Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i20 Clanc ambreiaj new i20

Clanc ambreiaj new i20

Modernă

Mesaj necitit 16 Aug 2016, 14:07

Mesaje: 1
Tipul: New i20
Capacitatea cilindrică: 1.2
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Sunt posesorul unui nou new i20 (scuzati pleonasmul) comfort pe benzina.
Dupa doar nici 2000 Km sunt foarte multumit de masinuta, care se misca grozav.
Cum nu am mai condus niciodata un Hyundai sau o asiatica, As vrea sa va cer parerea in legatura cu urmatoarea problema:

- la ridicarea pedalei de ambreiaj se aude de fiecare data un clanc in chiar momentul cuplarii;
- acest clanc NU se aude la actionarea ambreiajului cand motorul este oprit;
- la o ridicare foarte lenta a ambreiajului, acesta nu se mai aude;
- zgomotul pare a se manifesta in special in treptele inferioare;
- de cateva ori am simtit o vibratie in pedala la capatul de sus al cursei, care dispare la o usoara reapasare;
- am senzatia ca levierul schimbatorului se misca totusi cam greu pentru o masina noua, mai ales in marsarier

Precizez ca in afara de aceste simptome, ambreiajul se comporta perfect, cupleaza jos, nu da in nas, nu patineaza, este o placere sa il actionezi.

Este cazul sa imi fac griji, sau este ceva din categoria "asa face toate" ?

Va multumesc.

Mesaj necitit 16 Aug 2016, 14:27
Dannyboy

Nu face toate asa.
Exista posibilitatea ca acel clancanit (imi suna a agatare) sa provina de la arcul pedalei de ambreiaj. Pedala actioneaza o pompa, pentru ca ambreiajul e hidraulic. Ca sa revina la pozitia initiala, pedala e ajutata de un arc. Posibil acolo sa fie ceva. Daca spui ca ambreiajul tine jos nu prea e de bine. Ambreiajul hidraulic nu beneficiaza de reglaj, poti doar sa faci (in service, natural, ca d-aia e garantie) o aerisire. Te-as sfatui sa dai navala in service sa expui problema.
Daca te pasioneaza subiectul, duminica e intalnire la Polivalenta. Poate imi arunc si eu un ochi la problema...

Mesaj necitit 08 Aug 2019, 13:52
winwinxx11 Membru
Membru

Mesaje: 2
Tipul: hyundai
Capacitatea cilindrică: 8
Combustibil: 3
Anul fabricaţiei: 1998

Hyundai este o mașină foarte condusă


Înapoi la i20