Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Huruit scurt usor plecare Hyundai i30

Huruit scurt usor plecare Hyundai i30

Spaţioasă

ABI

Mesaje: 1
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1400
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Buna ziua ,

Am achizitionat un Hyundai i30 ,Highway 2015 , 1.4,100 cp , rulat 70000 km , dintr-o reprezentanta .
E ok masina , silentioasa , spatioasa , suspensii super bune ..ok.

Chestia este ca am un mic sunet /huruit foarte scurt , asa parca fier pe fier doar cand plec de pe loc aproape la ridicarea totala a pedalei de ambreiaj ( dar nu intotdeauna ) ...la semafor etc.

S-a facut revizia masinii la cumparare si i-am intrebat si pe cei de acolo de acest lucru ..ei zic ca nu are nimic .Am fost cu ea la o alta reprezentanta in alt oras si au condus-o si tot asa au zis ca nu pare a avea ceva si sa nu imi fac griji ..ca cutia lucreaza ok , ca ambreiajul prinde ok .

Intradevar pedala de ambreiaj se apasa usor si pare ok si cupleaza ok . O chestie se mai aude la apasarea pedalei de ambreiaj , un click dar undeva sus chiar in mecanismul pedalei , arc ceva nu la apasarea totala a pedalei ...si nu apre a fi click din mecanismul ambreiajului ci doar din mecanica pedalei .
Am testat si la viteza de 60-70 km la ora , am schimbat in trespta 5 si tutatia e ok , adica indicatorul urca , nu oscileaza si puterea de tragere pare ok .

Ati avut asa ceva la masinile voastre ? Sa imi fac griji ? poate fi de la scut sau toba ? Sau poate fi o activare ABS ,ESP ....sau ceva senzori ? mentionez ca am dezactivat ESP dar tot asa a facut .

Mersi muilt !

Înapoi la i30

cron