Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i10 achizitie i10

achizitie i10

Agilă

Mesaj necitit 30 Sep 2013, 16:41
bubu2013 Membru
Membru

Mesaje: 6
Localitate: Focsani sau Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 100 CP / 137 Nm
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Salutare tuturor soferilor Hyundai, sunt membru nou pe acest forum si sper sa ma puteti ajuta cu o chestie: vreau sa cumpar un Hyundai i10 si nu stiu ce motor sa aleg: 1.2 sau 1.0. Imi puteti da mai multe detalii despre ambele variante,cum ar fi taxele, consumul etc.?

Mesaj necitit 30 Sep 2013, 17:04
Dannyboy

Daca te referi la motorizarile astea inseamna ca vorbesti de noul i10.
E clar mai avantajos sa iei motorizarea de 1,2, iti ofera mai multa putere. Inca nu are nimeni pe acest forum masina asta, asa ca nu cred sa primesti aici informatiile pe care le cauti.
Dar intreb si eu, de ce vrei i10?

Mesaj necitit 30 Sep 2013, 17:51
nicuHYU Membru
Membru

Mesaje: 3
Localitate: Neamt
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1300
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2005
Salut!
Daca vrei detalii tehnice, intra aici: http://www.topgear.ro/masini/specificatii/hyundai-i10
Pentru taxa auto, ai calculator de la ANAF: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/As ... _2013.html
Pentru asigurarea obligatorie, ai calculator de la brokeri: http://www.romasig.ro/rca-ieftin.php
Eu n-as lua unul nou, m-as orienta cate SH, altfel nu stiu daca merita banii, gasesti pe la 5000 euro. Vad ca ai un i30, stati bine cu parcarile la Focsani, de mai vrei unul? :dance

Mesaj necitit 30 Sep 2013, 18:42
bubu2013 Membru
Membru

Mesaje: 6
Localitate: Focsani sau Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 100 CP / 137 Nm
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Nu vreau putere, ca e pentru sotie - NU vreau sa stau mereu sa ma intreb daca a ajuns cu bine de la o destinatie la alta.
Va multumesc pentru raspunsuri. Daca mai vin unele noi, cu atat mai bine!

Mesaj necitit 01 Oct 2013, 10:08
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Eu am un i10 cu motor de 1.1l. Si sunt foarte multumita de masina.

Dar, daca te uiti pe forum vei observa ca nu toti au avut noroc..eu am avut... Adica din punct de vedere intretinere doar revizia, care includea schimbare de filtre si ulei, a fost necesara. Deci ca si costuri e minima: revizia e undeva pe la 300-400 ron cu tot ce e necesar, asigurarea e undeva la 300-400-500 in fucntie de asigurator/varsta si orasa al soferului (anu asta m-am ars ..dar in alti ani a fost ok), cauciucurile sunt ieftine si alea de vara si alea de iarna (140-400ron/cauciuc in funcite de fabricant)... eu zic ca merita.

Ca si consum, nu te lua dupa ce zic ei in carte. Eu am reusit ~5l/100km sa fie cel mai putin, in afara, cu viteza de 80-100km/h. Cand o calci, incepi si observi.Iar daca pui si AC-ul, atunci sigur vei observa o pierdere in forta a masinii..mai ales pe serpentine la munte. In oras, dat fiindca mult timp a fost in Buc, aveam cam 6-7-8l/100km in functie de trafic si anotimp...iarna papa 8l ca n-a pui si incalzire..

Altfel...e usor de condus, usor de parcat caci, cum zic eu incepe repede si se termina brusc masina... insa pentru latime iti trebuie spatiu de masina normala. Nu te lua dupa cei care zic ca o bagi oriunde, ca nu e adevarat. Cu toate astea ai spatiu mult chiar daca e mica: eu am carat masina de spalat cu ea, dulapuri, 4 cauciucuri si bicicleta in ea (cu bancheta lasata e adevarat)... si au loc 5 oameni in ea cu bagaje cu tot, doar sa fie mai subtirei cei din spate :D .

Nu stiu daca se merita una SH caci nu stiu cu ce probleme vine..iar una noua nu e chiar asa de scumpa..cel putin variante Comfort care are si AC si radio+CD+MP3 player..

Bafta!!!

Mesaj necitit 07 Noi 2013, 10:55

Mesaje: 1
Localitate: Bucuresti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2009

Am un i10/1,1l din 2010 utilizat exclusiv in Bucuresti si subscriu in totalitate la ceea ce spune andreiusca cu specificatia ca am costatat un consum ceva mai mare (9l/100km cu AC si 10l/100km iarna) pentru drumuri scurte si in conditii grele de trafic. Suspensia putin cam rigida dar eficienta, directia excelenta, AC eficient si care nu "fura" multa putere. O problema este ambreiajul care, la majoritatea exemplarelor, (atentie, este exclus din garantie) se manifesta prin trepidatii puternice la cuplare daca nu se tureaza suficient motorul. In concluzie, masina isi merita banii. Parerea mea este ca cea mai buna masina este cea care corespunde scopului ales, asa ca inainte de a achizitiona una, ma gandesc foarte bine la ce-mi trebuie. Iti urez bafta in achizitionare!


Înapoi la i10