Prima pagină Tips & Triks Service-uri Service-uri din Bucureşti Service DAB Vitan

Service DAB Vitan


Mesaj necitit 15 Mai 2010, 14:59
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Situat în partea opusă a Bucureştiului faţă de HM, este un service bun, cu preţuri mici.

Mesaj necitit 20 Mai 2010, 04:34
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Am facut o singura revizie aici si nu pot sa reprosez nimic.

Mesaj necitit 20 Mai 2010, 04:34
Sorin Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 41
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Si eu i-am vizitat de vreo doua ori: o revizie si o reparatie caroserie. Sincer inclin spre service Expozitiei.

Mesaj necitit 20 Mai 2010, 04:38
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Am spus preţuri mici referindu-mă la preţurile care se practică în România.
Ca pe toţi ceilalţi hyundai-işti, pe noi ne omoară piesele, nu manopera.
Preţuri mari, poate chiar mult mai mari, găseşti şi la Ford, Opel, WW, Citroen.
Acum fără nico reclamă, eu totuşi prefer Expoziţiei.

Mesaj necitit 20 Mai 2010, 04:39
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Întradevăr suma este mare dar scade pretul pieselor şi vezi cât mai rămâne manopera. Trebuie să ai o factură pe care să fie trecut ceea ce ai plătit. Spune-ne şi nou mai exact cât aia şi cât cealaltă.

Mesaj necitit 20 Mai 2010, 04:42
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Mie mi se pare o nesimţire preţul la filtru de polen, parcă 51 euro. Acelaşi filtru, cu hologramă, l-am luat de la cineva care aduce piese cu 30 lei. De aici apar şi diferenţele mari, din filtre. Manopera este cam aceeaşi pe la toate service-urile.
Trebuie rezolvată în schimb obligativitatea de a cumpăra consumabile de la ei, la preţurile exagerate pe care le practică. Dar asta se va mai discuta.

Mesaj necitit 16 Feb 2015, 18:07
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
A mai fost cineva recent? Pana la urma se poate veni cu piesele proprii?

Mesaj necitit 16 Feb 2015, 19:20
Dannyboy

Poti veni cu piesele tale, dar acest lucru se va consemna in pasaportul de service. In felul asta vor scapa ei de raspundere daca apare vreo defectiune. Va trebui sa iei certificate de conformitate pentru toate piesele pe care le aduci.

Mesaj necitit 16 Feb 2015, 19:24
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Mersi frumos pentru detalii.
In afara de ei si cel din expozitiei, pentru dupa garantie ce optiuni bune mai sunt? Citeam pe alt topic despre InterAuto ca optiune viabila, s-a mai schimbat ceva intre timp?

Nu de alta dar in ultima vreme nu prea s-a mai postat :(

Mesaj necitit 16 Feb 2015, 21:39
Dannyboy

Daca vrei parerea mea, InterAuto Tech este o solutie foarte buna. Acolo imi fac eu reviziile. Mai stiu si pe altii. Ai posibilitatea sa vii tu cu consumabilele, sau sa ti le comande ei, la preturi chiar decente. Nu-ti ascund faptul ca-i cunosc personal.

Mesaj necitit 17 Feb 2015, 01:26
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Hmm, daca tot te-am prins activ, da-mi te rog o parere.

Se da situatia urmatoare:

Am luat i30-ul din semnatura de la cineva, iar cand am vrut sa fac Casco am aflat ca e pe lista neagra; dupa cateva telefoane, am aflat ca masina a fost dauna totala, lovita din spate si proiectata in cea din fata.

Am fost la o reprezentanta iar ei n-au vazut nimic iesit din comun, chiar am inca garantie, deci cumva a fost reparata destul de bine.

Dar, pentru linistea mea sufleteasca (si al nevestei si copilului care mai are putin si face 1 an), as vrea sa merg undeva, unde sa verifice in detaliu airbag-uri, sisteme de siguranta si chestii de genul asta.

