Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Probleme inchidere portbagaj i30, 2008, FD

Probleme inchidere portbagaj i30, 2008, FD

Spaţioasă

mihaigherasim Membru
Membru

Mesaje: 43
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Buna seara, tuturor!

De cateva zile am o mica problema cu inchiderea portbagajului la masina (i30, fd, din 2008, hatchback). Anume, daca deblochez portbagajul din telecomanda (butonul din mijloc), se deblocheaza, dar cand il inchid nu se blocheaza inapoi si nu mi se mai aprind semnalizarile cum ca s-ar bloca (asa facea inainte). Tot cam de atunci nu mi se mai aprinde lumina in portbagaj atunci cand il deschid. Eu m-am gandit ca s-ar putea sa fie intrerupatorul de la portbagaj de vina. Dar, nu stiu unde este situat. Stiti careva unde este? E posibil sa fie acesta problema? (ma gandesc ca se blocheaza si nu activeaza lumina, respectiv blocarea portbagajului si declansarea semnalizarilor la inchidere.)

Daca ati mai patit careva asta, cum ati rezolvat problema? Care a fost problema?

Multumesc.

Ulysse Membru
Membru

Mesaje: 42
Tipul: Elantra AD
Capacitatea cilindrică: 1,6 16v
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2017
Salut, se pare că întrerupătorul este in "butuc".

mihaigherasim Membru
Membru

Mesaje: 43
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Salut,
Stiti careva cum se desface butucul? Cum ajung la el?

mihaigherasim Membru
Membru

Mesaje: 43
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Buna ziua, tuturor.

In caz ca este cineva interesat sau daca cineva a mai avut probleme asemanatoare si nu le-a rezolvat, va spun care au fost problema si rezolvarea in cazul meu. Pe scurt, firele. Adica, dupa ce nu mi-a mers lumina in portbagaj si inchiderea centralizata nu depista portbagajul deschis (si am crezut ca problema ar fi broasca sau senzorul din broasca), nu am mai putut deschide hayonul decat din interior si nu imi mai mergea nici degivrarea. Toate astea sunt electrice, prin urmare o vizita la un electrician a scos la iveala problema. Firele care trec din plafon in hayon, in acel manson de cauciuc din coltul stanga al hayonului, la imbinarea cu plafonul. Mi-a explicat electricianul ca asta este o problema frecventa la masinile care au aceasta "trecere" facuta "pe scurt". De la inchidere / deschidere frecventa, se rup firele. Cand a tras la o parte mansonul de cauciuc am descoperit vreo 4 fire rupte: ecce problema :biggrin:. A innadit firele (unele cu putin adaos) si gata... totul functioneaza acum. Partea proasta, din ce mi-a spus, este ca problema nu se poate rezolva definitiv. Prin urmare, vor mai fi si alte "dati viitoare" cu aceasta problema. Deci, daca cineva mai are probleme asemanatoare, verificati firele respective. Cu putina indemanare puteti rezolva problema singuri.

Spor tuturor!


Înapoi la i30