetele de lângă tetiere cred că sunt pentru scaunul de copii.

Ulysse Membru
Membru

Mesaje: 42
Tipul: Elantra AD
Capacitatea cilindrică: 1,6 16v
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2017
@bandi de unde esti?
Am trimis mesaj privat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

bandi Membru
Membru

Mesaje: 18
Tipul: Elantra
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2019
Mulțumesc pentru indicații. Bănuiam eu că nu se dau jos. Din păcate eu am comandat de pe net de la tuningro.ro și am luat o mare țeapă. Niște jeguri ordinare care nu au treabă cu Elantra. Un material prost deși ei spun că e material textil similar celui original, nici pe departe așa ceva ( un burete ordinar ), croiala de asemenea. Cel care le-a croit habar nu are cum arată o Elantra. Cele 5 huse pt tetiere au aceeași dimensiune deși se știe că pe orice mașină, tetierele spate sunt mai mici. Nu le pot folosi, iar cele montate pe față arată oribil. Și bomboana pe colivă husa spătar spate, deși trebuie să fie fracționată, este dintr-o bucată și prevăzută cu niște fermoare pentru ... fracționare. Dar aceste fermoare nu se desfac complet. Deci eu va trebui să rabatez ambele spătare și să pun husa simultan pe ambele bucăți. Nu mai spun de acele chingi care sunt prea scurte și nu ajung pentru ancorare ( vreo două s-au rupt la întindere).
Acele etichete cu semnul airbag sunt unul mai sus, unul mai jos, semn că i-a durut la bască că acolo trebui o cusătură specială care să cedeze în caz de declanșare
Și ei spun că sunt din Germania. Aiurea, făcute printr-un garaj, toate la aceeași dimensiune și model și apoi le vand ca dedicate pt opel, hyundaim bmw, etc
Asta e. M-am păcălit.
PS Ai avut curaj de huse deschise la culoare. Nu sunt cam pretențioase ?

Ulysse Membru
Membru

Mesaje: 42
Tipul: Elantra AD
Capacitatea cilindrică: 1,6 16v
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2017
Salutare din nou. Daca sunt cei de la Moldova îmi pare rau. Abia am citit un articol despre ei
https://www.google.ro/amp/s/www.bzi.ro/ ... 1mmK5dIqm0
Da, recunosc că sunt curajos la alegerea culorii. Tapiteria originală este bej.. Normal că am ales huse tot bej. Arată foarte bine.
Cu stima

Ulysse Membru
Membru

Mesaje: 42
Tipul: Elantra AD
Capacitatea cilindrică: 1,6 16v
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2017
Husele le-am comandat in 2018 in ianuarie la firenze.ro din Ploiesti. Am sunat și am aflat că nu au pentru Elantra. Am tot căutat. Am fost contactat la câteva zile de cineva de la
http://www.roadmate.ro/
filiala firenze.ro. Fusese la dealer local a făcut poze și măsurători și a făcut tipare pentru Elantra. Când mi-a cerut detalii de execuție am vrut bej complet și cotiera la fel. Peste câteva zile după ce m-am sunat că sunt gata am făcut un drum la ei la Ploiesti. Montajul pe loc. Cam frig. Total 400 lei.
Recomand. Se vede ușa și bordul cu bej. E păcat să pun alte huse decât bej. De acord??
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

bandi Membru
Membru

Mesaje: 18
Tipul: Elantra
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2019
Da, arată superb. Făcute exact pe mărimea și modelul scaunelor. Oare cum pot comanda și eu un set pt mine. Oare o fi ceva diferențe la scaune intre modelul 2018 și 2019?
Cât despre cei din Pașcani. acum am citit și eu ce țepari sunt. Din păcate văd că nici nu primesc produsul la retur. Nu mai ce face

Ulysse Membru
Membru

Mesaje: 42
Tipul: Elantra AD
Capacitatea cilindrică: 1,6 16v
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2017
Persoana cu care am ținut legătura
Popescu Titi 0758054907. Am discutat în ianuarie februarie 2018. Diferente de formă a scaunelor nu cred sa fie.
Cât despre comercianții escroci îmi pare rău pentru tine. Cât ai dat pe husele "dedicate Elantra"??

bandi Membru
Membru

Mesaje: 18
Tipul: Elantra
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2019
Niște escroci. Una din condițiile de retur este să ai chitanță de la cel ce vine cu mașina. Cine s-a gândit să-i ceară ăluia așa ceva. Deci a căzut și varianta returului. Rămâne să fac cârpe de șters praful din ele. Toată distracția a costat 280 lei.

Ulysse Membru
Membru

Mesaje: 42
Tipul: Elantra AD
Capacitatea cilindrică: 1,6 16v
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2017
In 2018 husele au fost cam 380 lei. Am lăsat 400 lei pentru că cel care a făcut montarea s-a cam chinuit pentru că nu cunoștea tipul de mașina.
In concluzie, sunt foarte mulțumit de ele. Chiar astăzi le dau jos pentru spălare. Se ocupă soția mâine, pentru că lucrează de acasă.

bandi Membru
Membru

Mesaje: 18
Tipul: Elantra
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2019
La mine arată cam așa. Din păcate pozele nu pot reda urâțenia acestor huse :(( :(( :(( :((
Scuze, s-au sucit primele poze și nu știu să le rotesc înapoi


20201122_114951.jpg
20201122_115036.jpg
20201122_115100.jpg
20201122_115157.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Ulysse Membru
Membru

Mesaje: 42
Tipul: Elantra AD
Capacitatea cilindrică: 1,6 16v
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2017
Îmi pare rău. Daca intram mai devreme pe forum și ne cunoșteam, poate nu le luai. Încearcă să vorbești cu dl. Popescu de la Ploiesti și vezi ce oferta îți face.
Daca te pot ajuta cu ceva nu ezita sa mă contactezi.
Cu stima.


Înapoi la Elantra

cron