Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Senzor Temperatura Interior

Senzor Temperatura Interior

Spaţioasă

Mesaj necitit 11 Mar 2023, 14:01
haiduc Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1598
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2014
Salut!

Stie cineva pe unde s-ar putea si cum, inlocui senzorul de temperatura interior, dreapta?
Am clima automata - bi-zone. in stanga da rece cand intra AC ul, in drepata mereu cald.
Facut cateva teste - dezactivat bi-zone, dat temperatura pe low - baga aer rece dreapta cald stanga pe sus. Data temperatura pe high, baga aer cald pe sus
Mareste viteza motora, creste debit de aer

Activat bi-zone pt partea dreapta, dat pe high - nu reactioneaza, nici pe low.

Multumesc!

Mesaj necitit 06 Iun 2023, 12:31
DOMIF Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 2
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: Blejoi
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2015
Si eu constat, de asta iarna ca pe dreapta trebuia sa ridic temperatura aproape de maxim, se dea cald fata de normal pe stanga, iar acum vara baga crescendo grila stanga sofer foarte rece, misloc sofer rece, misloc pasager cald si dreapta pasager foarte cald. Daca asta iarna mai mergea, acum vara e nasol. Pasagerul transpira rau ! :). De aceea si eu sunt ineresat de rezolvare. Am vazut pe youtube la audi la acelasi comportament, ar fi senzorul de temperatura . Care se schimba cam greut. Se lasa cu demontare de radio, clima din bord. Mentionez ca si eu am incercat toate schemele, nu mai merge, baga la fel. A mai patit cineva asa ceva si a remediat ?

Mesaj necitit 07 Iun 2023, 08:18
DOMIF Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 2
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: Blejoi
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2015
Am constatat pe tester "B 2415 driver air mix door motor". Deci nu mai functiona si nu mai misca clapa. Demontat si sa vad cand gasesc unul si sa inlocuiesc. Pana atunci am blocat pe rece, normal. Revin cu rezolvarea.


Înapoi la i30

cron