Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 i30 GD - problema mare faza scurta lupa

i30 GD - problema mare faza scurta lupa

Spaţioasă

tudor23 Membru
Membru

Mesaje: 4
Tipul: i30 GD
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2013
Buna tuturor,

In primul rand imi cer scuze daca s-a mai discutat subiectul asta, eu unul nu am vazut ceva concret.
Detin un Hyundai i30 GD din 2013, faza scurta este cu lupa si bec H7.

Va cer ajutorul pentru ca am o problema mare de vizibilitate si nu stiu ce sa-i fac.
Faza scurta este foarte foarte slaba. Noaptea, pe un drum european de la noi de exemplu, fara faza lunga sunt mort. Si stiti si voi ca in Romania nu prea se poate circula noaptea cu faza lunga. Mai mult, daca soseaua este uda/umeda, e ca si cum as avea farurile stinse, deci efectiv nu vad absolut nimic.

Mai are cineva problema asta? Imi puteti da va rog cateva solutii?

Precizez ca acum 2 luni am schimbat ambele becuri H7, am pus ceva de la Philips (in jur de 75 RON bucata), dar nici o schimbare. Tot nu vad nimic.

Multumesc!

mihaigherasim Membru
Membru

Mesaje: 43
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Salut,
Eu am un i30 FD si am aceeasi problema. Cu becuri normale, nu vad nimic noaptea, doar daca este drumul uscat si atunci reflecta lumina. Asa ca am pus si eu niste becuri mai tari, dar de la Osram si intr-adevar se vede mai bine, dar tot pe asfalt uscat. Cand ploua, nu vad nici eu aproape nimic si cred ca e din cauza ca asfaltul ud si negru absoarbe lumina si prin urmare .... nu se reflecta nimic inapoi si nu vezi nimic pe jos. Cred ca este si o problema de design la faruri. Probabil nu pot mai mult de atat. Am vazut ca unii spun ca ar fi de vina lupa din far, ca ar fi arsa. Sincer, nu prea inteleg cum se poate arde o lupa. :-?
Rolul ei este de a concentra un fascicul luminos. Este un element pasiv, prin urmare nu vad cum anume se poate arde. Dar.... ce sa zic? Verifica si starea lupelor si oglinzilor din far. Poate sunt prafuite si nu reflecta lumina cum trebuie.
Eu ce am mai observat este ca fasiculul luminos proiectat de far la faza scurta este foarte ... scurt. Cu farurile reglate cu aparatul de la ITP, fasciculul ajunge la max 25-30 m in fata masinii. Asta in cazul masinii mele. Pe mine asta ma deranjeaza mai tare.
Daca gasesti problema si / sau solutia, scrie aici sa stim cu totii cei afectati ce putem face.
Spor la tot.

tudor23 Membru
Membru

Mesaje: 4
Tipul: i30 GD
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2013
Salut Mihai! Multumesc mult pentru raspuns, incepusem sa cred ca nu ma poate ajuta nimeni cu o parere :)).

Sunt exact in aceeasi situatie cu tine si confirm ca fasciculul luminos la faza scurta este intradevar foarte, foarte scurt. Mi-au atras atentia si prieteni de ai mei care au stat in dreapta.

In legatura cu becurile, am luat cam ce era mai scump de la magazin (cu toate ca nu pretul face diferenta). As putea sa schimb Philips-urile astea cu Osram, poate totusi vad o diferenta. Ma voi uita si la lupa sa vad poate e ceva neinregula acolo. Oricum, m-am urcat recent intr-un Duster nou si un Mitsubishi Colt din 2010 si crede ma ca faza scurta la cele 2 modele este net superioara celei de la Hyundai-ul meu.

Sper sa mai vada cineva post-ul asta, poate mai primim un sfat. Hai sa ne tinem la curent unul pe altul daca mai aflam ceva nou.
Mai putem incerca si pe alte forumuri daca aici nu avem succes.

Te salut!


Înapoi la i30