In sensul sa nu ma trezesc ca patesc vreo nenorocire pe neasteptate.
Mi-am luat teapa, asta e, singurul lucru care ma intereseaza acum e siguranta familiei. Unde te-ai duce daca ai fi in situatia mea pentru o verificare? Sau ai prefera sa scapi de masina?

Mesaj necitit 17 Feb 2015, 06:58
Dannyboy

La InterAuto Tech.
Fa-ti timp si vino la intalnire duminica. O sa discutam mai multe atunci.

Mesaj necitit 17 Feb 2015, 11:05
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

InterAuto Tech sunt foarte Ok - o sa ii vizitez si eu cat de curand pentru revizie.

Mesaj necitit 17 Feb 2015, 21:07
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
dar, daca masina e din 2011, inseamna ca beneficiaza de 5 year triple care. ai manualul de utilizare si pasaportul service al masinii? daca da, vezi in manual ca masina beneficiaza de 3 verificari gratuite/an in reprezentanta, care includ verificari cu diagnoza si acolo vezi daca functioneaza airbag-urile. oricum o a 2-a parere la InterAuto Tech nu strica.

Mesaj necitit 17 Feb 2015, 21:28
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
La tester a iesit totul ok, inclusiv airbag-uri. Eu ma gandeam daca se poate uita cineva fizic la ele sau ceva de genul asta :)

Mesaj necitit 18 Feb 2015, 13:31
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
pai cred ca singurul care poate fi verificat fara sa demontezi jumatate de masina e cel din volan.

Mesaj necitit 18 Feb 2015, 13:46
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Pai, macar ala si tot e bine :)

Mesaj necitit 18 Feb 2015, 18:38
Dannyboy

Daca vii duminica, ne uitam.

Mesaj necitit 02 Iun 2015, 23:00
gige Membru
Membru

Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
Buna ziua *seara la toata lumea.
M-am procopsit si eu cu un i30 2011 ca a lui Pyro...
Mi-am facut programare la servicele despre care vorbim aici pentru o revizie la masina. M-am prezentat la dumnealor si totul a decurs bine pana cand a trebuit sa se apuce de treaba:
- verificare gratuita = nivel uleiuri, apa, si daca se aprind becurile (sper ca nu sunt tampit si omul ala a spus altceva)
- am solicitat verificare pe banii mei la suspensie si directie = pe stand totul arata bine, dar i30 trancane mai rau la 82k decat loganul de servici care il rup pe drumuri judetene si are 120k ...
- preturi mari = recomandare schimbare discuri de frana = 2.200 ron manopera + piese (sper sa nu ma insele memoria). senzori parcare + manopera 350 ron, cu senzorii mei => manopera 200 ron
- oamenii de la vanzari politicosi, serviabili
- mecanicii si electricienii nu foarte bine pregatiti si nu foarte atenti (nu prea au bagat in seama folia aia pusa pe scaun ...) = ptr verificarea bucselor si a pivotilor au folosit un mare levier ... problema: nu au incercat sa ii verifice in pozitia in care lucreaza si unde si-au facut joc, ci au ridicat masina pe elevator (cei care stiu mai multa mecanica ma vor intelege). am reclamat ca nu merge iphone in mufa de ipod ... asa a ramas. nu se pot face din soft nici un fel de modificari la iluminat sau electrica (ma interesa in mod deosebit semnalizarea la atingerea manetei (semnalizarea de autostrada sau cum se cheama ...))
=> Dezamagit = nu mai calc pe acolo chit ca ma duc pana la Buzau sa fac revizia. ce_oameni
Si nu in ultimul rand, bine v-am gasit :)

Mesaj necitit 03 Iun 2015, 00:07
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
Încearcă la inter auto tech, au preturi mai umane. Calitativ nu ma pricep sa îți zic, eu am fost mulțumit dar nu prea ma pricep. Dacă găsești o alternativa mai buna sa ne anunți.

Și nu în ultimul rand sa o stăpânești sănătos. Poze?

Următorul

Înapoi la Service-uri din Bucureşti