Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i20 cod eroare p0101

cod eroare p0101

Modernă

Mesaj necitit 13 Oct 2019, 08:15
erwin Membru
Membru

Mesaje: 4
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1,4
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
ajutor, de doua luni ma chinui sa rezolv o problema la un hyundai i20 din 2011 1,4 75CP. îmi tot apare un cod de eroare P0101 Mass or volume air flow circuite range Performance probleme. am fost sa fac o diagnoza și domnii mi-au spus ca este defect debitmetru de aer, l-am schimbat si pe original și pe producător și degeaba. a mai întâlnit careva problema asta? ma poate ajuta cineva? știți pe cineva în Iași priceput la Hyundai?

Mulțumesc

Mesaj necitit 13 Oct 2019, 19:50
Dannyboy

Mai poate intra in discutie valva PCV sau vreun furtun fisurat. Poate fi fisurat chiar furtunul care intra in servofrana. In general eroarea asta apare cand apar diferente intre volumul de aer masurat de senzorul MAF, si volumul real care intra in admisie. Asta inseamn aer fals, care poate fi tras prin orice fisura din circuit sau printr-o neetansare a vreunei garnituri.
Pe langa acel cod mai exista niste parametri foarte importanti pentru o diagnosticare exacta. Se pare ca nu ti s-au comunicat aceste valori.

Mesaj necitit 14 Oct 2019, 14:18
erwin Membru
Membru

Mesaje: 4
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1,4
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
am solicitat verificarea etanseitatii circuitului dar ei insista pe debitmetru desi, au schimbat si ei debitmetru si degeabna, eroarea reapare. problema a aparut in luna mai, si ca rezultat mi s-a infundat filtru de particule, asa am ajuns la service. au constatat ca si turbina e afectata si valva egr nu functiona deoarece era mort motorasul. am schimbat egr (desi am cumparat un egr nou de origine, au schimbat doar motorasul, au zis ca partea mecanica e buna, ma gandesc ca partea mecanica sa nu aiba probleme in functionare), am reconditionat si turbina doar ca acum la tuiratii pina in 2000 fluiere, inainte nu se auzea, am curatat si filtrul de particule (nu sunt de acord cu eliminarea lui). am schimbat si debitmetrul cu unul bosch pe original. dupa cativa km de cand sterg eroarea apare iar si dupa un timp se aprinde martorul in bord. ma gandeam ca poate o mai intalnit cineva aceasta eroare (apare si la alte marci de masini).

multumesc

Mesaj necitit 19 Feb 2020, 12:59
erwin Membru
Membru

Mesaje: 4
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1,4
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
am aflat in final ce avea masina, codul de eroare p0101 era dat de supapa egr partial nefunctionala (agata undeva) si aparea eroare in computerul masini. mesterii au schimbat in prima faza doar motorasul (patea electrica) fara sa schimbe si cea mecanica, care avea un mic defect. dupa inlocuire am scapat in final de chin.
:HappyDance


Înapoi la i20

cron